WinSXS, o tym jak Microsoft poszedł po rozum do głowy

WinSXS "mityczny" folder w systemach z rodziny Windows, folder, który wielu spędza sen z powiek, gdy spojrzą na jego wielkość, myślę szczególnie o właścicielach małych dysków SSD pod system.

Nie będę tu wyjaśniał szczegółów technicznych tego folderu, odsyłam do Wiki. Folder znajdziemy w tej lokalizacji:

Partycja systemowa-> Windows-> Winsxs

W moim przypadku folder ten zajmuje prawie 8GB

Jaki jest cel tego wpisu?

Otóż w dniu 9-10-2013 Microsoft wydał zbiór poprawek dla swoich systemów, jedna z nich jest niezwykle interesująca, mowa tu o KB2852386. Wspomniana aktualizacja dodaje jedną, bardzo ciekawą opcję do systemowego oczyszczania dysku, mianowicie pozwala ona usunąć backup starych aktualizacji odkładających się w folderze WinSXS. Poprawka dostępna jest dla systemu Windows 7 SP1.

Chciałem sprawdzić ile do tej pory zostało wydanych łatek dla Windows 7, jednak nie mogę
znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, w moim przypadku, na dzień dzisiejszy, jest zainstalowane 170 poprawek.

Każda poprawka trochę "waży", licząc, że system wykonuje backup każdej w WinSXS miejsce okupowane można liczyć w GB.

Jak skorzystać z narzędzia?

Jest to niezwykle proste:

W menu start klikamy łącze Komputer-> otworzy się okno Explorer-> klikamy prawym myszy naszą partycję systemową-> z menu kontekstowego wybieramy "Właściwości" -> pojawi się okienko:

W okienku "właściwości" klikamy opcję "Oczyszczanie dysku"-> czekamy cierpliwe aż system skończy obliczenia-> pojawi się kolejne okienko:

Domyślnie nowa opcja nie będzie widoczna, należy wykonać jeszcze jedną akcję, mianowicie użyć opcji "Oczyść pliki systemowe"
Musimy odczekać na ponowne obliczenie, gdy zakończone zobaczymy nowy wynik:

Nowa opcja nazywa się "Windows Update- oczyszczenie" ( w moim wypadku jest tam zaledwie kilka MB, użyłem tej opcji wcześniej ;).
Wystarczy teraz tylko potwierdzić wykonanie oczyszczania przez "OK" odczekać chwilę i wykonać restart systemu.
W trakcie restartu zobaczymy standardowy komunikat o konfigurowaniu aktualizacji, następnie pojawi się informacja "oczyszczanie", czekamy cierpliwie i po zakończeniu cieszymy się odzyskaną przestrzenią na naszym dysku.
W moim przypadku odzyskałem 2.5GB co przy systemowym SSD 64GB jest całkiem przyzwoitym wynikiem.

P.S. Wpis ma charakter informacyjny, postanowiłem jednak zawrzeć w nim instrukcję przez wzgląd na mniej zaawansowanych czytelników.