Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Szybka edycja strony www

Często zdarza się tak, że trzeba coś poprawić, zmienić lub dodać na naszej stronie internetowej. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie uruchomienie wtyczki zainstalowanej w edytorze tekstu Notepad ++. Szybki dostęp do naszego serwera FTP z możliwością edycji plików na wielu kartach naraz w lekkim i przejrzystym notatniku sprawiają, że funkcja jest bardzo przydatna dla każdego Webmastera.

Plugin NppFTP - uruchamiamy oczywiście edytor tekstu Notepad ++ następnie z Paska Menu wybieramy Pluginy >> NppFTP >> Show NppFTP Window. Ukazują się nam dodatkowe okienka potrzebne do konfiguracji połączenia i dostępu do naszych plików na serwerze FTP.

Konfiguracja wtyczki

Klikamy na ikonę w oknie Settings >> Profile settings:
1. Add new – nowy profil
2. Hostname – połączenie przez FTP port 21
3. Username - użytkownik
4. Password – hasło (opcja Ask for password - Spytaj o hasło)

Zakładka ustawienia

Połączenie z serwerem

Natychmiastowy dostęp do naszych plików na serwerze FTP wystarczy kliknąć ikonę Connect/Disconnect. Następnie wysyłanie plików jak również pobieranie plików z serwera to kolejne ikony Download file i Upload file.

Wtyczka NppFTP

Edycja plików

Szybka edycja danego pliku umieszczonego na serwerze FTP poprzez dwukrotne kliknięcie. Jeśli chodzi o sam edytor tekstu Notepad ++ jest to najlepsze narzędzie dla tworzącego strony internetowe w środowisku Windows. Webmaster ma do dyspozycji m.in. możliwość pracy na wielu plikach, kolorowanie składni, podświetlanie aktualnej linii, numerowanie wierszy i wiele innych przydatnych funkcji.

Główne okno programu

Kilka słów na zakończenie

Podsumowując Plugin NppFTP zainstalowany w edytorze tekstu Notepad ++ to bardzo potrzebny dodatek. Możliwość edytowania naszych plików nawet na wielu otwartych kartach bezpośrednio po stronie serwera FTP. Oprócz tego szybkie przesyłanie plików na serwer i z powrotem na nasz komputer. Moim zdaniem wtyczka zainstalowana w lekkim i przejrzystym notatniku to idealne narzędzie do szybkiej edycji strony www.  

Komentarze

0 nowych
  #1 14.09.2010 16:27

"Jeśli chodzi o sam edytor tekstu Notepad ++ jest to najlepsze narzędzie dla tworzącego strony internetowe w środowisku Windows."

A gdzie jest to oficjalnie napisane? Ja znam Notepad++ ale nie podoba mi się on - do prostej edycji znacznie bardziej przypadł mi do gustu PSPad (a w szczególności jego bardzo czytelne kolorowanie składni).
Znacznie bardziej rozbudowane projekty to np. Eclipse czy Netbeans (darmowe), pośrodku stawki znajdziemy natomiast phpDesignera (proszę nie sugerować się nazwą, bo nie tylko od php on jest). Notepad++ nie ma monopolu na bycie dobrym edytorem :]

BTW. Jak z bezpieczeństwem haseł w tym pluginie? Już raz się zwolennicy Total Commandera przekonali, że nie zawsze dodatek może stanowić bezpieczny klient FTP :)

skandyn   10 #2 14.09.2010 17:49

@lukasamd

Mnie tam wystarczy w stu procentach Notepad ++. Najlepiej wygląda, lekki, przejrzysty i łatwy w obsłudze. Bardziej chodziło mi o szybką edycje plików na serwerze FTP a nie tworzenie stron internetowych za pomocą skryptów Java, PHP lub innych zaawansowanych technologii internetowych.

Według mnie bezpieczny : PASS *HIDDEN*

Pozdrawiam.

ziggurad   13 #3 14.09.2010 18:30

Ja się zgadzam z @lukasamd

Do szybkich poprawek używam PSPada a do normalnej pracy phpDesignera.

A jeśli trzeba coś zmienić na serwerze to najczęściej pliki i tak mam na localu. Odpalam WinSCP i ustawiam funkcję utrzymywania zawartości zdalnego katalogu czy jakoś tak a grzebie sobie w phpD :)

command-dos   18 #4 14.09.2010 20:35

hmmm, a powiedzcie, jak się edytuje stronki w utf-8, nie ma problemów z czcionkami?

Odkąd przesiadłem się na ubuntu, edycja stron to bajka. W domyślnym menadżerze plików (nautilus) łącze się z ftp'em (ctrl+l, pojawia mi się pasek adresu i klepię adres ftp) i mam zamontowany udział ftp na pulpicie, korzystać mogę z tego, jak z każdego folderu z plikami w komputerze. Wchodzę, otwieram normalnie plik html do edycji. Wykonuje się to domyślnie w programie gedit (taki notatnik, tylko że lepszy), gdzie kolorami odróżnione są komentarze, słowa kluczowe, itp. Dodatkowo jest też numeracja linii, no i co dla mnie ważne, nie sypią się strony stworzone w utf-8 - nigdy nie mogłem dojść do ładu z windowsowską domyślną stroną kodową cp1250, jakoś zawsze mi się sypały później stronki ;) U mnie w ubuntu domyślną stroną kodową jest pl_PL.utf-8, więc pełna kompatybilność :) Po wszystkim odmontowuję udział i po krzyku - dla mnie dużo wygodniej jak w wingrozie, polecam spróbować.

skandyn   10 #5 14.09.2010 21:29

@command-dos

Czasem sobie pomagam pod Windowsem i wklejam kod litery np. dzisiaj musiałem ą = ± plik php w pliku html nie ma takiej potrzeby.

W systemie z pod znaku pingwina najbardziej podobał mi się Bluefish. Gedit troszeczkę za ciężki.

Pozdrawiam.

ziggurad   13 #6 15.09.2010 00:17

No ja korzystam tylko i wyłącznie z utf-8 bez problemu.

Pytanie czy pytałeś o pspada/phpD czy o program z artykułu :D

command-dos   18 #7 15.09.2010 07:23

@zigguard - o program z tego wpisu ;) czasem muszę na szybko coś z windy (np. u klienta) edytować i mi się lubi pokaszanić - ale to rzadkość, mimo wszystko pomyślałem, że warto wiedzieć...

oprych   14 #8 15.09.2010 07:51

Może jestem tradycjonalistą, ale ja robię odwrotnie - na każdym kompie, niezależnie od systemu, mam Filezilla (moim zdaniem najlepszy FTP) i w przypadku systemów Microsoftu domyślnym edytorem HTML, PHP w tym programie ustawionego mam Notepad2 - z ustawionym kodowaniem na UTF najlepsze połączenie do szybkiej i bezproblemowej edycji plików

command-dos   18 #9 15.09.2010 08:02

@oprych - ciekawy ten notepad2, zwrócę na to uwagę...

hiropter   11 #10 15.09.2010 08:17

@skandyn
Jedyne co wkurza mnie w Notepad++, to iż czasami potrafi on pozmieniać w plikach znak końca linii na Windowsowy (mimo iż mam domyślnie skonfigurowany na UNIX). Kto edytował coś w MC wie o czym piszę...

@command-dos
Szczerze... To jak można tworzyć strony WWW i nie wiedzieć jak zmienić kodowanie? Praktycznie rzadko się zdarza by jakaś strona obecnie była robiona w innym kodowaniu niż UTF-8 - no chyba, że to jakiś firmowy intranet.


Co do edytora PHP, to w sumie w dużej mierze sam Notepad++ się nadaje - choć niższe wersje miały tendencję do zawieszania się w najmniej odpowiedniej sytuacji.

  #11 15.09.2010 08:45

@skandyn:
Zarówno w Notepad++ jak i PSPad nie ma potrzeby zamiany liter na "krzaki". Wystarczy w ustawieniach przełączyć kodowanie (np. z UTF-8 na ISO-8859-2) i ponownie uruchomić ten plik - zamiast krzaków będą poprawne polskie znaki.

@hiropter:
Jak się stawia coś to oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest UTF-8, ale już istniejące witryny często są niezły mieszadłem - strona na latin2, baza na latin1, gdzieś jakieś nowsze rzeczy są w utf8... mix :)

oprych   14 #12 15.09.2010 10:17

@lukasamd
Fakt często jest problem z latine w trakcie korzystania z bazy danych, bo gdy utworzysz nową bazę, nawet wybierając system porównań dla połączenia MySQL jako UTF-8, należy jeszcze i tak zmienić metodę porównywania napisów na UTF-8, bo ona automatycznie ustawia się na latin1

dmag   7 #13 15.09.2010 11:44

Notepad++ to bardzo dobry edytor, zarówno dla "czystego i szybkiego" tekstu, jak i bardziej zaawansowanych projektów HTML/CSS/PHP (i wielu innych). Używam od około dwóch lat, jednak nie skusiłem się na użycie wbudowanego klienta FTP. Pewnie dlatego, że korzystam z innego programu tego typu. Ogólnie wpis OK. :)

kwpolska   7 #14 19.09.2010 20:26

Vim ftw. I tyle.

master_zonk6   7 #15 19.09.2010 20:42

również polecam Notepad++. Inne programy do tworzenia stron to nieporozumienie. Obsługa trudna, mozolna.
Dzięki za poradnik, ale wolę edytować pliki na twardzielu, a potem wysłać za pomocą Filezilla.
BTW
Czy istnieje możliwość automatycznego dodawania treści do określonego wiersza w kilku plikach naraz?

skandyn   10 #16 20.09.2010 14:18

@master_zonk6

Można spróbować za pomocą makropolecenia.

Pozdrawiam.

MrMoon   7 #17 13.10.2010 16:08

master jak klepiesz dużo kodu w NPP to polecam podpiąć pod WinSCP jako domyślny edytor :). Filezilla jest bardzo szybka (wg mnie najszybsza jeżeli chodzi transfer ale kuleje jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, raczej radzę nie zapamiętywać haseł w programie :P no chyba że mamy 100% pewność co do czystości systemu).