Portable Linux

W dzisiejszym wpisie trochę o nowej wersji Linuksa w wersji portable, który ukazał się kilka dni temu, czyli Puppy Linux 5.1 "Wary" jest to tzw. ostrożna dystrybucja z przeznaczeniem dla starszego sprzętu komputerowego. Najistotniejszą cechą nazwijmy go po naszemu szczeniaczka jest mały rozmiar (obraz ISO 123MB) oraz szybka i lekka praca systemu. Już na samym początku warto wspomnieć, że Puppy Linuksa możemy używać nie tylko w wersji Live, ale także zainstalować na urządzeniu zewnętrznym typu: Flash USB, karta SD albo na dysku twardym naszego komputera.

W praktyce wygląda to tak oczywiście wszystko na moim przykładzie, bo właśnie niedawno zainstalowałem sobie na pendrive szczeniaczka i sprawuje się bardzo poprawnie. Pisząc dokładniej Puppy Linuks oferuje nam szybki start systemu i programów, których jest już domyślnie zainstalowanych bardzo dużo. Ciekawostką dla mnie jest zainstalowany pakiet SeaMonkey: przeglądarka internetowa, klient poczty, książka adresowa. Jeśli chodzi o samą instalację systemu to jest dość łatwa wystarczy wybrać nośnik danych, na którym chcemy zainstalować dystrybucję oraz wskazać obraz ISO (wary-510-k2.6.32.28). Następnie, co musimy jeszcze tylko zrobić to wybrać lokalizację (klawiatura, położenie, czas) oraz wybrać odpowiednią kartę graficzną. Jeśli nie udało nam się odpowiednio dobrać kartę graficzną zawsze możemy uruchomić w trybie vesa. Tak więc dosłownie już po paru chwilach możemy się cieszyć naszym nowym portable systemem Linux. Co więcej chciałbym jeszcze dodać, że po pierwszym wyłączeniu systemy mamy możliwość wyboru ile miejsca udostępnimy na naszym urządzeniu przenośnym np. 256MB, 512MB, 1GB lub więcej przestrzeni na Linksowe programy, dane, itp.

Użytkowanie dystrybucji nie sprawiło mi jakichkolwiek trudności wszystko to, co chciałem działa poprawnie, czyli m.in. Wi-Fi, dźwięk, dodatkowe programy, które doinstalowałem. Tak jak pisałem wcześniej na wyróżnienie zasługuje także szybki bez spowolnień start programów i ogólnie lekka praca całego systemu. Oczywiście całą naszą pracę możemy w każdej chwili zapisać - ikona na pulpicie save lub zrobi to za nas Puppy Linuks w trakcie zamykania systemu.

Podsumowując przenośną dystrybucję Puppy Linux 5.1 "Wary" to moim zdaniem dobry system do zainstalowania wyłącznie na urządzeniu przenośnym USB lub karta SD. Na twardym dysku komputera jednak ja postawiłbym innego Linuksa.

Przykładowe zrzuty pulpitu

Pozdrawiam.