Robimy płytę lub pendrive z Hirensem — Hiren's dla każdego! #1

Hiren's Boot to przydatny zestaw aplikacji do diagnozowania i naprawy komputera którego możemy używać bezpłatnie w celach domowych. W tej serii pokażę jak przy ich użyciu zdiagnozować komputer, odzyskać dane z dysku, przeprowadzić defragmentację plików systemowych, a także wiele innych! Jednak zanim zaczniemy potrzebujemy własnej kopii Hiren's Boot. Mamy do wyboru: płyta CD/DVD lub pendrive. Dla początkujących polecam płytę, ponieważ o wiele łatwiej z niej uruchomić komputer, mniej kosztuje, możemy ją wypalić i po prostu schować do późniejszego użytku. Dla bardziej zaawansowanych polecam zrobienie sobie pendrive'a, ponieważ w późniejszym czasie będziemy mogli wyposażyć nasz "pakiet ratunkowy" w dodatkowe aplikacje. Zaczynamy!

Pobieramy, wypakowujemy...

Pakiet Hiren's Boot pobierzemy za darmo ze strony projektu. Wchodzimy na stronę i poszukujemy przycisku pobierania:

Paczka zajmuje około 600MB, po pobraniu rozpakowujemy ją dowolnym programem (polecam darmowy 7-Zip).

Po wypakowaniu powinniśmy ujrzeć następujące pliki:

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem czas na decyzję: czy nagrywamy na płytę czy na pendrive'a. Najpierw przedstawię sposób jak nagrać na płytę ponieważ jest o wiele prostszy niż utworzenie pamięci przenośnej z tym zestawem.

Nagrywamy płytę

Aby nagrać płytę z Hiren's Bootem uruchamiamy skrypt o nazwie "BurnToCD.cmd". Powinien uruchomić się nam program z następującymi parametrami:

Wkładamy pustą płytę CD lub DVD i naciskamy "Start". Program rozpocznie wypalanie, a potem sprawdzanie czy płyta została wypalona poprawnie.

Tworzymy pendrive

Stworzenie pendrive'a z Hirensem niestety nie będzie już takie proste jak wypalenie płyty. Będziemy potrzebowali do tego następujące narzędzia: USB Disk Storage Format oraz Grub4DOS. Oba programy ściągamy i wypakowujemy identycznym sposobem jak poprzednio. Wkładamy pendrive'a i uruchamiamy narzędzie "USB Disk Storage Format" wraz z uprawnieniami administratora (nie dotyczy Windowsa XP lub starszego):

W momencie gdy tego nie zrobimy pojawi nam się taki błąd:

Gdy już uruchomiliśmy program zmieniamy w nim następujące rzeczy:


 1. Upewniamy się, że wybrany jest nasz pendrive.
 2. Zmieniamy "File System" na "FAT32".
 3. Zaznaczamy "Quick Format" by całość przebiegła szybciej.
 4. Gdy wszystko jest już zgodne jak z poniższym obrazkiem naciskamy przycisk "Start".

  Pojawi nam się komunikat który informuje nas o wykasowaniu całej zawartości naszej pamięci. Jest to ostatni moment by móc zajrzeć do niego i zobaczyć czy nie zostawiliśmy czegoś co chcielibyśmy zachować. Gdy już jesteśmy pewni naciskamy "Tak".

  Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie powinniśmy ujrzeć dość podobny do tego komunikat:

  Teraz wypakowujemy i uruchamiamy drugi program z uprawnieniami administratora, używając pliku "grubinst_gui.exe". Po uruchomieniu programu musimy zwrócić szczególną uwagę na to jaki dysk wybieramy. Zły wybór dysku może spowodować nadpisanie się bootsektora. Zazwyczaj nasz cel będzie jako ostatnia opcja, lecz nie jest to regułą. Najlepiej byśmy porównali pojemność naszego pendrive'a z poprzedniego programu:

  Resztę opcji w programie wybieramy następująco:


  1. W tym miejscu powinien być nasz pendrive.
  2. Naciskamy przycisk "Refresh"
  3. Wybieramy opcję "Whole Disc (MBR).
  4. Naciskamy "Install".

  Pojawi nam się okno wiersza poleceń, naciskamy klawisz "enter" i wychodzimy z programu.
  Następnie wchodzimy do miejsca gdzie mieliśmy już rozpakowane archiwum z Hiren's Bootem i rozpakowujemy plik z obrazem (Hiren's.BootCD.15.2.iso).

  W przypadku rozpakowania obrazu iso poprzez program 7-zip może się nam ukazać poniższe ostrzeżenie które możemy zignorować:

  Następnie całą wypakowaną zawartość przenosimy na nasz dysk wymienny.

  Gdy kopiowanie zostanie zakończone wchodzimy do folderu "HBCD" i kopiujemy z niego pliki "grldr" oraz "menu.lst" do folderu głównego. Poprawnie wgrany Hiren's Boot powinien mieć następującą strukturę plików:

  Sprawdzamy!

  Gdy już mamy wszystko gotowe możemy uruchomić zestaw Hiren's Boot. W tym celu uruchamiamy nasz komputer z płyty lub z USB. Jeśli nie wiesz jak uruchomić swój komputer z nośnika zewnętrznego zajrzyj do instrukcji swojej płyty głównej/laptopa. Na pewno znajdziesz tam potrzebne informacje. Po uruchomieniu Hiren's Boot powinniśmy ujrzeć taki oto widok:

  W tej serii będziemy głównie używać MiniXP, lecz pokażę także jak używać programów zawartych w środowisku DOS'owym oraz Linux'owym. Natomiast w kolejnym odcinku pokaże jak odzyskać dane z dysku w komputerze w którym nie uruchamia się system a nie mamy możliwości/umiejętności wypięcia dysku.