Od zera do bloggera

Kilka dni temu ukazała się najnowsza wersja darmowego i bardzo popularnego na całym świecie systemu do prowadzenia blogów oraz pozostałych stron internetowych WordPress 3.0.5. Jedną z najważniejszych zalet skryptu jest szybka i łatwa instalacja oraz konfiguracja dostępna z panelu administracyjnego. Dodatkowo użytkownik CMS-a (content management system) ma do dyspozycji szereg zaawansowanych narzędzi, a zarazem prostych w obsłudze m.in. dodatkowe wtyczki, szablony, itp.

Instalacja

Tak więc przy okazji chciałbym w kilku zdaniach opisać jak bardzo łatwo i szybko instaluje się skrypt na serwerze. Następnie konfiguruje system zarządzania treścią oraz w końcu jak będzie wyglądał nasz przyszły własny serwis z blogami. Już na samym początku warto wspomnieć, jakie ma wymagania WordPress:

wersja PHP 4.3 (lub wyższej)
MySQL 4.1.2 (lub wyższej)

Jeśli nasz serwer spełnia wyżej wymienione wymagania to pobieramy paczkę ze strony producenta projektu tutaj i rozpakowujemy archiwum na dysk twardy do pustego katalogu. Następnie otwieramy plik wp-config-sample.php za pomocą programu np. Notepad++ i odpowiednio edytujemy, czyli wpisujemy informacje o naszej wcześniej założonej bazie danych MySQL.


<?php
/** Nazwa bazy danych Twojego WordPressa */
define('DB_NAME', 'wpisz_tu_nazwe');

/** Nazwa uzytkownika bazy danych MySQL */
define('DB_USER', 'nazwa_uzytkownika');

/** Haslo do bazy MySQL */
define('DB_PASSWORD', 'twoje_haslo');

/** nazwa hostu MySQL */
define('DB_HOST', 'localhost');
...

Zapisujemy edytowany plik wp-config-sample.php jako wp-config.php i wysyłamy wszystkie pliki na serwer. W przeglądarce internetowej otwieramy następującą lokalizację /wp-admin/install.php. Podobny opis instalacji znajdziemy także w pliku czytajTo.html. Zatem mam nadzieje, że wypełniliśmy wszystko poprawnie i możemy instalować system WordPress. Polega to na wpisaniu niezbędnych informacji, czyli tytuł bloga i nasz email. Dodatkowo możemy zaznaczyć opcję żeby strona pojawiała się w wyszukiwarkach takich jak np. Google czy Technorati. Nasza instalacja zakończyła się sukcesem i otrzymujemy automatycznie wygenerowane hasło, które możemy w przyszłości zmienić na łatwiejsze do zapamiętania. Pozostaje nam tylko teraz zalogować się do panelu głównego za pomocą, którego będziemy administrować naszym systemem zarządzania treścią.

Panel administratora

Administracja strony

Jako główny administrator możemy w tym miejscu konfigurować wszystko to, co jest związane z naszą stroną. Dokładniej wygląda to tak, że mamy możliwość wyboru najbardziej odpowiadającego nam szablonu tematycznie do pisanych w przyszłości blogów. Dodatkowo możemy dodawać nowe szablony, czyli pobrać z Internetu, a następnie zainstalować. Bardziej zaawansowany webmaster może edytować wybrany motyw graficzny polega to na modyfikacji plików graficznych (szablony php, arkusze stylu css). Co więcej to dodawanie różnego rodzajów wtyczek, linków lub widżetów do naszej strony np. kalendarz, kategorie blogów, chmura tagów, czytnik kanału RSS lub Atom, itp. na zasadzie przeciągnij i upuść. To tylko niektóre opisane przez mnie ważniejsze funkcje dostępne z panelu administracyjnego strony.

Przykładowy szablon

Pisanie blogów

Wpisy to najważniejsza dla nas zakładka w panelu głównym, czyli miejsce gdzie będziemy tworzyć nasze przyszłe blogi. Do dyspozycji mamy bardzo łatwy w obsłudze i przejrzysty edytor wizualny oraz edytor tagów HTML. Oprócz tego możemy do naszych artykułów dodawać różnego rodzaju pliki multimedialne: wideo, audio, obrazki. Następne przydatne funkcje dla bloggera to m.in. szybka edycja wpisu, podgląd na pełnym ekranie, sprawdzanie pisowni w kilku językach oraz wiele innych przydatnych opcji.

Edytor tekstu

Podsumowanie

WordPress 3.0.5 to moim zdaniem bardzo dobry, darmowy system zarządzania treścią. Szybka i łatwa instalacja na serwerze skryptów, a następnie konfiguracja, która nie powinna nikomu sprawić jakichkolwiek trudności. Wszystko w przejrzystym i prostym w obsłudze interfejsie użytkownika. Ponadto bardzo duży wybór dodatkowych wtyczek, widżetów, szablonów sprawi, że nasza strona będzie wyglądała efektownie, profesjonalnie i niepowtarzalnie w swoim rodzaju. Jeśli chodzi o poziom naszych wpisów to jak się mówi pisać każdy może trochę lepiej, trochę gorzej.

Linki:
WordPress Polska
Polskie skórki Wordpress

Pozdrawiam.