Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

AQQ, czyli przyjazny zamiennik dla popularnego GG

Sfrustrowany komunikatorem Gadu-Gadu szukałem alternatywy. Niestety w Polsce sieć GG jest jedną z najlepiej rozwiniętych i raczej nie namówię znajomych, aby „przesiedli” się na lepszą w wielu aspektach sieć Jabber. Musiałem, więc uwzględnić w swoich poszukiwaniach także możliwość korzystania z protokołu GG. Naprzeciw moim oczekiwaniom wyszedł multikomunikator AQQ. Obsługiwał on nie tylko Jabbera, Tlena, Gadu-Gadu, ale także wiele innych sieci takich jak GTalk, NKTalk, czy możliwość komunikacji przez naprawdę już popularny Facebook Chat!

[color=#fbfbfb]______________________________Standardowa kompozycja AQQ

Nie będę się rozpisywał jak zainstalować AQQ, czy także jak wygląda pierwsze uruchomienie, bo nie o to chodzi w tej recenzji. Z założenia chciałem napisać ocenę tego, co ten multikomunikator potrafi, a potrafi naprawdę wiele. Przytoczę dla przykładu parę podstawowych funkcji.

Wysyłałeś kiedyś SMS-y ze swojego komunikatora? Nie? Teraz masz taką sposobność. Bramki SMS popularnych polskich sieci zawarte w AQQ pozwalają nam skontaktować się ze znajomymi, którzy aktualnie nie mają dostępu do swoich komunikatorów, a istnieje duża szansa, że mają telefon komórkowy przy sobie.

Centrum powiadomień obsługuje kanały RSS, dzięki czemu możemy być na bieżąco z wiadomościami z całego świata, ale także mamy możliwość sprawdzić swoje własne wiadomości na skrzynce poczty elektronicznej. W jednym miejscu zbierane są informacje z całej sieci. Prosto, wygodnie i w przejrzysty sposób zostaje nam podane pod sam nos wszystko, czego szukamy.

Real-Time Taping (RTT) i widzisz na bieżąco, co piszę twój rozmówca. Bardzo przyjemna sprawa, szkoda tylko, że wszyscy używają GG, bo ta fajna sprawa działa na bardziej rozwiniętym protokole Jabber. Jeśli ktoś chce więcej się dowiedzieć o RTT to zapraszam do googlowania, a znajdziecie nawet filmik demonstracyjny.

Ogromna baza wtyczek stworzonych przez życzliwych użytkowników programu pozwala ustawić komunikator pod swoje upodobania. Jest ona jednym z największych plusów AQQ. W końcu, jeśli czegoś nie ma, to jest spora szansa, że na uprzejmą prośbę ktoś napiszę wtyczkę, która zaspokoi nasze potrzeby.

Aktualnie korzystam z kilku dodatkowych wtyczek i to całkowicie mi wystarcza. Moją ulubioną wtyczką jest TabKit. Ma tak dużo funkcji, że powinienem o niej napisać oddzielną recenzję. Jedną z jej najważniejszych jest szybkie przejście do ostatnio zamkniętej zakładki. Wystarczy użyć skrótu klawiszowego lub kliknąć na odpowiednią ikonkę i wczytać poprzednią zakładkę. Świetna rzecz szczególnie, jeśli wspomnę, że w przywróconym oknie będzie wszystko to, co napisaliśmy przed jego zamknięciem.

Pozostałe wtyczki, które posiadam chronią mnie przed spamem, sprawdzają poprawność tego, co piszę oraz pokazują mi pogodę w moim mieście. Czego chcieć więcej?

Kompozycji! To jest to, z czym pracujemy na co dzień. Kompozycja to wygląd naszego multikomunikatora i w tej kwestii AQQ także ma nam wiele do zaoferowania. Kolejny raz życzliwi użytkownicy wspierają dzielnego stwórcę programu i są w tym naprawdę świetni. Lubisz ascetyczną oszczędność? W takim razie proponuję kompozycję o nazwie AQQ 7. Może wolisz przepych i bogactwo kolorów? Wybierz Sense Pro! W ogóle, dlaczego kierujesz się moim gustem? Wybierz dowolną kompozycję, bo przecież masz ogromny wybór! Jeśli nie chcesz się bawić w takie rzeczy, to nie musisz, bo dostępne już od samego początku kompozycje są naprawdę świetne.

[color=#fbfbfb]_____________________Kompozycja przygotowana przez jednego z użytkowników

Zgrzeszyłbym, gdybym nie wspomniał o AQQ Portable, czyli pokrótce AQQ na pendrive’ie. Może nie jest to coś innowacyjnego, bo programów tzw. „portable” jest sporo, jednak na naszym rynku to jest grubsza sprawa i naprawdę znakomite rozwiązanie. Coraz więcej ludzi ma przy sobie pendrive’a z ważnymi dokumentami, obrazkami itd. Wystarczy zainstalować na niego specjalnie przygotowaną wersję komunikatora i używać go wszędzie tam, gdzie można podłączyć się do USB. Bez dodatkowych instalacji czegokolwiek możemy poczuć się jak na domowym komputerze i sprawdzić, czy nikt do nas nic nie napisał.

Zalety:
+ obsługa wielu popularnych w Polsce protokołów
+ gigantyczna baza dodatków
+ możliwość wysyłania SMS-ów
+ lekkość i jednoczesna funkcjonalność, bo w końcu sami decydujemy, co nasz komunikator ma zawierać
+ AQQ Portable
+ prawdziwa rzesza użytkowników na oficjalnym forum, którzy z pewność pomogą uporać się z naszymi problemami

Wady:
- twórca programu musi sam zmagać się z jego unowocześnieniem, co nie jest zbytnio widoczne dla zwykłego Kowalskiego, używającego AQQ, bo programista radzi sobie naprawdę dobrze, jednak program mógłby rozwijać się dużo szybciej, gdyby pracowała nad nim więcej niż jedna osoba

Podsumowując, jeśli masz dość użerania się ze swoim starym komunikatorem, nie zapominaj, że jest alternatywa np. w postaci przyjaznego i wielofunkcyjnego, lecz nieprzeładowanego AQQ. Zapraszam wszystkich do przetestowanie programu. Może zwiążecie się z nim na dłużej…
_______________________Oficjalna strona AQQStąd możesz pobrać najnowsze stabilne wydanieKompendium wiedzy o AQQNajnowsze wieści i dodatki z świata AQQ 

Komentarze

0 nowych
Ostatni Mohikanin   27 #1 10.08.2011 10:36

@sadlawyer - nie lepiej było tę recenzję umieścić bezposrednio pod programem?

sadlawyer   2 #2 10.08.2011 11:01

@up - jakoś nie wiem, ta forma przekazu jakoś mi lepiej pasowała :)

  #3 10.08.2011 11:03

"Wysyłałeś kiedyś SMS-y ze swojego komunikatora? Nie? Teraz masz taką sposobność. Bramki SMS popularnych polskich sieci zawarte w AQQ pozwalają nam skontaktować się ze znajomymi, którzy aktualnie nie mają dostępu do swoich komunikatorów, a istnieje duża szansa, że mają telefon komórkowy przy sobie."

Od bodajże dwóch miesięcy (czyli momentu, w którym Plus wprowadził nowa captche przy swojej bramce) przy wysyłaniu sms'a do tejże sieci za pomocą AQQ, atakuje mnie komunikat "Wiadomość nie została wysłana - serwer nie odpowiada".

"(...)jednak program mógłby rozwijać się dużo szybciej, gdyby pracowała nad nim więcej niż jedna osoba"

Dlaczego więc nie pracuje nad projektem więcej niż jedna osoba ? Na pewno znaleźli by się chętni do rozwijania komunikatora.

sadlawyer   2 #4 10.08.2011 11:18

@up nie jestem programistą AQQ i nie mogę odpowiedzieć ci na te pytania, ale za to zapraszam cię na oficjalne forum, gdzie z pewnością udzielą ci pomocy w sprawie SMS-ów

valchall   5 #5 10.08.2011 11:43

Nie wspomniałeś o reklamach które ten komunikator posiada, nie są one co prawda tak nachalne jak w GG ale są.
Warto też dodać, że twórca programu stosuję sztuczkę aby sprawnie ukryć zużycie ramu przez sam program.

"Lubisz ascetyczną oszczędność?"
Ja lubię i w tym aspekcie poleciłbym raczej WTW.

djfoxer   19 #6 10.08.2011 11:56

WTW wymiata :)

  #7 10.08.2011 12:12

"Warto też dodać, że twórca programu stosuję sztuczkę aby sprawnie ukryć zużycie ramu przez sam program. "

Jaka to sztuczka i jak (i czy w ogóle jest możliwe) obliczyć rzeczywiste zużycie pamięci ?

Druedain   14 #8 10.08.2011 12:55

Pidgin ftw ^^

AQQ ma jedną fajną funkcję, której nigdzie indziej nie widziałem, czyli podgląd pisanej wiadomości. W praktyce jeśli ktoś pisze szybko to rozmowa toczy się tak, że na zadawane przez nas pytanie druga osoba odpowiada zanim nasze pytanie jej wyślemy :P Bywa czasem zabawne, ale w praktyce jest to po prostu użyteczne. W innych protokołach z tego co zauważyłem funkcjonalność ogranicza się tylko do informacji, że ktoś coś pisze. Oczywiście funkcja musi zostać włączona po obu stronach i działa (chyba) tylko z XMPP.

Kiedyś AQQ było uzależnione od IE. Jak jest teraz?

G.Gn7Ex   6 #9 10.08.2011 12:57

Powiem tak: Używam AQQ, owszem...
I więcej - AQQ nawet jeśli z reklamami jest bez żadnego porównania lepszy niż ten żałosny Gadu-Gadu, którego nawet bez reklam nie dałoby się normalnie używać!

Druedain   14 #10 10.08.2011 12:58

@czytelnik92 prawdopodobnie wrzuca sporo rzeczy do przestrzeni wymiany.

Semtex   19 #11 10.08.2011 13:09

@""Jaka to sztuczka i jak (i czy w ogóle jest możliwe) obliczyć rzeczywiste zużycie pamięci ?""

Myk jest taki że AQQ używa więcej pliku stronicowania niż RAM, stąd teoretyczne małe użycie pamięci, jednak można tę opcję wyłączyć w opcjach, użycie RAM wzrasta, jednak bez przesady...

Po wyłączeniu nie spodziewaj się wzrostu wydajności :P, program działa jak powinien i to wystarczy, mi nic więcej nie trzeba do szczęścia...

Jedyne czego mi brakuje to obsługi MSN.... lol

sadlawyer   2 #12 10.08.2011 13:11

@czytelnik92 odpowiem na twój post cytatem z filmu "chłopaki nie płaczą" (mogą być różnice, bo jadę z pamięci :D)

"-Mówiłeś, że nazywasz się Keller?
-Mówiłem, mówiłem... Różne rzeczy mówię."

  #13 10.08.2011 13:33

Dzięki za wyjaśnienie :-)

Przymierzam się do przetestowania WTW, ale trochę odpycha mnie od tego zamiaru specyficzne podejście autora programu do swojego dziecka.

Co do wyższości samego AQQ na Gadu-Gadu, to jak porównywanie opalonej, zgrabnej polki do bawarskiej harcerki.

foreste   16 #14 10.08.2011 14:59

Najnowsza wersja aqq2 m a poważną wade nie działa gg a listw cala banu samo ;/

Semtex   19 #15 10.08.2011 15:06

@AvatarUżytkownik jest nieaktywny
foreste |

Jak nie działa GG? U mnie działa bez problemu...!?

  #16 10.08.2011 15:13

do admina: prawda jest niewygodna?
co było wbrew zasadom publikowania komentarzy w poprzednim komentarzu na temat legalności korzystania z GG za pomocą innych komunikatorów.

foreste   16 #17 10.08.2011 15:22

@Semtex
Instalowałem ze 3 tyg temu aqq 2 i za żadne chiny nie chciało ustawic statusu na inny niż niedostepny pobrało listę i statusu nie zmieniło i zbanowało wszystkich
najlepszy okazał wtw :)

  #18 10.08.2011 15:32

Ludzie, przecież tą reklamę idzie ukryć. Spójrzcie tutaj http://aqq-pomoc.info/zaawans/173-legal-bez-reklam

Bartolini234   6 #19 10.08.2011 15:37

Też korzystam z AQQ-po kliknięciu w ikonkę ekran logowania mam po sekundzie.Jesli chodzi o wtyczki,korzystam z TuneStatus,Pogoda i SpellChecker.Nic go nie obciąża,mam kontakty z GG,i co najważniejsze,jest lekki.Gdy miałem GG,uruchamiał się 30 sek.-tu wystarczy mniej niż pięć.DLA MNIE jest to najlepszy komunikator-spełnia wszystkie moje wymagania.

  #20 10.08.2011 15:44

Korzystałem z AQQ dłuuuugo, bo ponad 2 lata - najpierw z wersjo bodajże 1.4.x, a potem, po długich oporach przesiadłem się na linię 2.x. Komunikator ogólnie był ok, dzięki wtyczkom można sporo w nim ustawić, jak dla mnie najlepsza to Blocker, dzięki którym można było pozbyć się indywiduów na gg.
Nieco ponad rok temu natrafiłem chyba na Dobrychprogramach na WTW. Kilka dni działał przemiennie z AQQ, a teraz jest już tylko on. Prawdę mówiąc, nie wyobrażam sobie powrotu do AQQ, który dla mnie obecnie jest przesadnie cukierkowaty i nieco ociężały.

valchall   5 #21 10.08.2011 20:34

Ja również polecam WTW. Niektórzy tutaj narzekają na podejście autora. Jednak kaworu wg mnie jest dużo bardziej otwarty na użytkowników niż wspomniany Oconnel.

pisarzksiazkowicz   7 #22 10.08.2011 23:48

@valchall,
Szkoda tylko, że jak ślę znajomemu screeny, to na Pidgina dochodzi, na AQQ dochodzi, a na WTW nigdy (oczywiście mowa o XMPP). Z protokołu GG korzystam praktycznie raz na rok i używam go przez transport (bo dzięki temu nie muszę pamiętać numeru, testując różne systemy na kompach). Mimo że Kaworu pisze o tym, że przesyłanie plików działa na WTW - jakoś nigdy nie udało mi się przesłać znajomemu pliku na XMPP, niezależnie od komunikatora, z którego pisałem.

Ult1me   3 #23 11.08.2011 22:41

@Pisarz:

sądzę, że to bardziej kwestia transportu, niż samego WTW (o ile chodzi Ci o komunikację Transport GG -> GG)

pilarek   5 #24 14.08.2011 19:31

Używam WTW od niepamiętnych czasów i mogę go polecić każdemu. Jak dla mnie nie ma nic lepszego.

  #25 14.08.2011 23:12

napiszę to kolejny raz już na tym portalu - AQQ to *żaden* zamiennik dla aplikacji GG. jest tak samo oparty na skórkowaniu, którego nie można wyłączyć (w wersji 1.x jeszcze się dało) a nie wszyscy to lubią, oparty na IE (GG już chyba przeszło na Qt) i ma reklamy we flashu. owszem, działa szybciej o wiele, ma więcej możliwości, i wspiera XMPP, do tego wtyczki, kompozycje, itd. ale pytanie, dla kogo jest ten program? ktoś kto lubi prosty wygląd, na pewno nie zainstaluje AQQ, bo są bardzo dobre WTW czy Miranda. AQQ nie jest też mistrzem w efektywnym działaniu, przynajmniej mi potrafi zamordować Atoma w trybie oszczędności energii+, gdy miga ten flashowy baner (dobra rada - usuń Flash ActiveX, po banerze zostanie puste miejsce) albo gdy się uruchamia. ktoś wspomniał wcześniej o złym podejściu autora WTW - forum AQQ to mistrzostwo w chamstwie i cenzurze. zwróć uwagę na błąd, to wątek zniknie. zaproponuj nową funkcję, to "propozycja odrzucona" po godzinie. dozwolone jest tylko wychwalanie. i w całym internecie błąkają się fanatycy tego programu, którzy wychwalają go pod niebiosa - nie ma to nic wspólnego z programem, to prawda. ale jakoś źle się kojarzy ;)

pisarzksiazkowicz   7 #26 14.08.2011 23:12

@Ult1me,
Mówiłem o tym, że na XMPP nie idą pliki, wiadomo że transport GG w ogóle transferów plików nie obsługuje.

Igloczek   8 #27 14.08.2011 23:12

Nie instalujemy Flasha dla IE i reklam nie ma :)

Igloczek   8 #28 14.08.2011 23:12

BTW. @pilarek - skoro od 2009 roku są to dla Ciebie niepamiętne czasy, to ja AQQ używam co najmniej od ery dinozaurów :E ( jakieś 3 lata na 2.x i wcześniej ze 2-3, dokładnie nie pamiętam, na 1.x )

VPN   9 #29 15.08.2011 10:11

@Igloczek Brak Flasha dla IE to także brak podglądu filmików YouTube w oknie rozmowy...

sla17   7 #30 15.08.2011 10:11

Od dwóch tygodni po przesiadce z AQQ używam Pidgina i nie wyobrażam sobie niczego innego (obecnie, u mnie wszystko się może w ciągu minuty zmienić :D) - niby nie ma wtyczek, wygląd też standardowo ma jeden (nawet nie wiem, czy są dostępne inne) - ale mimo wszystko ma to co, przez co chce się zostać na dłużej :) Bynajmniej dla mnie

  #31 15.08.2011 13:22

Myślę, ze warto także wspomnieć o stronie http://www.aqqnews.pl na której znajduje się całkiem spora ilość aktualnych wersji dodatków do AQQ, bez konieczności latania i szukania wszystkiego po forum. Pod względem ilości i aktualności dodatków oficjalna strona AQQ może się schować.

  #32 22.08.2011 00:18

a jak korzystac na nim z czatu facebooka? i czy jest to w ogole mozliwe...?

kr2ysiek   7 #33 04.09.2012 13:06

@kam_ila (niezalogowany) | 22.08.2011 0:18
Da się, tu jest opisane jak: http://www.aqq-pomoc.info/sieci/194-konf-facebook

Wszystkie screeny kompozycji pokazane w tym blogu są nieaktualne, kompozycja standard obecnie inaczej wygląda. Ta druga pewnie już nie jest kompatybilna z aktualną wersją.