Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Light Linux

Trochę o Linuksie w wersji Light, czyli PCLinuxOS LXDE którego sobie niedawno zainstalowałem na moim notebooku, jako chwilowa odskocznia od Windowsa.

Instalacja

Najpierw oczywiście pobieramy obraz ISO ze strony producenta projektu. Warto wspomnieć, że na stronie projektu dostępne są dwie wersje PCLOS-a LXDE Full oraz Mini. Moim zdaniem, wersja mini jest lepsza, wolę sobie samemu doinstalować ulubione programy. Tak więc, uruchamiamy Live Linuksa, najlepiej za pomocą programu UNetbootin. Gdy system jest już uruchomiony, pozostaje nam tylko teraz kliknąć na ikonę umieszczoną na pulpicie Install PCLinuxOS.

reklama

Do wyboru mamy instalację:
Use existing partitions - na istniejących partycjach.
Erase and use entire disk - na całym dysku.
Custom disk partitioning - zaawansowana instalacji systemu.

Wybieramy opcję: Erase and use entire disk żeby użyć cały dysk pod instalację nowego systemu.

sda1/ - file system ext4 - partycja systemowa ok. 12GiB
sda6/home - file system ext4 - partycja domowa, to pozostała część dysku.
Swap - partycja wymiany 4GiB

W przyszłości chcąc wykonać reinstalację systemu wybieramy opcję: Use existing partitions, formatując tylko partycję systemową, partycja domowa pozostaje bez zmian.

Bardziej doświadczony użytkownik Linuksa wybierze opcję: Custom disk partitioning dostosowując instalacje najbardziej optymalnie do swoich potrzeb: dodatkowe partycje, systemy plików (ext3, ext4, NTFS, itp.), rozmiar pliku wymiany.

Jedną z głównych zalet PCLinuxOS LXDE Mini jest szybka i bezproblemowa instalacja, która zajmuje ok. 5 minut na moim dwuletnim notebooku. Jeśli nasz nowy system spod znaku pingwina został zainstalowany na twardym dysku, to możemy teraz go spolszczyć, ikona na pulpicie Add lokale. Podobnie jak było z instalacją systemu jest z spolszczeniem, szybko i poprawnie w 100 procentach jest dodana polska lokalizacja, a zajmuje mi to ok. 10 minut na moim łączu internetowym. Czas teraz na aktualizacje, to tylko kilka paczek do pobrania. Na zakończenie możemy jeszcze odpowiednio skonfigurować naszą zaporę ogniową (ikona Firewall).

Dopieszczanie

To ikonka Configure Your LXDesktop, czyli w skrócie: tapeta, okna, kursor, wygaszacz ekranu, fonty, itp.

Aplikacje

Wykaz moich ulubionych programów, które dobrze działają pod LXDE:

SMplayer - odtwarzacz wideo.
DeaDBeeF - odtwarzacz audio.
Radio Tray - odtwarzacz stacji radiowych.
AbiWord - edytor tekstu.
FocusWriter - prosty pełnoekranowy edytor tekstu.
Keepass - menadżer haseł.
Evince - szybka przeglądarka dokumentów PDF.
Checkgmail - powiadomienia pocztowe.
DropBox - kopie danych na serwerze.
FileZilla - klient FTP.
Pidgin - komunikator internetowy.
Skype - rozmowy internetowe.
Firefox - przeglądarka internetowa.
Sylpheed - klienta poczty email.
Trasmission - klient sieci BitTorrent.
Gimp - obróbka grafiki.
Photo Frame - pokaz slajdów w ramce na pulpicie.
Geany - środowisko dla programisty.
BlueFish - narzędzie dla webmastera.
Gcalctool - kalkulator
KeepNote - podręczny notatnik.
Gnome Games - kilkanaście gierek.

Użytkowanie

Praca z dystrybucją PCLinuxOS LXDE ogólnie robi dobre wrażenie, nie tylko można korzystać z przeglądarki internetowej albo oglądać filmy i słuchać muzyki, ale także programować w różnych językach, tworzyć strony internetowe, zajmować się obróbką grafiki, pisać artykuły.

Terminal

Polecenia tekstowe nie są dla mnie najważniejsze. Moim zdaniem, posługiwanie się myszką czy touchpadem jest bardziej wygodne i szybsze. Najczęściej używam konsoli do konfiguracji karty dźwiękowej (polecenie: alsamixer) lub sprawdzania jaki jest komunikat, gdy dany program nie chce się uruchomić. To tyle jeśli chodzi o mój LXTerminal, może w przyszłości bardziej się przyda.

Podsumowanie

PCLinuxOS LXDE to dobra dystrybucja, która już na starcie obsługuje wszystkie możliwe media (audio, video) oraz moje zewnętrzne urządzenia: wielofunkcyjne Lexmark, Wi-Fi, kamerka internetowa, aparat fotograficzny, bez konieczności pobierania dodatkowych pakietów z Internetu. Na duży plus zasługuje także repozytorium z bogatym wyborem aktualnego oprogramowania do zainstalowania. Co więcej, oferuje nam lekkie środowisko graficzne LXDE, to m.in. szybki start systemu i programów, automatyczne wykrywanie komputerów udostępnionych w sieci domowej z zainstalowanym systemem Windows, oraz wiele innych przydatnych systemowych funkcji. Na zakończenie jeszcze tylko dodam, dlaczego jest to moja ulubiona dystrybucja Linuksa, bo jako jedyna wykrywa automatycznie moją mało popularną kartę graficzną SiS.

Pozdrawiam.

 

reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze