Szybszy Firefox

Pale Moon jest stworzony na bazie Firefox, który jest szybszy od swojego pierwowzoru o 25%. Przeglądarka internetowa została sklonowana tylko pod względem wyglądu. Natomiast dużo szybciej się uruchamia i wyświetla strony WWW. Używa mniej pamięci operacyjnej dzięki usunięciu niepotrzebnego kodu przez programistów. Dodatkowo przeglądarka została wysoce zoptymalizowana pod kątem aktualnych procesorów. Oprócz tego bardzo ważną zaletą programu jest jeszcze bezpieczniejsze przeglądanie witryn internetowych niż dotychczas.

Strona projektu:

Forum dyskusyjne

W dzisiejszym wpisie zakładamy i odpowiednio konfigurujemy własne forum dyskusyjne. Do tego celu musimy posiadać oczywiście serwer obsługujący bazy danych. Najbardziej popularnym i dostępnym dla wszystkich systemów jest baza danych MySQL. Tak, więc jeśli nasz host obsługuje bazy danych to spod przeglądarki internetowej logujemy się do CPanelu i tworzymy nową bazę danych. Polega to na wpisaniu nazwy nowej bazy MySQL i dodaniu użytkownika (nazwa + hasło).

Makropolecenia w Excelu

Trochę teorii

Makropolecenie w skrócie nazywane makro ma za zadanie automatyczne wykonanie powtarzających się po sobie określonych czynności. Na przykładzie arkusza kalkulacyjnego Excel możemy zaprogramować dowolną funkcje mniej lub bardziej skomplikowaną (dodawanie, mnożenie, operacje arytmetyczne, itp.), która jest rejestrowana i w tym samym momencie przetwarzana na instrukcje w języku Visual Basic dołączonym do całego pakietu Microsoft Office. Nasza przyszła praca z arkuszami kalkulacyjnymi dzięki wykorzystaniu makropoleceń będzie bardziej wygodna.

Relaks

Dwie moje ulubione gry, w które sobie gram na notebooku z zainstalowanym systemem Windows XP.

Pierwszą jest przygodowa gra Machinarium, której celem jest rozwiązanie przez nas wielu łamigłówek na tradycyjnej już zasadzie "point and click" czyli w wolnym tłumaczeniu wskaż i kliknij.

Framework jQuery

Kilka słów o jQuery

Framework jQuery jest to dodatek do języka JavaScript za pomocą, którego będziemy mogli budować szybkie strony WWW z różnymi animowanymi widżetami. Podobnie jak tworzyliśmy strony internetowe w JavaScript to w taki sam sposób będziemy mogli dodawać kod tym razem zwięzły, ale bardziej rozwinięty programistycznie oczywiście nie zmieniając struktury HTML. Oprócz tego skrypty napisane w jQuery wnoszą wiele nowego w tworzeniu nowoczesnych witryn internetowych a elementy stron wyświetlają się płynniej np.

PHP Gallery

Webmastering ciąg dalszy. Tym razem chciałbym opisać jak można zrobić galerie internetową na zasadzie kopiuj/wklej bez jakiejkolwiek wiedzy programistycznej. Do tego celu wykorzystamy wyłącznie jeden plik napisany w języku skryptowym PHP.

Plik pobieramy na stronie projektu Single File PHP Galery a następnie wgrywamy na serwer do katalogu z naszymi zdjęciami lub katalogu z podkatalogami, czyli różnymi tematycznie obrazkami np. Samochody, Motocykle, Krajobrazy itp.

Dobry hosting

W kilku zdaniach postaram się przedstawić dobry i tani hosting w firmie NETMARK, który jakiś czas temu sobie wykupiłem z darmową subdomeną, która w pełni wystarcza na moje potrzeby. Jest to solidny produkt w taniej ofercie cenowej, z którego jestem bardzo zadowolony.

Pierwsze wrażenie

Już na pierwszy rzut oka po zalogowaniu się do Panelu Nawigacyjnego strona prezentuje się bardzo ładnie i czytelnie. Możemy zarządzać i konfigurować nasz host w wygodny i łatwy sposób m.in.

Mała przeglądarka grafiki

ArtSage - mały, fajny portable programik z dużymi możliwości pokazu slajdów na naszym komputerze w 32 bitowej i 64 bitowej wersji.

Ustawienia przeglądarki - prawy przycisk myszy

Automatyczny lub na żądanie (spacja) slideshow wystarcz wgrać program do katalogu z naszymi obrazkami i uruchomić. Dodatkowo możemy ustawić program jako zmieniacz naszych tapet na pulpicie w określonym czasie.

JavaScript Slideshow

W kolejnym moim wpisie chciałbym opisać jak można zrobić prostym sposobem efektowny i automatyczny pokaz slajdów na stronie internetowej. Nasze zdjęcia będą wyświetlane za pomocą języka JavaScript a dokładniej skryptu Drop-in Slideshow Script.

Przykładowy screen

Tworzymy

Na początku pobieramy przygotowany przez ze mnie pakiet ze skryptami

Toys

W wolnych chwilach dla relaksu korzystam z dwóch programików, które efektownie upiększają mój desktop. Pierwszy program nazywa się Napalm i pozwala za pomocą ognistego animowanego pióra stworzyć na naszym pulpicie dowolne emitujące ciepłem napisy.

Napalm fire

Dodatkowo w ustawieniach programu mamy możliwość wyboru efektów, czyli, w jaki sposób ma być rysowana animacja m.in. Black smoke, Bloody fire, Rainboworm.