Wymiana baterii w laptopie Lenovo T61

Miałem ostatnio okazję wymieniać baterię cmos w laptopie T61 firmy Lenovo. Sprzęt dość wiekowy, jeszcze z XP (a jakże!) ale nadal służący więc właściciel postanowił po raz kolejny w niego "zainwestować" ;)

Operacja wymiany baterii to dla większości czytelników DP zapewne sprawa banalna, być może jednak kilka wskazówek jak to zrobić okaże się dla kogoś przydatne.

O ile wymiana standardowej baterii CR2032 na płycie głównej w komputerach stacjonarnych nie nastręcza problemów - oznacza bowiem jedynie otworzenie obudowy, szybką podmianę baterii oraz zamknięcie obudowy, to w laptopach jest z tym trochę więcej "zachodu".

W przypadku T61 pierwszy krok to oczywiście odpięcie wszystkich możliwych kabli oraz wyjęcie akumulatora. Następnie należy odwrócić maszynę "na plecy" i odkręcić śrubki na spodzie obudowy. Jest ich kilkanaście i w moim egzemplarzu dość ciężko się odkręcały więc zajęło to trochę czasu.

Kiedy już się z tym uporamy, odwracamy laptopa ponownie i podnosimy klapę matrycy. Musimy zdemontować frontowy panel T61 z touchpadem (zdj.1)

Jeżeli ktoś ma zręczne palce, może zostawić ten panel odsuwając go na bok przekręcając jednocześnie na taśmie, zdecydowanie lepiej jednak odłączyć go całkowicie. Mamy wtedy swobodny dostęp do centralnej części płyty głównej gdzie właśnie siedzi sobie bateria. Aby się do niej dobrać, należy jeszcze wyjąć klawiaturę (zdj.2)

Nie trzeba jej odpinać od płyty głównej, wystarczy przekręcić aby zyskać nieskrępowany dostęp do baterii.

No i to w zasadzie już. Bateria znalazła się w zasięgu naszego wzroku. W oryginale jest przymocowana taśmą klejącą do elementów obudowy więc ową taśmę odklejamy i nie pozostaje nam nic innego jak wyjąć starą baterię i zamontować nową (zdj.3)

Gwoli ścisłości - w przeciwieństwie do standardowej CR2032, bateria w Lenovo T61 jest wpinana w płytę przy pomocy dwu pinowego złącza. Koszt takiej bateryjki jest nieco wyższy - ja moją kupiłem na znanym portalu aukcyjnym za 12zł + koszty wysyłki (zdj.4)
Owy egzemplarz pasuje także do laptopów Lenovo z serii R60, T60, T400 i R400.

Na koniec pozostaje jeszcze poskręcać wszystko "do kupy" i... hulaj dusza! Oczywiście nie należy zapomnieć o ustawieniu prawidłowej daty w biosie i systemie. Podsumowując: pół godziny pracy a koszt to niecałe 20zł.