Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Od zera do bloggera

Kilka dni temu ukazała się najnowsza wersja darmowego i bardzo popularnego na całym świecie systemu do prowadzenia blogów oraz pozostałych stron internetowych WordPress 3.0.5. Jedną z najważniejszych zalet skryptu jest szybka i łatwa instalacja oraz konfiguracja dostępna z panelu administracyjnego. Dodatkowo użytkownik CMS-a (content management system) ma do dyspozycji szereg zaawansowanych narzędzi, a zarazem prostych w obsłudze m.in. dodatkowe wtyczki, szablony, itp.

Instalacja

Tak więc przy okazji chciałbym w kilku zdaniach opisać jak bardzo łatwo i szybko instaluje się skrypt na serwerze. Następnie konfiguruje system zarządzania treścią oraz w końcu jak będzie wyglądał nasz przyszły własny serwis z blogami. Już na samym początku warto wspomnieć, jakie ma wymagania WordPress:

wersja PHP 4.3 (lub wyższej)
MySQL 4.1.2 (lub wyższej)

Jeśli nasz serwer spełnia wyżej wymienione wymagania to pobieramy paczkę ze strony producenta projektu tutaj i rozpakowujemy archiwum na dysk twardy do pustego katalogu. Następnie otwieramy plik wp-config-sample.php za pomocą programu np. Notepad++ i odpowiednio edytujemy, czyli wpisujemy informacje o naszej wcześniej założonej bazie danych MySQL.

<?php /** Nazwa bazy danych Twojego WordPressa */ define('DB_NAME', 'wpisz_tu_nazwe'); /** Nazwa uzytkownika bazy danych MySQL */ define('DB_USER', 'nazwa_uzytkownika'); /** Haslo do bazy MySQL */ define('DB_PASSWORD', 'twoje_haslo'); /** nazwa hostu MySQL */ define('DB_HOST', 'localhost'); ...

Zapisujemy edytowany plik wp-config-sample.php jako wp-config.php i wysyłamy wszystkie pliki na serwer. W przeglądarce internetowej otwieramy następującą lokalizację /wp-admin/install.php. Podobny opis instalacji znajdziemy także w pliku czytajTo.html. Zatem mam nadzieje, że wypełniliśmy wszystko poprawnie i możemy instalować system WordPress. Polega to na wpisaniu niezbędnych informacji, czyli tytuł bloga i nasz email. Dodatkowo możemy zaznaczyć opcję żeby strona pojawiała się w wyszukiwarkach takich jak np. Google czy Technorati. Nasza instalacja zakończyła się sukcesem i otrzymujemy automatycznie wygenerowane hasło, które możemy w przyszłości zmienić na łatwiejsze do zapamiętania. Pozostaje nam tylko teraz zalogować się do panelu głównego za pomocą, którego będziemy administrować naszym systemem zarządzania treścią.

Panel administratora

Administracja strony

Jako główny administrator możemy w tym miejscu konfigurować wszystko to, co jest związane z naszą stroną. Dokładniej wygląda to tak, że mamy możliwość wyboru najbardziej odpowiadającego nam szablonu tematycznie do pisanych w przyszłości blogów. Dodatkowo możemy dodawać nowe szablony, czyli pobrać z Internetu, a następnie zainstalować. Bardziej zaawansowany webmaster może edytować wybrany motyw graficzny polega to na modyfikacji plików graficznych (szablony php, arkusze stylu css). Co więcej to dodawanie różnego rodzajów wtyczek, linków lub widżetów do naszej strony np. kalendarz, kategorie blogów, chmura tagów, czytnik kanału RSS lub Atom, itp. na zasadzie przeciągnij i upuść. To tylko niektóre opisane przez mnie ważniejsze funkcje dostępne z panelu administracyjnego strony.

Przykładowy szablon

Pisanie blogów

Wpisy to najważniejsza dla nas zakładka w panelu głównym, czyli miejsce gdzie będziemy tworzyć nasze przyszłe blogi. Do dyspozycji mamy bardzo łatwy w obsłudze i przejrzysty edytor wizualny oraz edytor tagów HTML. Oprócz tego możemy do naszych artykułów dodawać różnego rodzaju pliki multimedialne: wideo, audio, obrazki. Następne przydatne funkcje dla bloggera to m.in. szybka edycja wpisu, podgląd na pełnym ekranie, sprawdzanie pisowni w kilku językach oraz wiele innych przydatnych opcji.

Edytor tekstu

Podsumowanie

WordPress 3.0.5 to moim zdaniem bardzo dobry, darmowy system zarządzania treścią. Szybka i łatwa instalacja na serwerze skryptów, a następnie konfiguracja, która nie powinna nikomu sprawić jakichkolwiek trudności. Wszystko w przejrzystym i prostym w obsłudze interfejsie użytkownika. Ponadto bardzo duży wybór dodatkowych wtyczek, widżetów, szablonów sprawi, że nasza strona będzie wyglądała efektownie, profesjonalnie i niepowtarzalnie w swoim rodzaju. Jeśli chodzi o poziom naszych wpisów to jak się mówi pisać każdy może trochę lepiej, trochę gorzej.

Linki:WordPress Polska Polskie skórki Wordpress

Pozdrawiam. 

Komentarze

0 nowych
XeonBloomfield   5 #1 12.02.2011 16:09

WordPress to fenomenalny system zarządzania treścią.

Można zbudować na nim właściwie każdą stronę. Od bloga po stronę informacyjną.

Krótko, ale dobrze napisany poradnik jak zacząć i opisane podstawy.

webnull   9 #2 12.02.2011 23:04

Zapomniałeś nauczyć jak aktualizować Wordpressa, typowe windowsowe podejście - nie aktualizować programów aż do ponownej reinstalacji systemu... :>

skandyn   10 #3 12.02.2011 23:25

@webnull

Nie zapomniałem, bo to tylko przykładowy zrzut ekranu, ale jak chcesz mnie czegoś nowego nauczyć to z miłą chęcią poczytam.

Pozdrawiam.

Ostatni Mohikanin   27 #4 13.02.2011 00:33

[Skandyn - mała korekta - pierwszy akapit: "ma dyspozycji szereg" - brakuje "do"]

  #5 13.02.2011 08:04

Wordpress jest fajny, ale nie wiem czy nadalaje się do każdego typu stron. Mój serwis co ma prawie 400 podstron chyba raczej by nie poszedł na WP.

Meszuge   16 #6 13.02.2011 08:36

Z przedsięwzięciami tego typu jest tylko jeden problem: z instalacją poradzi sobie... może nie każdy, ale wielu. Ale jak w trakcie użytkowania, po kilku miesiącach, czy latach, coś się spier..., to już tragedia i klapa na całej linii, bo żeby naprawić bloga, czy forum, potrzebna jest już rzetelna wiedza programistyczna.

webnull   9 #7 13.02.2011 10:37

@skandyn
Naucz proszę instalować aktualizacje wordpressa w następnej części bądź edytuj ten artykuł bo później w internecie krąży 100 tysięcy dziurawych z przed roku skryptów opartych właśnie na wordpressie...

skandyn   10 #8 13.02.2011 11:02

@webnull

Masz chyba trochę przestarzałe informacje o systemie WordPress. Miliony ludzi na całym świecie używa tego CMS-a i jakoś nikt tak bardzo nie narzeka. Prawdą jest, że nadaje się najbardziej tylko do prowadzenia blogów. Jeśli chodzi bardziej zaawansowane strony internetowe to wybieram system zarządzania treścią PHP-Fusion.

Pozdrawiam.

  #9 13.02.2011 11:37

@webnull ale z aktualizacją to nie ma żadnej filozofii. Wyświetla się przecież komunikat odpowiedni i klika aktualizuj. Nic wielkiego.

  #10 13.02.2011 14:45

Dlaczego na screenach jest WordPress 2.9?

skandyn   10 #11 13.02.2011 14:57

@TomaszGasior

Tak jak pisałem wcześniej to tylko przykładowe zrzuty ekranu. Na stronie WordPress Polska jest już dostępna spolszczona wersja systemu WordPressa 3.0.5.

Pozdrawiam.

skandyn   10 #12 13.02.2011 15:51

Zrzuty ekranu już poprawione i przepraszam za poprzednie, bo jak pisałem artykuł to nie była jeszcze dostępna polska wersja systemu WordPress 3.0.5.

Dziękuję za uwagi i komentarze.

Pozdrawiam.

  #13 13.02.2011 19:49

nie wiem czy jest sens tworzyć osobne artykuły o aktualizacjach, według mnie po zalogowaniu się do panelu administracyjnego informacja o aktualizacji bije po oczach, a sama aktualizacja polega na kliknięciu odpowiedniego buttona

lubicz   4 #14 14.02.2011 08:03

Może i się czepiam ale Ameryki nie odkryto. Kolejny wpis, który tylko zaczepia temat. Generalnie to powielenie tego co w sieci jest rozwinięte 10000 razy i w pełniejszej formie. Sztuka dla sztuki. Kiedy opis instalacji PHP-Fusion?

Lepiej napisz poradnik gdzie i jak ktoś kto nie ma zaplecza z MySQL może zainstalować i używać WP. Są ciekaw serwery za free. To się przyda!

I nie jest prawdą że wordpress nadaje się tylko do prowadzenia blogów. Stawiałem na nim komercyjne strony firmowe i do dziś bardzo ładnie stoją w google.

skandyn   10 #15 14.02.2011 10:10

@lubicz

Po co darmowy serwer jak dobry hosting kosztuje teraz ok. 50 zł za rok.

Pozdrawiam.