Plasma Linux

Testując niedawno wszystkie dystrybucje PCLinuxOS z ciekawości zainstalowałem sobie także środowisko graficzne KDE 4.5.4 i w kilku zdaniach postaram się przybliżyć jak się instaluje, konfiguruje oraz w końcu sprawuje na moim kompie.

Instalacja

Tak więc, jak pisałem na wcześniejszym moim blogu instalacja i spolszczenie dystrybucji PCLOS-a przebiega szybko, łatwo oraz bezproblemowo. Polega to wyłącznie na kilkukrotnym kliknięciu myszką na przycisk Next. Jeśli chodzi o wersje do wyboru środowiska KDE 4.5 to tak samo jak było wcześniej wybrałem: KDE-minimeSize: 442 MB żeby móc samemu doinstalować ulubione programy.

Konfiguracja pulpitu

W tym miejscu konfigurujemy wszytko to, co jest związane z wyglądem naszego pulpitu, czyli m.in. okna, efekty pulpitu, czcionki, data, czas, automatyczne uruchomianie programów z systemem, rozdzielczość i wygaszacz ekranu, oraz wiele innych przydatnych funkcji systemowych. Ponadto największą zaletą programu jest czytelny i przejrzysty interfejs użytkownika. Co więcej, mogę dodać dla przykładu, że nie musiałem wiele konfigurować jedyne, co zrobiłem to dodałem dwa programy do autostartu (Kadu, Skype) oraz ustawiłem odpowiednio wygaszacz ekranu. Według mnie już na pierwszy rzut oka widać, że KDE 4.5 w wykonaniu PCLOS-a wygląda bardzo dobrze.

Aplikacje

Moim skromnym zdaniem oczywiście po kilkudniowym teście mogę stwierdzić, że oprogramowanie najlepiej się prezentuje i poprawnie działa w środowisku graficznym KDE 4.5, czyli ładny, nowoczesny interfejs oraz szybki, płynny start programów. W szczególności można wyróżnić typowe aplikacje stworzone specjalnie na środowisko graficzne KDE np. Kadu, KMPlayer, Gwenview, Kuickshow, Dolphin, Krusader, KWrite, Ark, Yakuake, Kgames.

Plasma

Główną wyróżniającą się cechą dystrybucji Linuksa KDE 4.5 jest funkcjonalne upiększanie naszego pulpitu poprzez dodawanie różnych elementów interfejsu, czyli tzw. plasma desktop to, np. zegar, kalendarz, notatki, monitor systemu, odtwarzacz multimedialny, prognoza pogody, czytnik RRS oraz dużo więcej innych przydatnych gadżetów. Dodatkowo w każdej chwili możemy pobrać z Internetu najnowsze elementy interfejsu, a następnie umieścić na pulpicie na zasadzie przeciągnij i upuść. Co mogę jeszcze dodać o plasma desktop to bardzo lekkie, płynne, niewyczuwalne przez system i co najważniejsze bardzo stabilne działanie dodatków umieszczonych na pulpicie.

Ogólne wrażenie

Oceniając PCLinuxOS KDE 2010.12 Desktop po kilkudniowym użytkowaniu mogę stwierdzić, że jest to stabilny, funkcjonalny oraz posiadający bardzo ładny wygląd system. Dodatkowo nie miałem jakichkolwiek problemów ze sterownikami, kodekami, bowiem wszystko zostało poprawnie, automatycznie wykryte przez system. Oprócz tego miłą niespodzianką dla mnie była także dużo lepsza szybkość startu systemu i zainstalowanych programów niż w środowisku graficznym Gnome. Toteż bardzo podoba mi się, że KDE 4 zmierza w dobrym kierunku i życzę mu jak najlepiej w dalszym ulepszaniu tegoż przyjaznego dla wszystkich systemu spod znaku pingwina.

Pozdrawiam.

 

Komentarze