Firefox v52 - jak włączyć NPAPI - szybkie rozwiązanie.

Jak wiecie, w najnowszej wersji Firefox'a (52) Mozilla zrobiła wreszcie porządek z NPAPI, pozbywając się wszystkich wtyczek (prócz Flasha). Pisano o tym na DP, więc nie będę się powtarzał.

W każdym razie ten krok mógł narazić użytkowników (i zapewne naraził) na pewne problemy ze sprzętem/oprogramowaniem firm trzecich. W przypadku znajomej firmy niemożliwy stał się kontakt z czterema kamerami firmy Novus poprzez interfejs www (przez aplikację było ok) - cały czas mieli monit o instalację wtyczki SuperExClient.

Grzechem byłoby proponować im uruchamianie monitoringu na IE (chodziło!) ;) więc zaproponowałem im szybki wpis do ustawień "liska". Co należy zrobić? Oczywiście zaczynamy od przejścia do:

about:config

Po drodze akceptujemy ryzyko "utraty gwarancji" :D

...i już jesteśmy!

Klikamy PPM i wybieramy opcję "Dodaj ustawienie typu (Wartość logiczna boolean)":

W nazwie nowego wpisu wprowadzamy "plugin.load_flash_only" i nadajemy mu wartość FALSE.

Jak widać poniżej nowa pozycja pojawiła się na liście - teraz wystarczy zrestartować przeglądarkę.

i... JEEEEST! Wszystko wróciło do normy.

Niebezpieczne? Owszem - powiedziałem kilka słów jak to wygląda z perspektywy samej Mozilli i ogólnie internetowego bezpieczeństwa. Czy ktoś się tym przejął? Nie zauważyłem i raczej wątpię. Zresztą to i tak rozwiązanie doraźne bo i sama Mozilla zapowiada całkowity rozbrat z NPAPI od kolejnej wersji przeglądarki.