Pół roku z Kruger&Matz Live 2

Mniej więcej pół roku temu stałem się posiadaczem smartfona polskiej firmy Kruger & Matz a konkretnie modelu Live 2.

W tym krótkim wpisie chciałbym podzielić się wrażaniami z użytkowania tego telefonu przez te już ponad pół roku.

Co do samego aparatu, jego specyfikacji technicznej i możliwości, warto zajrzeć na stronę producenta - redakcja gsmmaniak przeprowadziła natomiast test urządzenia, nie będę więc dublował informacji z obu stron.

Przede wszystkim należy podkreślić, że Live 2 sprawdził się! Zarówno jako telefon, jak i szeroko pojęte urządzenie multimedialne. Oczywiście, nie jest to maszyna z górnej półki i nie posiada "wodotrysków" ale w codziennym użytkowaniu zupełnie tego nie widać.

Do rzeczy jednak. Pół roku to wystarczająca ilość czasu aby wyrobić sobie opinię na temat zalet i wad każdego urządzenia. Zacznijmy od tego co mnie osobiście razi.

Wady

Użytkowałem do tej pory smartfony firmy LG i w modelach tego producenta zawsze miałem diodę sygnalizującą czy to nadejście wiadomości sms czy też nieodebrane połączenie lub inne komunikaty. W Live 2 takiej diody nie ma. Muszę raz jeszcze podkreślić, że to maszyna budżetowa i kupując ją, akceptowałem brak tego typu rozwiązania - nie sądziłem jednak, że jedna mała dioda może być aż tak przydatna! :) Nie da się bowiem ukryć, że bez niej skazani jesteśmy na ciągłe "zerkanie" na ekran a tym samym jego wieczne odblokowywanie. Nie zawsze jest to wygodne...

Kolejna sprawa to mała moc głośnika podczas rozmowy. Mam głośność ustawioną na max a nadal bywają kłopoty z usłyszeniem rozmówcy - szczególnie w ruchu ulicznym lub w zatłoczonych pomieszczeniach. Ktoś może powiedzieć, że jestem zwyczajnie głuchy i... może mieć rację bo jednak słuchanie death metalu od ponad 20 lat pozostawia pewne ślady ;) Na poważnie jednak, głośnik mógłby mieć trochę większą moc.

Przeszkadza mi także nieco mała czułość ekranu na dotyk. Bywa, że trzeba naprawdę mocno "stuknąć" w ekran aby w końcu uruchomić wybraną aplikację lub wpisać literkę, której chce się użyć. Oczywiście, to także jedynie moje subiektywne odczucie bo np. żona korzystając z mojego telefonu nie miała takich problemów.

Największą jednak, według mnie, wadą jest rzadkie (ale jednak!), zawieszanie się telefonu. Tak, od czasu do czasu sprzęt zawiesi się do tego stopnia, że pomaga jedynie wyjęcie baterii i ponowne uruchomienie Live 2! Z czego wynikają owe "zawiechy"? Nie wiem - nie ma w tym jakiejś reguły. Nie jestem także do końca pewien czy to wina sprzętu czy oprogramowania (Android 4.4.2) - możliwe, że powoduje to jakaś aplikacja ale jaka? Częstotliwość także bywa różna - miałem sytuację, że aparat zawiesił się dwukrotnie w ciągu dnia ale było i tak, że działał bezproblemowo przez dwa miesiące. W każdym razie nie jest to jakoś mocno drażniące ale bywa irytujące! Tym bardziej, że przekonać się o tym można jedynie organoleptycznie - odblokowując telefon a raczej próbując go odblokować bo okazuje się, że "wisi" :)

To tyle o wadach - pora na:

Zalety

Pomijając fakt, że generalnie produkt firmy Kruger & Matz spełnia swoje funkcje to bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie solidność Live 2. Chyba każdemu zdarzyło się przypadkowo upuścić telefon. Mi zdarzyło się to kilkukrotnie, z różnych wysokości - w tym raz aparat poszybował z ponad dwóch metrów. Nie stało mu się zupełnie nic! Co ciekawe, nie ma nawet zarysowań na tylnej (plastikowej) klapce. Gwoli ścisłości, po tych przypadkach zainwestowałem w firmowy ochraniacz i folię - zawsze to jednak dodatkowe bezpieczeństwo.

Bardzo dobrze wypada też bateria choć tutaj akurat wiele zależy od sposobu użytkowania. W każdym razie ja jestem jej "trzymaniem" mile zaskoczony. Korzystając jedynie z telefonu i sporadycznie z Internetu (poczta, kalendarz, facebook) telefon potrafi wytrzymać nawet tydzień na jednym ładowaniu! Warte podkreślenia jest to, że pracuje non-stop przez całą dobę - w ogóle go nie wyłączam.

Podsumowując, za tą cenę (450zł w sierpniu 2015) to naprawdę udany sprzęt. Wprawdzie nie pozbawiony wad ale nie są one mocno rażące. Jasne, nie jest to żaden "flagowiec" ale zwykły, ekonomiczny smartfon i przy takim właśnie założeniu znakomicie się on sprawdza!