Fujitsu Lifebook U772 - czas na rozrywkę

Od dawien dawna znane jest powiedzenie, że nie samą pracą człowiek żyje. Po prostu nie można się zapracowywać i trzeba od czasu do czasu poświęcić choć kilka chwil na dobrą rozrywkę. Jednym ze sposobów na dobrą zabawę są gry komputerowe. Oczywiście nie wszyscy grają na kompie, bo pewnie wolą robić coś innego - nie moja sprawa. Jednak ja w gry komputerowe grałem, gram i będę grać i to jak najdłużej. Trzeba żyć aktywnie i nie można sobie niczego żałować, bo nasza egzystencja na tej planecie trwa dość krótko.

Fujitsu Lifebook U772 & Belkin screencast TV adapter WiDi

Wspominałem w pierwszym wpisie, że oprócz ultrabooka Fujitsu U772 otrzymałem w ramach testów również adapter telewizyjny WiDi wyprodukowany przez firmę Belkin. Zawsze bardzo miło jest dostać coś jeszcze dodatkowego do przetestowania. Zwłaszcza że jest to wielce przydatne urządzenie, dzięki któremu możemy bezprzewodowo wyświetlać m.in.: filmy, zdjęcia, strony internetowe w wysokiej rozdzielczości, czyli bezpośrednio z komputera na telewizorze. Oczywiście do tego celu wymagany jest notebook/ultrabook wyposażony w technologie Intel® Wireless Display.

Fujitsu Lifebook U772 - Specyfikacja i testy wydajności

Na początku trzeba zacząć od najważniejszego, czyli od samej specyfikacji ultrabooka. Po prostu jest to kwestia, która nas najbardziej interesuje, jeśli dostaniemy nowy komputer w swoje ręce. Dlatego pobrałem sobie mój ulubiony programik Speccy, za pomocą którego dowiem się szczegółowo, co ów komputerek ma pod maską. Tak więc odpaliłem program, a moim oczom już po kilku chwilach ukazały się następujące informacje.

Obrazek obrazkiem, ale mimo wszystko o specyfikacji technicznej napiszę:

  • Procesor trzeciej generacji

Nadchodzi Linux Mint 15 Olivia

Właśnie co ukazała się wersja Linux Mint 15 Olivia Cinnamon RC i dlatego wypadałoby coś na ten temat napisać. Oczywiście jest to jeszcze wersja release candidate, czyli w wolnym tłumaczeniu kandydująca do głównego wydania. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że taki już Mint będzie chodzić bardzo stabilnie. Za kilka dni powinna ukazać się wersja finalna, ale już teraz można sobie ów distro postawić na wirtualnej maszynie. Po prostu z ciekawości sprawdzić, co oferuje nam nowego tenże system.

Nowości jest co niemiara, czyli już na dzień dobry przywita nas odmieniony bootsplash tzw.

Fujitsu Lifebook U772 - First look

Dzięki uprzejmości redakcji DP również skandyn może sobie przetestować całkiem fajny komputerek, bo oczekiwana przesyłka właśnie dotarła do mnie dzisiaj przed południem. Jednak nie jest to konwertowalny ultrabook Toshiba U925T, którego miał przyjemność jako pierwszy testować januszek, lecz Fujitsu Lifebook U772. Po prostu wczoraj dzwonił do mnie kristov_pl z redakcji dobrychprogramów, dając mi do wyboru ultrabook Toshiba bez Windows 8 (januszek porządnie testował) lub ultrabook Fujitsu z zainstalowanym systemem Windows.

Kilka słów o nowym Bumblebee

Jako że ukazała się nowa wersja projektu Bumblebee 3.1 - to po prostu wypadałoby o tym coś napisać. Napisać nie tylko jak wygląda sama instalacja, ale także jak naprawić pewien problem, który najzwyczajniej się pojawił. Oczywiście ów programik to wykorzystanie technologii Nvidia/Optimus pod Linuksem.

Instalacja programu pod dystrybucjami Ubuntu/Mint jest bardzo prosta, wystarczy w terminalu wklepać następujące linijki:

Kontroler do gier - linuksowy test

Nazbierało się troszeczkę linuksowych gierek i dlatego pomyślałem sobie, że może kupiłbym jakiś pad do gier - oj znowu wydatek! Bo tak jakoś było, że zawsze grałem na kompie za pomocą klawiatury i myszki. Trzeba w końcu zagrać bardziej „hardcore" dla odmiany. Wskutek czego kliknąłem - już chyba bardziej odruchowo w przeglądarce internetowej na Allegro. Oczywiście po to, żeby wybrać najbardziej popularny kontroler do gier. Bez dłuższego namysłu wybrałem właśnie najbardziej chodliwy towar, czyli najtańszy przewodowy pad do gier, za który musiałem zapłacić 13,95 zł plus koszta przesyłki.

Kolekcjoner (linuksowych) gier

W moim dzisiejszym wpisie będzie znowu o graniu pod Linuksem, choć pewnie opisywana gra jest dobrze znana linuksowym geekom. A dlaczego chcę to zrobić dopiero teraz, ponieważ nie grałem w nią wcześniej. Co więcej, miałem z grą drobne problemy i po prostu chciałem to zrzucić z wątroby.

Gra nazywa się Enemy Territory Quake Wars i właśnie nabyłem ją niedawno na aukcjach Allegro, a kosztowała mnie w sumie z wysyłką jakieś 15 zł - czego to człowiek nie zrobi dla dobrej zabawy. Oczywiście gra była już używana, bo jak wiadomo nie jest to produkt nowy.

Przywracanie systemu Linux

Od pewnego czasu, zacząłem szukać programu, za pomocą którego można zrobić obraz, bądź kopię całego dysku twardego lub wybranej partycji. Człowiek lubi mieć porządek w systemie i na wszelki wypadek przydałoby się zrobić backup, żeby w razie potrzeby przywrócić mojego Linuksa do wcześniejszego stanu. Dlatego zainteresowałem się na początku, ogólnie znanym programem Clonezilla, który służy właśnie do tworzenia kopii naszego systemu - bazujący na dystrybucji Linux Live. W tym miejscu wspomnieć, że nie jest to zły projekt, gdyż spełnia swoje zadanie w stu procentach.

Bumblebee and Primus for Ubuntu 12.10

Tym razem troszeczkę bardziej praktyczny wpis, czyli jak można podkręcić hybrydową kartę graficzną (Intel plus Nvidia) pod dystrybucjami Ubuntu 12.10 oraz Mint 14. Oczywiście po to, żeby była jeszcze bardziej wydajna niż dotychczas.

Co najpierw trzeba zrobić, to zainstalować programik Bumblebee Project, za pomocą którego będziemy mogli korzystać nie tylko zintegrowanej z procesorem karty graficznej Intel, ale również z drugiej (bardziej wydajnej) dedykowanej karty graficznej Nvidia.

Instalacja wygląda w następujący sposób, czyli w konsoli wpisujemy: