Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 7- wygląd uszyty na miarę

Zrzuty w tym poradniku są tylko poglądowe, poradnik nie spowoduje zmiany systemu na to co widać na zrzutach!!

Tytuł tego bloga oddaje już cel powstania tego wpisu, swego czasu podczas jednej z wielu dyskusji na forumowym SB padł pomysł zrobienia poradnika na temat kompleksowej zmiany wyglądu Windows 7.
Od czasów Visty zawsze grzebię przy wyglądzie systemu, lubię gdy system wygląda tak ja tego chcę, od tego czasu posiadłem troszkę wiedzy na ten temat, dziś chciałbym się tą wiedzą podzielić, tak aby każdy mógł sobie zmienić wygląd w sposób bezpieczny i bezproblemowy.

Od czego zacząć?

Zacząć musimy od wybrania sobie Theme (czyli tematu wizualnego dla Windows 7), trzeba rozróżnić "Theme" od "Styl wizualny".

"Theme" to kompleksowa zmiana, w skrócie, obejmuje zmiany wyglądu: paska zadań, menu start, obramowania okien, przycisków systemowych, pasków postępu, i.t.p.

Na "Styl wizualny" składa się: zmiana koloru obramowań okien, paska zadań, tapety i ewentualnie dźwięków systemowych.

Największy wybór gotowych Theme znajdziemy na DeviantArt, baza jest ogromna, na pewno każdy znajdzie coś dla Siebie...

"Znalazłem to czego szukam ale z czym się to je"

Z tym problemem spotkałem się setki razy, pobieramy Theme, który się nam podoba i nagle okazuje się, że nie wiadomo co z nim zrobić i właśnie tu chciałbym Wam pomóc.

Pierwszą i bardzo ważną sprawą jest wykonanie, przynajmniej, punktu przywracania systemu, lub jego backup, kolejne kroki wiążą się z podmianą kilku plików systemowych, niby wszystko jest bezpieczne ale Windows ma czasem swoje "słabsze dni" :P

Gdy jesteś gotowi, musimy podmienić pliki systemowe, które to pozwolą nam używać niecertyfikowanego Theme, możemy wykorzystać do tego dwa programy (jest ich znacznie więcej, jednak ja zalecam te dwie metody, korzystam z nich od lat nigdy mnie nie zawiodły).
Jeżeli posiadasz zainstalowany SunriseSeven to jesteś w uprzywilejowanej sytuacji, otwieramy program, zaznaczmy opcję widoczną za zrzucie poniżej i restartujemy system, po tym jesteśmy gotowi do dalszych kroków:

Jeżeli nie chcemy instalować w/w programu to możemy skorzystać z Universal Theme Patcher( na dole strony znajdziemy bezpośredni download, proszę dobrać plik zgodny z architekturą naszego systemu czyli x86 dla 32bit i x64 dla 64bit).

Pobrany plik uruchamiamy i widzimy okno oznaczone jako 1 (prawy górny róg), w tym oknie widzimy status naszego systemu (pliki podmienione bądź nie, u mnie już jest widoczny stan "podmienione"). Jeżeli system wymaga podmiany, klikamy "Tak" i zostajemy przeniesieni do okna oznaczonego jako nr. 2, w nim klikamy "Patch" przy każdym pliku i wykonujemy restart systemu (program sam o tym przypomni). W drugim oknie widzimy na belce tytułowej "x86" dla systemu x64, jest to stary bug istniejący od początku, proszę się nie sugerować.

Pobrane i system "załatany"

Teraz Twój system jest gotowy do uruchomienia Theme, który sobie wybrałeś, udaj się do folderu gdzie został pobrany, znajdziesz go jako plik .rar, .7zip lub .zip, wypakuj archiwum i wejdź w nowo utworzony folder, znajdziesz w nim pliki, które będą potrzebne do dalszego działania, często jest tam jeszcze "ReadMe", kilka plików systemowych, jednak nas interesują tylko dwa, widoczne na zrzucie:

Kopiujemy plik stylu wizualnego i folder z taką samą nazwą jak pierwszy plik i udajemy się do tej lokalizacji:

Partycja systemowa-> Folder Windows-> Resources -> Themes

Otwieramy ten ostatni i wklejamy w niego oba pliki, jeżeli wszystko poszło OK, to zobaczymy stan jak na zrzucie (z lewej), aby nasz nowy Theme zaczął działać zamykamy okno Explorera.

Klikamy prawym myszy na pulpicie: Personalizuj -> w nowym oknie powinien (prawy zrzut, kompozycje zainstalowane) pojawić się nasz Theme-> klikamy go-> czekamy na załadowanie i cieszymy się nowym wyglądem systemu.

Jeżeli jesteś zadowolony z efektu to możesz przestać czytać, jeżeli jednak chcesz czegoś więcej to zapraszam do kolejnej części tego poradnika. ;)

Większe dostosowanie, mieszamy w dll'kach :P

Przejdziemy do bardziej zaawansowanej zmiany wyglądu naszego systemu, to co opisałem powyżej to tylko podstawa.
Chciałbym wam zaprezentować malutkie narzędzie z dużymi możliwościowi: Theme Resource Changer, umożliwia zmianę przycisku start, przycisków nawigacyjnych explorer.exe, plików w Shell32.dll bez ingerencji w nie same.

Dlaczego taka metoda a nie inna? Z bardzo prostej przyczyny, zachowujemy podpisy cyfrowe w/w plików, nie ryzykujemy awarii systemu po podmianie, na przykład, Shell32.dll. Narzędzie podmienia wskazane grafiki w t.z.w. "locie", widać to po starcie systemu, gdy zmiana przycisku start następuje około 30 sekund po uruchomieniu.

Pliki udostępniłem na swoim dysku Google, narzędzie jest stworzone przez entuzjastów dlatego niedostępne w oficjalnym obiegu, załączam też skany z VirusTotal, pliki zaliczyły 5 detekcji, wyjaśniam, heurystyka zadziałała, nie ma absolutnie ryzyka, chcesz użyj, nie to nie :P

Należy pobrać archiwum korespondujące z naszą architekturą systemu:

Theme Resource Changer x64 (64BIT) -> Skan VirusTotal

Theme Resource Changer x86 (32BIT) -> Skan VirusTotal

Instalacja zamyka się do oświadczenia, że wykonujesz wszystko na własne ryzyko i potwierdzenia instalacji.
Gdy się rozpocznie to zostaniemy uraczeni zabawną animacją, finał instalacji to ukazanie się okna CMD, zamykamy je i system jest gotowy do dalszych działań.

Theme Resource Changer może działać z każdym Theme, nawet oryginalnym Aero.
Udajemy się do lokalizacji gdzie system trzyma wszystkie Theme, przypomnę:

Partycja systemowa-> Folder Windows-> Resources -> Themes

Otwieramy folder z nazwą Theme, na zrzucie "Semtex", tworzymy w nim foldery:

 • explorer.exe
 • shell32.dll
 • explorerframe.dll
 • Bardzo ważne, wszystkie grafiki umieszczone w w/w folderach muszą być w formacie .png 32bit! Proszę też pliki nazwać numerami widocznymi na zrzutach, jest to ważne dla prawidłowego wyświetlania.

  W folderze explorer.exe możemy umieścić przycisk start i ramkę zdjęcia użytkownika, którą widzimy w menu start:

  Folder explorerframe.dll zmienia przyciski nawigacyjne w explorer.exe jak również przyciski paska adresu, nie ma wpływu na wygląd samego Internet Explorer ;)

  Na koniec zostawiłem Shell32.dll, nieumiejętne podmiany tej biblioteki potrafią rozjechać system, tu nie musimy się tym przejmować, jak wspominałem, wszystko odbywa się w pamięci. W shell32.dll możemy podmienić grafiki widoczne w panelu sterowania systemu, zrzuty wyjaśnią to najlepiej ;)

  Na końcu podam kilka linków do pobrania potrzebnych grafik, w większości są w formacie .bmp, podam też link do konwertera: .bmp do .png i odwrotnie, narzędzie działa bez instalacji, na zasadzie drag - drop.

  Jeżeli dotarłeś aż tu, to gratuluję, wpis wyszedł obszerny, jednak mam nadzieję, że ktoś skorzysta. Wydaje się, że to dużo roboty, jednak całość zamyka się do kilu klików, Ctrl C/Ctrl V.
  Najgorszy jest pierwszy raz, później nabiera się wprawy i wszystko "robi się" dużo szybciej. :P

  Linki:

  AlphaConv Konwersja bmp do png.

  Przyciski Start

  Przyciski nawigacyjne

  Poza tym Google jest tego pełne. :P

  Jeżeli ktoś ma pytania postaram się udzielić odpowiedzi w komentarzach.  

  windows porady inne

  Komentarze

  0 nowych
    #1 11.10.2013 18:17

  No i pięknie. Na to czekałem. W wolnej chwili na pewno przetestuję.

  xomo_pl   24 #2 11.10.2013 19:27

  nie ma to jak domyślny wygląd z ciemnym kolorem pasków:D

  Fanboj O   9 #3 11.10.2013 20:22

  Stare przysłowie przczuł mówi:
  "O gustach się nie dyskutuje".
  Więc nie dyskutuję.

  Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #4 11.10.2013 20:33

  A mi się sposób spodobał i nie omieszkam go sprawdzić.

  B.Andy   4 #5 11.10.2013 20:48

  Chciałem właśnie napisać "jeśli to jest ładne, to coś nie tak z moim gustem" :-) Ale o gustach się nie dyskutuje, w końcu chodzi tu o przekazanie treści, a merytorycznie jest ok :-)

  aa.bb   8 #6 11.10.2013 20:50

  można tego windows 7 totalnie poddać tango desktop project?

  @Fanboj O
  ale porozmawiać można. pochwalić się też;) przczułami też, jeśli tylko się język polski

  Astraltrooper   6 #7 11.10.2013 20:50

  Kiedyś sam się bawiłem w podobne przeróbki, ale przestałem głównie z powodu o którym wspomniał sam autor tekstu "windows miewa swoje słabsze dni". Mało tego miewa swoje słabsze dni i nie lubi jak ktoś mu grzebie we flaczkach (czyt. plikach systemowych ;) ). Oczywiste jest że jeśli komuś zależy na stabilności systemu, to nie bawi się w takie rzeczy.

  reastignity   4 #8 11.10.2013 20:58

  Główny problem z ciemnym themem to źle pisane strony www (białe pola do wpisywania) przez co bardzo kolą w oczy

  Mk13   16 #9 11.10.2013 20:59

  Nie lubię grzebania przy wyglądzie systemu. Ani jakichś dziwnych czarnych pseudoartystycznych theme'ów do Windowsa, ani badziewnych nakładek na Androida. Np. Samsung ze swoim TouchWizem przeszedł samego siebie. Nie wiem czy można stworzyć coś brzydszego. Czysty Android + Aero albo bardziej płaski styl Windows 8 i nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba.

  aa.bb   8 #10 11.10.2013 21:04

  można tego windows 7 totalnie poddać tango desktop project?

  @Fanboj O
  ale porozmawiać można. pochwalić się też;) przczułami też, jeśli tylko się język polski

  Over   9 #11 11.10.2013 22:10

  Te screeny wyglądaja jak przerobiony XP z do bani nakładka która często nie funkcjonuje z systemem powodując konflikty.
  Ale to tylko kwestia gustu...

  Semtex   19 #12 11.10.2013 22:56

  Słowem wyjaśnienia, ja nikomu nie każe korzystać z ciemnego Theme, link do DA prowadzi do tysiąca innych kombinacji, jasnych, ciemnych, mieszanych itd. Każdy może sobie wybrać co chce lub nie wybierać nic. To jest tylko poradnik. Dla mnie osobiście kolorki domyślnego Theme są tak glutowate i nijakie że patrzeć na nie mogę. Lubię kontrast i zrobiłem sobie wszystko pod siebie. Nie mam problemów na stronach, gdyż wszystkie pola tekstowe są jasne, to samo się tyczy okien systemowych, są jasne i czytelne.

  @Over, to nie jest żadna nakładka, to jest zwykłe Aero ze zmienionymi grafikami.

  Co do stabilności, nie narzekam na jej brak, dotychczas otworzyłem i podmieniłem grafiki we wszystkich możliwych bibliotekach systemowych, podmieniłem też same biblioteki (wymagane aby zadziałało), nigdy system nie zaliczył awarii.

  Co do wydajności po zmianie wyglądu, jak może się ona zmienić, skoro używamy Aero? Domyślnego pliku systemowego!? To że zmieniły się w nim pewne elementy nie wpływa na samą wydajność.

  PokerFace   10 #13 11.10.2013 23:05

  Szkoda tylko że zmiana motywów i ikon w Windows to PITA, używam Arch z openbox i jest to znaczenie łatwiejsze. Btw tutaj mój pulpit Windows 7, nie toleruje Aero :)

  http://i.imgur.com/nTYFYlo.png

  command-dos   18 #14 11.10.2013 23:12

  znacie ten ból, jak kolega przynosi xp'ka udającego siódemkę (albo odwrotnie) i trza go naprawić? ;) najgorzej jest, jak windows udaje linucha (albo odwrotnie). Szukasz mojego komputera, a tu pszczółka maja, moje dokumenty to ul, a pulpit to kwiatek - są takie chwile, że mam ochotę tym walnąć o podłogę i zdeptać resztki. W linuchu pół biedy, bo wszystko idzie spod konsoli zrobić, a na windzie? Ten wpis to zuo :) ludzieee nie słuchajcie heretyka :)

  A tak na serio, to tym razem miałeś chyba założone różowe okulary? przyznaj się @sem ;)

  KaMaLL1990   5 #15 11.10.2013 23:26

  Jak kogoś to interesuje temat ale nie wie od czego zacząć to radze zajrzeć na DeviantArt do kategori Customization.
  Ludzie wzuczają ciekawe (kompletne) projekty, od razu z instrukcją jak to zrobić w to prosty sposób i za darmo.

  Można wybrać coś gotowego albo skomponować własny styl z tego co się tam znajdzie.

  Link dla leniwych http://www.deviantart.com/customization/skins/windows7/

  sgj   12 #16 11.10.2013 23:28

  @"trzeba rozróżnić "Theme" od "Styl wizualny".

  "Theme" to kompleksowa zmiana, w skrócie, obejmuje zmiany wyglądu: paska zadań, menu start, obramowania okien, przycisków systemowych, pasków postępu, i.t.p.

  Na "Styl wizualny" składa się: zmiana koloru obramowań okien, paska zadań, tapety i ewentualnie dźwięków systemowych."


  Ano trzeba rozróżnic, bo jest dokładnie odwrotnie od tego co napisałeś.

  pablo_nowakowski   2 #17 12.10.2013 00:18

  hmm jak juz cos zmieniac to albo ustawic styl na klasyczny albo zainstalowac Win8 - te wszystkie przerobki nie sa zbyt bezpieczne

  rradek   10 #18 12.10.2013 00:29

  Tuningujecie Windowsa?
  Uważajcie tylko żeby potem nie było jakiś cudów hahaha....

  To tak jak z tuningowaniem auta, robią to tylko małolaci, którzy maja 1sze auto i już później wie że swojego kolejnego auta nie stuninguje!!!

  Poza tym takie głębokie zmiany, zwłaszcza za pomocą innych programów, zawszę noszą za sobą jakieś konsekwencje i to złe, a jakie? To zobaczycie sami, gdyż autor powinien także Was ostrzec i napisać minusy takich działań!!!

  Eleks   10 #19 12.10.2013 02:03

  Ciekawie opisane. Jak ktoś ma dużo czasu i samozaparcia, to można się pobawić. Myślałem, że zamiast krytyki z... pieca wyciągniętej... pojawią się jakieś ciekawe pytania/propozycje.
  Więc ja może zacznę od propozycji:
  Jeden z ciekawszych themów na DA - http://minhtrimatrix.deviantart.com/art/Elune-199350232
  Sam używam i polecam ;)

  manieKMP   7 #20 12.10.2013 09:12

  @rradek
  "To tak jak z tuningowaniem auta, robią to tylko małolaci, którzy maja 1sze auto i już później wie że swojego kolejnego auta nie stuninguje!!!"
  I dalej są małolatami? Łe... dobrze (co najmniej dla nich), że niektórym małolatom "wchodzi to w krew" (imo pasja...), stają się profesjonalnymi małolatami, idą pracować do firmy lub zakładają własne i tuningują innym małolatom auta za pieniądze, ot połączenie przyjemnego z pożytecznym ;)

  A co do opisu zmiany wyglądu systemu, na moje oko wygląda na jedno z bezpieczniejszych do wykonania, z pewnością bezpieczniejsze niż ręczne grzebanie/podmiana plików systemowych na wersje z podejrzanych źródeł lub innych dziwnych gotowców zwanych "windows theme power pack hiper ultimate r4z0r changer" (wymyśliłem, ale coś w tym stylu da się pewnie jeszcze w sieci znaleźć).

  Sam też kiedyś "tuningowałem" sobie wygląd systemu, na XP szedł layout po całości, pierwszy własnej roboty, w stylu Apple'owych systemów (za wzór posłużyła mi któraś ze starszych wersji skórki iPox, do Fx), potem jakiś ciemniejszy czyjegoś wykonania (nie pamiętam nazwy, za przycisk start robiły cztery małe, kolorowe kwadraciki). Jak w XP'ku robiłem, by motywy działały, tego nie pamiętam (wtedy chyba tylko istniał uxtheme patcher, nie licząc programu WindowBlinds...). No i był fajny programik wspomagający tworzenie/edycję motywów ;)
  Przy WinVista też "poprawiałem" wygląd, ale już w mniejszym stopniu (brak programiku ułatwiającego...). Zmiany odnosiły się w sumie tylko do braku przeźroczystości przy zmaksymalizowanych oknach, wysokości paska zadań (był za duży jak dla mnie po przesiadce ze zmodyfikowanego XP) oraz refleksów na oknach (które w sumie również w Win7 mnie jeszcze trochę irytują ;)). Głównym programikiem, który mi wtedy służył to VistaGlazz (nie było z nim problemów, jeżeli jakaś aktualizacja sytemu czegoś nie zmieniała, w moim przypadku wystąpiło coś takiego z 2 lub 3 razy...).
  A z Win7 już się w to nie bawię, choć nie wykluczam, że pewnego ładnego dzionka słoneczko mi mocniej makówkę przypiecze, czego efektem będzie nieodparta chęć kombinowania z wyglądem tego systemu :D

  yuwo   10 #22 12.10.2013 10:28

  Kiedyś się bawiłem w takie upiększanie systemu. Działał stabilnie, nic się nie kaszaniło, wyglądało nawet ładnie. Nie zauważyłem też spowolnienia działania. Ale... Właśnie, było jedno ale. Mianowicie w wielu programach miałem problem z "mieszanym" gui, tj. w sytuacji, gdy część gui programu była napisana przez jego twórcę, a część odwoływała się do Windowsa (standardowych elementów). Wtedy wychodziły potworki w stylu, że część programu była grafitowa (taki miałem Theme), a część w starym stylu... A że przez mojego kompa przewijało się mnóstwo programów, to była sytuacja co najmniej irytująca :-) Więc ostatecznie przeprosiłem się ze standardowym wyglądem Windy.

  Severus   4 #23 12.10.2013 10:30

  warto rowniez nadmienic, ze czesto spada czytelnosc czcionek.

  PokerFace   10 #24 12.10.2013 14:27

  byłoby to bezpieczniejsze gdyby Microsoft dodał do Windows narzędzie do zmiany motywów, ikon itp a także możliwość ich łatwej instalacji.

    #25 12.10.2013 17:43

  U mnie od dawna rządzi skóra "Shine 2.0 for Windows 7" (na deviantart), fajnie odświeża aero...

  charper   9 #26 12.10.2013 18:22

  Wygląda bardzo linuxowo. Czyli j*b na cimno bez wyczucia stylu, aby było. nie ma to jak styl od Microsoftu.

  Semtex   19 #27 12.10.2013 18:39

  Tl;DR :|

  rgabrysiak   14 #28 12.10.2013 20:34

  Ciekawy i konkretny wpis. Dobra robota.
  Choć ciemny styl mi kompletnie nie odpowiada. Ale każdy ma inne preferencje.
  Ja korzystam ze stylu Shine 2.0
  http://zainadeel.deviantart.com/art/Shine-2-0-for-Windows-7-172671190
  który, moim zdaniem jest o niebo lepszy niż ten systemowy.

    #29 14.10.2013 13:58

  @semtex

  Widzisz, popełniłeś wpis, który przerasta możliwości intelektualne większości czytających, co widać po komentarzach.

  Takie same przeróbki (też w ciemnych kolorach - motyw o nazwie Blaver) mam na XP (podmieniony UXtheme.dll + zabawa Resource Hacker). Wszystko działa stabilnie, szybko i działa dużo szybciej niż Windows 7.

  A że się ludziom ciemne kolory nie podobają... To są słuchacze hip hopu i innych wynalazków z TV. Nie kombinują, nie myślą, biorą co im zostanie podane na tacy. Ubierają się w generyczne ciuchy i podążają za modą. Własnego gustu nie mają wcale (jakiegokolwiek). Takie czasy.

  Ola100   9 #30 14.10.2013 23:05

  Kiedyś też "bawiłam się" w modyfikacje wyglądu, robiłam nawet sama theme za pomocą programu vista style builder (na jednej ze stron jest nawet mój obszerny poradnik na ten temat) przestałam to jednak robić gdyż wtedy nie było jeszcze takiego narzędzia jak theme resource changer, wtedy trzeba było zwyczajnie robić kopię zapasową oryginalnych plików

  explorer.exe
  shell32.dll
  explorerframe.dll

  Przejmować pliki na własność itp, czasami po takiej podmianie pojawiały się problemy z systemem i chociaż umiałam je naprawić, to za którymś razem, kiedy pojawiły się błędy, zmiana wyglądu zwyczajnie przestała mnie interesować...
  Ale teraz, skoro jest takie narzędzie jak theme resource changer, to trzeba znów się za to wziąć :)

  DO AUTORA PORADNIKA

  Rozumiem, że pliki graficzne z (grafiki, które umieszczasz w folderach o takich samych nazwach jak pliki, czyli explorer itp)
  explorer.exe
  shell32.dll
  explorerframe.dll
  wyciągasz programem typu resource hacker bądź restorator?

  Semtex   19 #31 15.10.2013 23:14

  @Ola100

  Czasami wyciągam, czasem sobie je robię ;)

  Do dll używam Restoratora 2007. Jakbyś potrzebowała lokacji do WSB dla Win 7 to daj znać. Jeżli nadal posiadasz program (legalny) to jest możliwość aktualizacji do Betki, ciekawe opcje się pojawiły. Beta jest do pobrania na forum WSB :)

  Ola100   9 #32 16.10.2013 12:27

  Dzięki wielkie semtex za ofiarowaną pomoc.
  Mam nadzieję, że na Twoim blogu pojawi się jeszcze wiele wpisów, bo przyznam, ze z wielką chęcią Cię odwiedzam. Twój blog jest jednym z moich ulubionych
  Pozdrawiam Cię serdecznie

  przemor25   14 #33 18.10.2013 14:13

  Black theme <3
  To widać, że lubisz czerń, nawet awatar o tym świadczy (pewnie również własnej roboty)
  Wielkie dzięki za wpis! (:

  A @rradek pozjadał już wszystkie rozumy świata..

    #34 08.03.2014 06:09

  Szkoda że nie opisałeś co zrobić i jak podmienić pełne /całe pliki (dll-ki) np. ExplorerFrame.dll bo często tak jest że jak ściągamy jakoś kompozycje np. z "deviantart" to są tam takie pliki (86/64). wręcz powiem że częściej w kompozycjach są gotowe dll-ki niż rozebrane na obrazki. Można było np. porozmawiać o programie "Restorator" w tedy poradnik byłby moim zdaniem całkowicie kompletny.

  Semtex   19 #35 10.03.2014 19:30

  @Soulfl\

  Przemyślę to, swego czasu popełniłem taki poradnik dla strony, która już nie istnieje. :)

  Gratulacje!

  znalezione maszynki:

  Twój czas:

  Ogól Naczelnego!
  Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
  oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
  Przejdź do rankingu
  Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.