Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Słów kilka o zestawie do monitoringu ZXTECH

Z racji obowiązków służbowych, miałem okazję przyjrzeć się zestawowi do monitoringu firmy ZXTECH składającemu się z rejestratora Zxtech Mini NVR oraz dwóch kamer Zxtech Premio 2MP PoE.

Od razu dodaję, że nie jest to sprzęt z najwyższej półki i można mieć do niego wiele zastrzeżeń (co zresztą później "wyjdzie w praniu") - taki jednak sprzęt został zakupiony przez dział zaopatrzenia (wg. określonego budżetu) i taki też został zamontowany w zdalnej lokalizacji. No właśnie - być może należało zacząć od tego jakie były założenia...?

Otóż do monitorowania była hala produkcyjna o wymiarach 40mx20m położona gdzieś w Polsce, kilkaset kilometrów od firmy matki. Szefostwo zaleciło monitoring non-stop czyli 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Chodziło także o możliwość rejestrowania materiału video i archiwizowania tegoż materiału do minimum 30 dni wstecz. Nie muszę chyba dodawać, że kadra "wyższa" chciała mieć dostęp zdalny zarówno do kamer w trybie LIVE, jak i do nagrań archiwalnych :)

Pomijam w tym miejscu takie oczywistości jak to, że w zdalnej lokalizacji powinno być łącze internetowe, najlepiej ze stałym IP (choć nie jest to konieczne). W każdym razie w tym przypadku takie łącze było :)

Sprzęt

Dotarł bez opóźnień i uszkodzeń. Duże pudło, w środku dwie kamery, rejestrator i zasilacz do rejestratora. Specyfikację techniczną pomijam - zainteresowani mogą ją znaleźć choćby tu lub na stronie dystrybutora.

Ważna kwestia! Rejestrator nie posiada dysku twardego (3.5") i należy go dokupić osobno. Ja zdecydowałem się na Seagate Suirvellance 4TB. Dlaczego? Po pierwsze pojemność gwarantuje zapisanie tych minimalnie 30 dni nagrań (wg. producenta przy tej pojemności nawet ponad 52 dni przy dwóch kamerach!) a po drugie to jest to dysk dedykowany właśnie do tego typu zastosowań.

Montaż dysku w rejestratorze jest prosty i sprowadza się do odkręcenia czterech śrubek obudowy, przykręceniu wewnątrz dysku także czterema śrubkami, podpięciu taśm i przykręceniu obudowy.

Sam rejestrator obsługuje 4 kamery IP, poza tym wyposażony jest w gniazda:

  • zasilania
  • 1xWAN
  • 1xVGA
  • 1xHDMI
  • 2xUSB

Ich przeznaczenie wydaje się jasne, dużym mankamentem jest to, że do urządzenia możemy podłączyć myszkę przez USB ale już klawiatury nie! Klawiatura poprzez gniazdo USB nie jest obsługiwana i możemy korzystać tylko z tej ekranowej.

Sam rejestrator nie jest duży i z wyglądu przypomina odrobinę większy domowy router.

Kamery wyposażono w daszki ale są one nieco za krótkie i mają małe możliwości regulacji. Niezwykle przydatną opcją jest natomiast PoE (Power over Ethernet) czyli możliwość zasilania kamer kablem sieciowym (skrętką). Oczywiście rejestrator także musi posiadać taką funkcję! Usprawnia nam to znakomicie cały proces montażu bo odpada konieczność sytuowania kamer obok gniazdek prądowych. Ograniczeniem jest jedynie długość kabla sieciowego (do 100m).

Kamery można regulować zarówno jeśli chodzi o ostrość jak i zoom - robi się to dostarczanym w zestawie kluczykiem imbusowym. Tym samym kluczem ustawiamy też położenie kamery zamocowanej na ścianie (lub suficie).

Premio 2MP PoE posiada tryb pracy nocnej a efektywny zasięg w podczerwieni to (wg. producenta) 40 metrów. W rzeczywistości jest on nieco mniejszy.

Pełna specyfikacja kamery dostępna oczywiście na stronie dystrybutora.

Oprogramowanie

Kamery Premio 2MP PoE mogą oczywiście działać jako indywidualne urządzenia (mają możliwość korzystać z własnego oprogramowania), w tym jednak przypadku zostały podpięte do rejestratora Mini NVR i tylko jego soft będziemy rozpatrywać.

Rejestrator możemy obsługiwać bezpośrednio, po podpięciu go do monitora korzystając z myszki (jest w zestawie!) lub poprzez panel www. Jak wspomniałem wyżej, mocno irytujący jest fakt, że urządzenie nie obsługuje klawiatury USB. Jeżeli ktoś mocno skomplikuje sobie hasło (a tak powinno być!), to będzie miał duże problemy z klawiaturą ekranową ponieważ obsługuje ona bardzo ograniczony zestaw znaków! Oczywiście problemy te nie wystąpią w przypadku logowania się przez www.

Oprogramowanie wewnętrzne to jedna z dystrybucji Linuxa - konfiguracja urządzenia w tym systemie jest po prostu banalna i nie ma sensu wiele o niej wspominać. Podpięte do rejestratora kamery wyszukujemy poprzez "search devices" i... już! Mini NVR oferuje możliwość konfiguracji kamer poprzez wbudowany serwer DHCP lub "na sztywno" przypisując adresy IP.

Co jeszcze umożliwia rejestrator? Nie chcę powielać informacji z instrukcji ale chyba najważniejsze cechy to:

  • wykrywanie ruchu
  • maskowanie
  • indywidualne schematy nagrywania

Dużo prostszy wydaje się dostęp do urządzenia poprzez panel www. Niestety, w tym przypadku, ze względu na wtyczkę activex (OCX Control), wspierany jest tylko Internet Explorer :)

Pocieszające jest natomiast to, że już po dodaniu tej wtyczki, nie ma najmniejszych problemów z jej funkcjonowaniem (na IE11). Panel www oferuje nam w większości te same funkcje, które wykorzystywaliśmy przy konfigurowaniu rejestratora bezpośrednio.

Działanie

Całość, tj. rejestrator i dwie kamery działają nieprzerwanie od kilku dni i na tą chwilę nie stwierdziłem żadnych problemów. W każdym razie nie ma przerw w pracy, nie zdarzają się resety lub inne dziwne zachowania. Jedyną niepokojącą rzeczą wydaje się być mocne nagrzewanie rejestratora - póki co nie wiem czy grzeje się on sam czy bardziej dysk w środku. Zapewne jedną z przyczyn jest fakt, że urządzenie znajduje się w nieklimatyzowanym pomieszczeniu ale to już, niestety, siła wyższa.

Na koniec warto jeszcze nadmienić, że aby uzyskać obraz LIVE (stream) z lokalizacji zdalnej, należy "przepuścić" przez zaporę port 554TCP (protokół RTSP) - w innym wypadku będziemy mieli dostępny tylko panel www - w miejscu obrazu z kamer otrzymamy wielce wymowny komunikat "connection failed" :)

Podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, że tego typu wpis można by jeszcze "rozbudować" ale nie było to moim zamiarem. Chciałem jedynie zasygnalizować istnienie tego typu urządzeń i zdać Wam relację z pierwszych kroków w ich wdrażaniu. Wprawdzie miałem już do czynienia z systemami monitoringu (głównie firmy Novus) ale z urządzeniami Zxtech jeszcze się nie spotkałem.

Mimo kilku mankamentów produkty tej firmy spełniają swoje zadanie i, na tą chwilę, działają bezawaryjnie. Co będzie za rok lub kilka lat? Czas pokaże.

Ktoś z "branży monitoringowej" zauważy być może, że pominąłem w tym artykule aspekty aplikacji mobilnych oraz aplikacji samej firmy Zxtech do obsługi kamer. Spokojnie, zrobiłem to celowo bo temat ma potencjał na osobny wpis :)

 

sprzęt bezpieczeństwo inne

Komentarze

0 nowych
En_der   9 #1 02.02.2016 07:48

Niezły wpis dlatego tak mało komentarzy, masy wolą zawsze bić pianę pod wypocinami psycho - czubków ;), a wracając do tematu monitoringu - bardzo skuteczy sposób na zdyscyplinowanie opornego elementu (od kiedy zainstalowałem atrapy kamer na posesji, przestały ginąć w cudowny sposób różne sprzęty pozostawione bez opieki)

sagraelski   9 #2 02.02.2016 09:04

@En_der: co do bicia piany, no coś w tym jest :) natomiast co do monitoringu to jak w życiu: każda akcja wywołuje reakcję. w firmach po zamontowaniu kamer np. na halach produkcyjnych, ludzie zaczynają szukać martwych stref :D

En_der   9 #3 02.02.2016 09:31

@sagraelski: Miałem kiedyś szefa, który skutecznie i niespodziewanie potrafił uzupełniać takie puste strefy swoją osobą w najmniej dogodnym czasie dla leniwych ;) , a przed drugą wojną - moja prababcia była monitorowana, jako pracownica sklepu - przez jej pracodawcę w ten sposób, że przed zamknięciem lub otwarciem przybytku - pozostawiał na podłodze różne kwoty pieniędzy, które uczciwie zwracała - Po latach przyznał się, że sprawdzał w ten sposób jej uczciwość - Na uczciwych monitoring zbyteczny, tylko tych coraz mniej :)

  #4 02.02.2016 13:31

Sprzęt fajny, tylko ActiveX i Internet Explorer (srsly, w 2016 roku?) jak dla mnie go dyskwalifikują. ;]

sagraelski   9 #5 03.02.2016 07:02

@Satou;3 (niezalogowany): Jest podobno wtyczka do Firefoxa, która symuluje ActiveX ale jeszcze nie próbowałem. No i to jednak zawsze ActiveX :)

  #6 11.07.2016 15:10

A co z jakością samego obrazu z kamer ???

sagraelski   9 #7 12.07.2016 10:16

Jakość obrazu bez zastrzeżeń - zarówno LIVE jak i przy odtwarzaniu.

  #8 09.11.2016 10:52

Witam mam tez taki zestaw od ok 7 miesiecy z 4tb dyskiem tyle ze 3 all in one kamer i 1 premio.kamery dzialają poprawnie jak na ten przedzial cenowy.dysk wystarczyl mi na 7 miesiecy po czym sie nagrywa odnowa.
dodam ze kamery ustawione są na wykrywanie ruchu.
Co do aplikacji na android to juz inna bajka. w chwili obecnej wogóle nie dziala a
dostepu do chistori nagran nigdy nie mialem.
Nie wiem czy robie cos zle czy ta aplikacja taka bez nadziejna.

sagraelski   9 #9 09.11.2016 12:21

@Anonim (niezalogowany): Aplikacja jest koszmarna - IE też nie pomaga, do tego ta dziwna wtyczka do niego... wyszukiwanie w historii potrafi zawiesić sprzęt :D

  #10 10.11.2016 10:58

fajny materiał ale mało komentarzy .

  #11 24.11.2016 10:07

Super wpis! Chciałem dopytać bo przymierzam się właśnie do zestawu z ZXTECH MINI NVR a to dla mnie magia:
- centralkę można połączyć po USB do laptopa i przeglądać historię?
- podgląd LIVE przez telefon na iOS - wiadomo jak to się sprawuje?

Ogólnie po prawi roku polecasz sprzęt czy raczej wybrał byś coś innego?

sagraelski   9 #12 25.11.2016 06:04

@kalez (niezalogowany): Ad. 1 Nie. Ad. 2 Pod tym względem akurat nie było dotąd problemów. Osobiście po raz drugi nie wybrałbym już tego sprzętu - o ile kamery są jak najbardziej ok, to rejestrator a szczególnie jego oprogramowanie pozostawia sporo do życzenia.

  #13 01.04.2017 21:17

Nie mam wielkiego doświadczenia w instalacji monitoringu..rejestrator wydaje się spełniać podstawowe oczekiwania...nie mogę dojść przyczyny braku podglądu kamery na całym monitorze i Tv.. komunikat brak video...

sagraelski   9 #14 03.04.2017 06:24

@Anonim (niezalogowany): Przyczyn może być kilka - podstawowa to brak zasilania, inna to adresowanie. Domyślnie rejestrator ma "podpiętą na sztywno" sieć typu 192.168.x.x - to może być przyczyna. Zmień adresowanie na to z własnej sieci.

  #15 09.04.2017 23:22

Z jakiej aplikacji mobilnej na Androidzie korzystacie do tego rejestratora?
Jedyna, która mi zadziałała, to FREEIP, ale jest tragiczna. Konta nawet nie można założyć, bo "kapczy" nie ściąga... Próbowałem wielu aplikacji, ale żadna nie ogarnia.
Rejestrator wpięty w łącze neoZdrady. Zdalnie przez DDNS w IE działa dobrze.

sagraelski   9 #16 10.04.2017 06:24

@Qrski (niezalogowany): z mobilnymi apkami do tego jest ciężko - spróbuj jeszcze ASee - mi przez jakiś czas działało ale później już nie.

  #17 12.05.2017 17:32

A próbował ktoś połączyć to z kamerami novus?

sagraelski   9 #18 18.05.2017 06:00

@zefirekd (niezalogowany): Tak, próbowałem wpiąć do tego rejestratora właśnie kamerę Novus (niestety, nie pamiętam modelu) - rejestrator ją bezproblemowo znajdował ale obraz nie był widoczny - zamiast obrazu był różnokolorowy szum. Kombinowałem na różne sposoby ale nic z tego - podobno kolejna wersja oprogramowania rejestratora eliminowała ten problem ale nie jestem w stanie tego potwierdzić.

  #19 03.06.2017 21:55

Witam,
Czy ktos juz ogarnal freeip? tzn powod dla ktorego nie dziala z urzadzen mobilnych? zreszta z IE na kompie tez obrazu nie ma z kamer:(
Czy sa alernatywy? tzn zeby sparowac kamery z jakims innym softem?
Pozdrawiam.

  #20 05.06.2017 09:34

@Qrski (niezalogowany): U mnie działa FreeIP ale tylko po nr seryjnym rejestratora, mam oddzielne IP ale żadna apka nie działa.

  #21 06.06.2017 21:10

Ok, poprzednia wersja freeIp nie zaktualizowala sie sama i wywalalo blad server failure, ale po aktualizacji do nowej wersji spka dziala. Do tego musze przyznac ze wyglada lepiej, wydaje sie byc po prostu lepsza.
Niestety mam jeszcze jeden problem bo z 5 szt kamer jedynie 3 sa widoczne, tzn widoczne sa wszystkie 5 w apce ale 2 z nich sa jako offline (ale tak jak mowie to tylko w apce freeIP ) bo rejestrator widzi i nagrywa wszystkie.
Z poziomu aplikacji probowalem dodac te urzadzenia zarowno po bar kodzie jak i po SN, ale efekt ten sam. Nie wiecie kto udziela wsparcie techniczne? bo na producenta namiarow nie znalazlem jedynie link do brytyjskiego dystrybutora.