Twój domowy serwer

WampServer to darmowa aplikacja za pomocą, której możemy postawić na swoim domowym komputerze serwer Apache z bazą danych MySQL i PHP. Główną zaletą programu jest bardzo łatwa instalacja a następnie konfiguracja i w końcu użytkowanie z poziomu ikony w trayu naszego wirtualnego serwer HTTP (dostępna polska wersja językowa). Dodatkowo to bardzo przydatne narzędzie pracy każdego webmastera i nie tylko w trybie online, ale także w trybie offline. Możliwość testowania na localhost np.: systemów zarządzania treścią (PHP-Fusion, Joomla!, Drupal itp.) oraz przykładowych skryptów PHP bez konieczności wysyłania ich na serwer FTP.

Pakiet zawiera:
- Apache 2.2.11
- MySQL 5.1.36
- PHP 5.3.0

Użytkowanie programu teoretycznie polega na obsłudze ikony z trayu systemowego m.in.: wybór języka, uruchomieniu/zatrzymaniu/restartowaniu usług, konfigurowaniu serwera Apache (moduły, aliasy), ustawienia i rozszerzenia PHP oraz wglądu do bazy danych MySQL. Ponadto uruchomieniu w trybie offline localhosta i phpMyAdmina, czyli administrowanie naszym wirtualnym serwerem z przeglądarki internetowej. Następna przydatna funkcja dostępna z poziomu ikony, w trayu to szybki dostęp do naszych plików - zakładka katalog www.

W praktyce wygląda to tak na przykładzie systemu zarządzania treścią PHP-Fusion. Najpierw kopiujemy pliki do katalogu www. Następnie zakładamy nową bazę danych MySQL (zakładka phpMyAdmin). Pozostaje nam tylko teraz kliknąć na zakładkę localhost i odpowiednio zainstalować przykładowego CMSa lub inne portale internetowe wymagające bazy danych i skrypty PHP.

Podsumowując całość WampServer to bardzo dobre rozwiązanie na postawienie własnego serwera HTTP Apache z bazą danych MySQL i PHP w trybie online. W trybie offline każdy webmaster może testować swoje przyszłe strony internetowe a następnie wysłać je na serwer FTP.

Pozdrawiam.