NetFramework v3.5 i problemy z instalacją na WindowsServer2012

Spotkałem się ostatnio z dość nietypową sytuacją - potrzebowałem zainstalować NetFramework w wersji 3.5 na maszynie obsługiwanej przez WindowsServer2012. Prosta na pozór czynność przysporzyła jednak trochę problemów - a mianowicie "kreator ról i funkcji" w WS2012 wywalił mi błąd instalacji (Zdjęcie 1)

Sprawa, jak się okazało, jest łatwa do ogarnięcia. Co należy zrobić? Przede wszystkim przygotować nośnik instalacyjny systemu WindowsServer2012 a następnie korzystając z "kreatora dodawania ról i funkcji" (Zdjęcie 2) należy określić ścieżkę do tego nośnika (może to być oczywiście w zależności od sytuacji obraz nośnika) - w moim przypadku napędem było E: a ścieżka to E:\sources\sxs (Zdjęcia 3 i 4)

W większości tego typu problemów nośnik i ścieżka do niego załatwiają sprawę instalacji tego nieszczęsnego NetFramework. Niestety, u mnie nadal pojawiał się błąd. Rozwiązaniem okazała się dopiero instalacja poprzez PowerShell'a (Zdjęcie 5)

Robimy to tak:

install-windowsfeature -name net-framework-core -source E:\sources\sxs

I po kłopocie (Zdjęcie 6)

PS.

Jako swego rodzaju post scriptum mogę dodać, że w przypadku kiedy nie powiedzie się instalacja ani w trybie graficznym ani z PowerShell, można (nawet trzeba) wykorzystać polecenie dism w takiej postaci:

dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all /source:E:\sources\sxs /limitaccess

Ja akurat tego nie potrzebowałem więc trudno mi się wypowiadać co do skuteczności ale polecenie dism zaleca na tej stronie sam Microsoft.