Legenda nie umiera nigdy — HTC HD2 otrzymał Lollipopa

Jedno trzeba przyznać na pewno - HTC HD2 to smartfon wyjątkowy. Wyjątkowy na tyle, że drugiego takiego może już nie być. Na czym polega owa wyjątkowość?

Leo (bo pod taką nazwą jest też znany) miał swoją premierę w listopadzie 2009 roku. Był to swego czasu solidny flagowiec. Pod "maską" znajdziemy jednordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S1 o taktowaniu 1 GHz, 576 MB pamięci ram oraz układ graficzny Adreno 200. Wszystko to pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.5 wraz z autorską nakładką HTC o nazwie Sense. Trzeba przyznać, że dziś takie parametry nie robią już żadnego wrażenia. Oficjalne wsparcie dla HD2 skończyło się bardzo szybko. Smartfon nigdy nie otrzymał aktualizacji do nowego Windows Phone 7 (o nowszych nie wspominając). Wtedy społeczność wzięła sprawy w swoje ręce.

Dziś, czyli ponad 5 lat później smartfon wciąż żyje pełnią życia. A to za sprawą niezależnych deweloperów skupionych wokół projektu XDA Developers. Dzięki nim na urządzeniu uruchomiono takie systemy jak:


  • Windows Phone
  • Firefox OS
  • MeeGo
  • Ubuntu Touch
  • Windows RT

i przede wszystkim Android , który dostępny był w wielu odsłonach (ostatnia wersja to całkiem sprawnie działający Android 4.4 Kitkat) i cieszy się prawdopodobnie największym zainteresowaniem.

Wraz z początkiem roku wszystkim użytkownikom "hadedwójki" wielką niespodziankę sprawił jeden z deweloperów XDA macs18max. Udało mu się na urządzeniu uruchomić Androida Lollipop, czyli najnowszą wersję zielonego robota. Poniżej dowody:

To niezwykła informacja, mając na uwadze, że HD2 to już ponad pięcioletni sprzęt, co w świecie mobilnych urządzeń oznacza wieki. Rom został oparty na Cyanogenmodzie 12, jest to Android 5.0.2, bazujący na kernelu 3.0.101.

Od razu należy dodać, że jest to póki co wersja alpha. Jedynymi działającymi elementami są wyświetlacz i dźwięk w systemie, co nie pozwala na razie na codzienne, bezproblemowe korzystanie z urządzenia. Reszta znajduje się wciąż na liście "not working", jednak prace nad romem trwają i można mieć nadzieję, że niebawem reszta elementów zacznie działać. Z pewnością wsparcie HD2 na Lollipopie się nie zakończy ;)

To dobitny dowód na to, że społeczność może wiele. Dzięki niezależnym deweloperom niemożliwe staje się możliwe, a smartfon, który bez nich już dawno odszedł by w zapomnienie nadal jest atrakcyjnym urządzeniem dzięki najnowszym wersjom systemu.