Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Light Linux

Trochę o Linuksie w wersji Light, czyli PCLinuxOS LXDE którego sobie niedawno zainstalowałem na moim notebooku, jako chwilowa odskocznia od Windowsa.

Instalacja

Najpierw oczywiście pobieramy obraz ISO ze strony producenta projektu. Warto wspomnieć, że na stronie projektu dostępne są dwie wersje PCLOS-a LXDE Full oraz Mini. Moim zdaniem, wersja mini jest lepsza, wolę sobie samemu doinstalować ulubione programy. Tak więc, uruchamiamy Live Linuksa, najlepiej za pomocą programu UNetbootin. Gdy system jest już uruchomiony, pozostaje nam tylko teraz kliknąć na ikonę umieszczoną na pulpicie Install PCLinuxOS.

Do wyboru mamy instalację:
Use existing partitions - na istniejących partycjach.
Erase and use entire disk - na całym dysku.
Custom disk partitioning - zaawansowana instalacji systemu.

Wybieramy opcję: Erase and use entire disk żeby użyć cały dysk pod instalację nowego systemu.
sda1/ - file system ext4 - partycja systemowa ok. 12GiB
sda6/home - file system ext4 - partycja domowa, to pozostała część dysku.
Swap - partycja wymiany 4GiB

W przyszłości chcąc wykonać reinstalację systemu wybieramy opcję: Use existing partitions, formatując tylko partycję systemową, partycja domowa pozostaje bez zmian.

Bardziej doświadczony użytkownik Linuksa wybierze opcję: Custom disk partitioning dostosowując instalacje najbardziej optymalnie do swoich potrzeb: dodatkowe partycje, systemy plików (ext3, ext4, NTFS, itp.), rozmiar pliku wymiany.

Jedną z głównych zalet PCLinuxOS LXDE Mini jest szybka i bezproblemowa instalacja, która zajmuje ok. 5 minut na moim dwuletnim notebooku. Jeśli nasz nowy system spod znaku pingwina został zainstalowany na twardym dysku, to możemy teraz go spolszczyć, ikona na pulpicie Add lokale. Podobnie jak było z instalacją systemu jest z spolszczeniem, szybko i poprawnie w 100 procentach jest dodana polska lokalizacja, a zajmuje mi to ok. 10 minut na moim łączu internetowym. Czas teraz na aktualizacje, to tylko kilka paczek do pobrania. Na zakończenie możemy jeszcze odpowiednio skonfigurować naszą zaporę ogniową (ikona Firewall).

Dopieszczanie

To ikonka Configure Your LXDesktop, czyli w skrócie: tapeta, okna, kursor, wygaszacz ekranu, fonty, itp.

Aplikacje

Wykaz moich ulubionych programów, które dobrze działają pod LXDE:

SMplayer - odtwarzacz wideo.
DeaDBeeF - odtwarzacz audio.
Radio Tray - odtwarzacz stacji radiowych.
AbiWord - edytor tekstu.
FocusWriter - prosty pełnoekranowy edytor tekstu.
Keepass - menadżer haseł.
Evince - szybka przeglądarka dokumentów PDF.
Checkgmail - powiadomienia pocztowe.
DropBox - kopie danych na serwerze.
FileZilla - klient FTP.
Pidgin - komunikator internetowy.
Skype - rozmowy internetowe.
Firefox - przeglądarka internetowa.
Sylpheed - klienta poczty email.
Trasmission - klient sieci BitTorrent.
Gimp - obróbka grafiki.
Photo Frame - pokaz slajdów w ramce na pulpicie.
Geany - środowisko dla programisty.
BlueFish - narzędzie dla webmastera.
Gcalctool - kalkulator
KeepNote - podręczny notatnik.
Gnome Games - kilkanaście gierek.

Użytkowanie

Praca z dystrybucją PCLinuxOS LXDE ogólnie robi dobre wrażenie, nie tylko można korzystać z przeglądarki internetowej albo oglądać filmy i słuchać muzyki, ale także programować w różnych językach, tworzyć strony internetowe, zajmować się obróbką grafiki, pisać artykuły.

Terminal

Polecenia tekstowe nie są dla mnie najważniejsze. Moim zdaniem, posługiwanie się myszką czy touchpadem jest bardziej wygodne i szybsze. Najczęściej używam konsoli do konfiguracji karty dźwiękowej (polecenie: alsamixer) lub sprawdzania jaki jest komunikat, gdy dany program nie chce się uruchomić. To tyle jeśli chodzi o mój LXTerminal, może w przyszłości bardziej się przyda.

Podsumowanie

PCLinuxOS LXDE to dobra dystrybucja, która już na starcie obsługuje wszystkie możliwe media (audio, video) oraz moje zewnętrzne urządzenia: wielofunkcyjne Lexmark, Wi-Fi, kamerka internetowa, aparat fotograficzny, bez konieczności pobierania dodatkowych pakietów z Internetu. Na duży plus zasługuje także repozytorium z bogatym wyborem aktualnego oprogramowania do zainstalowania. Co więcej, oferuje nam lekkie środowisko graficzne LXDE, to m.in. szybki start systemu i programów, automatyczne wykrywanie komputerów udostępnionych w sieci domowej z zainstalowanym systemem Windows, oraz wiele innych przydatnych systemowych funkcji. Na zakończenie jeszcze tylko dodam, dlaczego jest to moja ulubiona dystrybucja Linuksa, bo jako jedyna wykrywa automatycznie moją mało popularną kartę graficzną SiS.

Pozdrawiam.

 

Komentarze

0 nowych
DannyPL   5 #1 21.01.2011 18:39

4 GiB dla Swap? Grupa przesada. Polecam ten artykuł:
http://www.ubuntu-pomoc.org/partycja-swap-fakty-i-mity/

Ogólnie - fajny wpis :)

Gahar   5 #2 21.01.2011 19:13

zacznę od błędów:
- SWAP - Powiem jak DannyPL: 4 GB...? Po kiego... 2 GB to max i to z nadmiarem, nawet jak masz 1 GB ramu. Jak masz ramu więcej i/lub używasz lekkiej dystrybucji to swap można zrobić symboliczny - max 0,5 do 1 GB, no chyba że zamierzasz system hibernować, choć ja nie widzę ku temu powodów skoro start trwa kilkanaście sekund...
- "uruchamiamy Live Linuksa, najlepiej za pomocą programu UNetbootin" - UNetbotin nie służy do uruchamiania systemu tylko do przeniesienia systemu z obrazu ISO na nośnik pamięci wymiennej (pendrive)
- "Wybieramy opcję: Erase and use entire disk żeby użyć cały dysk pod instalację nowego systemu" - i zaraz po instalacji nowy użytkownik który chce się przesiąść z Win powie, że "ale ten Linux to badziewie - podczas instalacji kasuje wszystkie dane z dysku..." Ta metoda jest dobra tylko jak instalujemy pierwszy system na dysku, na którym nie przechowujemy żadnych danych. e każdym innym przepadku należy wybrać opcję "Custom disk partitioning" (chyba że, jak napisałeś, reinstalujemy Linuksa to wtedy "Use existing partitions"). No i przy tym punkcie powinien się znaleźć opis jak przeprowadzić podział dysku, przynajmniej pobieżny.

Z powodu wymienionych nieścisłości moim zdaniem wpis nie jest przeznaczony anni dla zaawansowanego użytkownika (ten będzie wiedział co i jak zrobić) ani dla początkującego (ten z kolei po przeczytaniu będzie niedoinformowany), przynajmniej jeśli chodzi o część dotyczącą instalacji. A szkoda bo zawsze z zainteresowaniem czytałem Twoje wpisy na blogu i zawsze je uważałem za dobrze przygotowane w całości.


A teraz żeby nie było że tylko narzekam, to cieszę się że w ogóle przedstawiłeś tą dystrybucję, bo jest ciekawa i godna polecenia... szkoda tylko że nie wydają edycji na x64 (choć podobno jest w planach).
Duży + także za podanie kilku podstawowych na początek aplikacji i choć osobiście używam nieco innego zestawu oprogramowania dla początkujących się może przydać.
Osobiście nawet się zastanawiałem nad użyciem właśnie tej edycji (LXDE) ale ostatecznie wybrałem Gnome ZenMini i też wypada bardzo pozytywnie na moim 4-letnim blaszaku.

Pozdrawiam

Fanboj O   9 #3 21.01.2011 19:41

@DannyPL
"4 GiB dla Swap? Grupa przesada."
Chyba, że to laptop, ma 4 GB RAM, a posiadacz korzysta z hibernacji. Fakt 5. z twojego linka.

DannyPL   5 #4 21.01.2011 20:18

@Fanboj O
Chyba, że to laptop, ma 4 GB RAM, a posiadacz korzysta z hibernacji. Fakt 5. z twojego linka.

Zgadzam się, ale tylko w tym przypadku. Jeżeli ktoś ma mniej pamięci albo (jak już wspomniał Gahar) w ogóle nie korzysta z hibernacji, to jednak nie ma sensu. Na blogu o tym jednak nic nie było. Początkujący mógłby uznać, że te 4 GB to konieczność.

trux   11 #5 22.01.2011 04:22

Dużo pozytywnych opinii na temat tego PCLinuxOS :)
Od siebie dodam, że jest to distro ciągłe, czyli coś czego brakuje mi w Ubuntu.
Minus to brak 64 bitowej wersji na chwilę obecną.

Zulowski   9 #6 22.01.2011 10:38

Hibernacja z kartami nvidia juz działa?

  #7 22.01.2011 12:24

Moim zdaniem warto zrobić też /boot gdyż niektóre jądra mogą nie obsłużyć / na etx4. Na notebooka poleciłbym bardziej JFS, którego używam na starszej maszynie i działa idealnie. Etx4 ma też duże problemy z rozmiarami partycji.

TestamenT   13 #8 22.01.2011 13:00

Z swap to ja już nawet na Windowsie nie korzystam.
A obok LXDE lekką odmianą PCLinuxOS jest również OpenBox

@trux podobno wersja 64 bit ma być tylko nie wiem kiedy.

Druedain   14 #9 22.01.2011 15:37

Od roku korzystam z Ubuntu i coraz bardziej mnie kusi poszukać sobie czegoś innego, może lżejszego. Generalnie dużo dobrego słyszałem o dystrybucjach ciągłych, a tutaj jest konkretnie o PCLinuxOS i widzę, że sporo pozytywów na jej temat jest. Cóż, możliwe, że to nią się właśnie zainteresuję. Najbardziej się obawiam tego, że trafię na dystrybucję, w której połowa sprzętu przestanie domyślnie działać i zaczną się "jaja" ze sterownikami, itd...

TestamenT   13 #10 22.01.2011 17:06

@Druedain na szczęście wszystkie odmiany PCLinuxOS są w formie Live CD jedynie możesz mieć problem z niektórymi odmianami PCLOS jeżeli posiadasz grafikę nvidia. Ponieważ nie posiadają sterowników ale z tym też można sobie poradzić.

  #11 22.01.2011 17:45

Ja miałam ostatnio na swoim laptopie PCLinux, ale Gnome:
- na starcie Gparted nie działał w nim wgrany
- trzeba było dograć win32 codecs all bo inaczej filmy nie działały
- wersja zen mini wcale nie wystartowała tylko sypnęła errorem servera x.

Także troszkę się zniechęciłam do tej dystrybucji, nie wiem jak jest na innych środowiskach graficznych.

  #12 22.01.2011 17:46

TestamenT "z niektórymi odmianami PCLOS jeżeli posiadasz grafikę nvidia. Ponieważ nie posiadają sterowników ale z tym też można sobie poradzić."
No ja właśnie miałam taki problem - rozjechaną grafikę i nie za bardzo umieli mi na forum pclinux pomóc mi w tym. Zapomniałam o tym napisać w poprzednim poście.

TestamenT   13 #13 22.01.2011 18:52

Oto jak rozwiązać problem z xorg przy niektórych odmianach PCLinuxOS

Gdy pojawi się pierwszy komunikat który zaczyna się od Failed to start the X server. Należy zaznaczyć NO strzałką w lewo potem enter.
Potem pojawi się komunikat zaczynający się komunikatem Would you like to try to configure the X server?
Zaznaczamy YES strzałką w prawo i enter.
Potem powinno pojawić się pytanie o hasło w tedy trzeba wpisać root.
Po wpisaniu hasła powinno pojawić się okno o nazwie Graphic Card & Monitor Configuration. Przy użyciu strzałki w górę zaznaczamy Graphic Card i wciskamy enter.
Pojawi się w tedy okno z sterownikami do wyboru. Wciskamy strzałkę w górę i potem strzałkę w dół aż zaznaczymy sterownik o nazwie Xorg | vesa. Potem należy wcisnąć Tab aż zaznaczy YES i potem enter.
Potem pojawi się kolejne okno gdzie również zaznaczamy YES i enter.
Gdy z powrotem znajdziemy się w oknie o nazwie Graphic Card & Monitor Configuration w tedy zaznaczamy Quit i enter.
W kolejnym oknie które się pojawi znowu zaznaczamy YES.
I w tedy powinien X serwer się uruchomić i można w tedy zainstalować system. Nie trzeba tego powtarzać po instalacji ale jeżeli chcemy mieć sterowniki nvidia to należy zainstalować dkms-nvidia-current i zrestartować komputer.

Mam nadzieje że to jest w miarę zrozumiały opis a jak nie to opieprzę człowieka odpowiedzialnego za edycje Zen-mini że wywalił dkms-nvidia :)

Druedain   14 #14 22.01.2011 22:00

Hmmm... Tak się składa, że mam kartę od Nvidii :P Potestuję tego PCLOS i jeszcze LMDE. Debian mnie jakoś nie rajcuje, zaś Gentoo i Arch odstraszają mnie wizją nieporadzenia sobie z nimi. Zależy mi na dystrybucji ciągłej. Czy warto się czymś jeszcze zainteresować? Jeszcze dodam, że zależy mi na raczej w miarę popularnej dystrybucji, co by była szansa na znalezienie pomocy na forach społeczności.
Pozdrawiam, Wicu!

  #15 26.01.2011 19:14

Dziękuję Ci TestamenT za tą szczegółową poradę. Dzięki niej uruchomiłam Zen Mini :-) Ale... jednak wolę chyba tego Minta.

  #16 07.02.2011 20:32

wiekszosc (duuzza wiekszosc) kart powinna wystartowac na VESA mode). wtedy tylko wystarczy doinstalowac stery przez synaptic-a. ZEN-a robie pod bardziej zaawansowanych uzytkownikow aby mogli sobie wybrac wlasny zestaw oprogramowania, wiem ze meczace jest wywalanie kupy programow z istniejacej instalacji. Jak ktos wyzej zauwazyl ZEN dziala na starszych maszynach (GNOME jest troszke przeczyszczony dlatego szybciej dziala) wywalilem duzo bibliotek nie potrzebnych itp...

pozdrawiam...
siamer

PS. w razie problemow zapraszam na polskie forum pclinuxos, dzial ZEN http://www.forum.pclinuxos.org.pl oraz na strone http://zen.pclinuxos.org.pl/?lang=PL ;)