Powrót do przeszłości

Co niektórzy komputerowcy pamiętają jeszcze stare, dobre czasy, czyli początki IBM-a, Nortona Commandera i systemu operacyjnego DOS (ang. Disk Operating System). Tak, ja pamiętam bardzo dobrze i dlatego w moim dzisiejszym wpisie chciałbym trochę powspominać. Powspominać, ale wyłącznie na przykładzie najnowszej wersji systemu, który ukazał się nie tak dawno temu. Dokładniej mowa tutaj będzie o darmowym systemie GeekDOS 20.03, który wzoruje się na bardzo popularnym w latach osiemdziesiątych systemie operacyjnym w środowisku tekstowym MS-DOS. Już na wstępie warto wspomnieć, że system GeekDOS uruchamiany jest jako LiveCD z płyty CD lub pamięci przenośnej USB/SD oczywiście po uprzednim pobraniu obrazu ISO (mały rozmiar 3,17MB) ze strony producenta projektu. Dla przykładu do zainstalowania systemu na nośniku USB użyłem programu UNetbootin. Tak więc możemy nasz mały system tekstowy uruchomić w trybie Live chcą tylko przetestować albo jak pisałem wyżej powspominać jak to kiedyś robiło. Bardziej zaawansowany użytkownik może zainstalować system na twardym dysku komputera lub na urządzeniu przenośnym. W skrócie instalacja na dysku twardym lub przenośnym polega na wpisaniu dwóch komend w terminalu z odpowiednimi parametrami - najpierw komenda format, a następnie install.

Ogólne wrażenie, jakie robi GeekDOS to szybki start systemu trwający kilka sekund. Następną dobrą, pomocną rzeczą jest automatycznie uruchamiająca się nakładka graficzna do zarządzania plikami DOS Navigator, czyli bardzo podobna do interfejsu Nortona Commandera i oferująca nam podobne funkcje. Co więcej można dodać to nie jest wyłącznie goły system bez dodatkowych programów. Do dyspozycji mamy np. kilka klasycznych konsolowych gierek (Breakout, Hangman, Ptrooper), program do malowania (Paint) oraz do słuchania muzyki (Mpxplay). Ponadto o czy jak najbardziej trzeba wspomnieć to chyba już zapomniane dosowe komendy z wiersza polecenia, a także pliki wsadowe z rozszerzeniem bat, czyli tzw. skrypty do wykonania kilku poleceń naraz. To tylko niektóre opisane przez mnie ciekawsze funkcje, jakie oferuje nam system tekstowy GeekDOS.

Do napisania tego krótkiego wpisu natchnął mnie nie tylko opisany tu darmowy i bardzo mały w rozmiarze system GeekDOS 20.03, ale także mój pierwszy system operacyjny, jakim był DOS 6.20.

Pozdrawiam.