Płaskie, ale czy gorsze? cz.1

Tym wpisem chciałbym zapoczątkować serię na temat gier komputerowych. Zamierzam skupić się w szczególności na tych, którym starcza technologia 2D, aby zaspokoić wymagania graczy.

Grafika jest bardzo ważna dla współczesnego gracza. Prawdopodobnie niedługo rozróżnimy grę od filmu tylko po tym, że w prawym górnym rogu jest umieszczony pasek życia. Nasze oczy przyzwyczaiły się do gładkich krawędzi i doskonałych tekstur. Przyznam się szczerze, że nie mogę obejrzeć 'Epoki lodowcowej', bo te wszechobecne kanty mnie dobijają.

SQL - przecinek a kropka

SQL to naprawdę fajna rzecz. Przekonałem się o tym, pisząc małą aplikację webową. Miała się zająć ściąganiem danych z różnych stron internetowych i przetwarzanie ich w jedną zgrabną tabeleczkę.

Po mimo tego, że jestem samoukiem napisanie tego nie było wielkim wyzwaniem, ale nie pomyślałem o jednym... pobranie kilku stron internetowych, wykrojenie tego, co potrzebne i wyświetlenie tego może być trochę czasochłonne, i było. Tak to się dzieje jak się nie pomyśli naprzód.

Qt - czyli słodka odmiana

Nie uważam siebie za programistę, ale lubię sobie czasami coś napisać.

Wszystko, co wiem jest wzięte z internetowych kursów i jakiś starych książek pożyczonych od kolegów. Po paru latach pisania konsolowych programów stwierdziłem, że czas napisać coś, co będzie wyglądać jak prawdziwy program (okienkowy).

Na pierwszy ogień poszło WinAPI. Po paru stronach kursu stwierdziłem, że jest on zbyt zawiły i ciężki jak na moje potrzeby i zamiary. Nawet składnia przyprawiała mnie o ból głowy. Szukałem czegoś lżejszego i przystępniejszego.

Wybór słuchawek do odtwarzacza mp3

Wybór dobrych słuchawek to trudna sprawa. Wiele renomowanych marek może nam wcisnąć bubla nawet za bardzo wygórowaną cenę. Ja miałem szczęście przy wyborze słuchawek do mojego odtwarzacza mp3. Postawiłem na amerykańską firmę Sennheiser i od pierwszej chwili wiedziałem, że był to wyśmienity wybór. Model moich słuchawek to CX300 jeszcze pierwszej generacji.Swego czasu moje słuchawki były dość drogie, ale po znajomościach kupiłem je za ok. 150 zł. Dziś można je kupić dużo taniej, bo nawet poniżej „stówki”. (Nawet za 30 zł, ale ja osobiście nie ryzykowałbym zakupu...

AQQ, czyli przyjazny zamiennik dla popularnego GG

Sfrustrowany komunikatorem Gadu-Gadu szukałem alternatywy. Niestety w Polsce sieć GG jest jedną z najlepiej rozwiniętych i raczej nie namówię znajomych, aby „przesiedli” się na lepszą w wielu aspektach sieć Jabber. Musiałem, więc uwzględnić w swoich poszukiwaniach także możliwość korzystania z protokołu GG. Naprzeciw moim oczekiwaniom wyszedł multikomunikator AQQ. Obsługiwał on nie tylko Jabbera, Tlena, Gadu-Gadu, ale także wiele innych sieci takich jak GTalk, NKTalk, czy możliwość komunikacji przez naprawdę już popularny Facebook Chat!

______________________________