Sentymentalnie — Amiga Magazyn numer 1

Ostatnio, brodząc po kostki wśród piwnicznych rupieci, natrafiłem niespodziewanie na pierwszy numer Magazynu Amiga z, uwaga, września 1992 roku! Mocno sfatygowany, zakurzony, pozbawiony okładki ale poza tym kompletny okazał się fantastyczną podróżą w mocno zapomnianą już przeszłość.

ProfWiz - szybkie przenoszenie profili w Windows

Czasami w życiu każdego użytkownika (nie tylko admina :) ), pojawia się potrzeba szybkiego przeniesienia profilu użytkownika, ot choćby w przypadku dodawania do domeny. Można to zrobić albo ręcznie, kopiując zawartość profilu z miejsca na miejsce albo ułatwić sobie życie wykorzystując ProfWiz.

ProfWiz to niewielki program firmy Forensit, który automatyzuje żmudny proces kopiowania profili.

Komputery poleasingowe — warto czy nie warto?

Rynek komputerów poleasingowych (czy raczej pofirmowych) jest w Polsce dość duży - przynajmniej mi się tak wydaje patrząc na całą masę ogłoszeń choćby na Allegro. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie podejmuję się tego ocenić - w każdym razie firma w której pracuję, korzysta z ofert komputerów pofirmowych co jakiś czas nabywając kilka sztuk (w zależności od potrzeb).

IT Professional - to już 50 numer!

Niektórym dobrze znany, innym mniej, całej reszcie w ogóle - mowa o magazynie "IT Professional" a jego Redakcja obchodzi właśnie mały jubileusz z okazji wydania 50 numeru tego magazynu.

Z tej okazji postanowiłem trochę przybliżyć "IT Professional" czytelnikom Dobrych Programów. Wieść gminna niesie bowiem, że ten magazyn nie jest dostępny w szerokiej dystrybucji (kioski, saloniki prasowe) a jedynie w formie prenumeraty.

Digital Attack Map

O atakach typu DDOS słyszał chyba każdy. Jeżeli ktoś jednak nie słyszał to odsyłam choćby do Wikipedii. Wspominam o tym rodzaju ataku, gdyż kilka dni przed Świętami uaktywniła się niejaka grupa Phantom Squad i zapowiada świąteczne ataki na usługi Playstation Network i Xbox Live.

Cokolwiek z tego wyjdzie (miejmy nadzieję, że Sony odrobiło choćby ubiegłoroczną lekcję!), owe zapowiedzi skojarzyły mi się z poznaną niedawno stroną www o nazwie

Słów kilka o APC Smart-UPS C1500

UPS czyli z angielskiego Uninterruptible Power Supply (w wolnym tłumaczeniu nieprzerwane dostarczanie energii) to urządzenia znane zapewne każdej osobie, choć minimalnie interesującej się zagadnieniami IT.

Te najbardziej rzucające się w oczy, domowe urządzonka przypominają małe skrzyneczki, ważą nie więcej jak 5kg a ich możliwości ograniczają się do podtrzymania zestawu komputer + monitor przez cennych kilka minut, pozwalających na bezpieczne zamknięcie systemu i wyłączenie urządzeń.

Zdalne zgrywanie przez CMD

Administrując komputerami w LAN'ie, zdarza się, że potrzebujemy zgrać zawartość jednego z katalogów na zdalnej maszynie, do znanej tylko nam lokalizacji sieciowej lub na nasz komputer lokalny. Jak to zrobić? Oczywiście najprościej byłoby podejść do żądanego komputera z pendrive'm czy dyskiem przenośnym i przekopiować co potrzeba.

FreeNas i konsola cz.1

FreeNas to darmowe rozwiązanie typu NAS (Network Attached Storage), oparte na jednej z dystrybucji FreeBSD (m0n0wall). Wspiera wiele użytecznych w storage'u protokołów (CIFS, FTP, NFS itd.) a co najważniejsze, udostępnia GUI, pozwalające na pełną konfigurację przez WWW! Nie da się ukryć, że jest to kapitalne ułatwienie w potencjalnej pracy. Więcej o FreeNas można dowiedzieć się na stronie projektu.

Terminal HP T5720 - tryb administratora

Wprawdzie maszyny typu "thin client" nie są zbyt popularne w domowych pieleszach, zdarza się jednak, że tego typu urządzenia kupione za przysłowiową "stówkę" z firmowego demobilu zawitają w nasze progi. Do czego mogą się przydać? Może jako platforma pod FreeNas? Może serwer SMB? Możliwości jest wiele.