Ubuntu games for you

W moim kolejnym mocno swojskim wpisie chciałbym polecić garść gierek, w które bez dwóch zdań warto zagrać. Naturalnie będą to tylko tytuły gier, jakie pogrywa sobie moja skromna osoba w wolnych chwilach.

Tak więc, każdy opis polecanych gier będzie w kolejności bardzo przypadkowej:

Ciekawy klon gry Arkanoid

Quabro to gra napisana w Pythonie, która jest inspirowana na bardzo popularnej grze zręcznościowej Arkanoid (Breakout). Celem gry jest to, aby usunąć wszystkie wyświetlane bloki kontrolując piłkę tzw. łopatkami znajdującymi się po czterech stronach ekranu. Oczywiście nie dopuszczając do tego, by piłka wypadła poza ekran.

Aby zainstalować grę Quabro w Ubuntu 11.04/11.10/12.04, należy otworzyć terminal i wpisać następujące polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:upubuntu-com/games

sudo apt-get update

sudo apt-get install quabro

Diablo podobna gra

Flare (Free Libre Action Roleplaying Engine) to gra, o której dowiedziałem się przez przypadek przeglądając Centrum Oprogramowania Ubuntu 12.04. Jest to jeszcze gierka w fazie rozwoju, ale moim zdaniem już warto zwrócić na nią uwagę. Albowiem cechuje się dość przyjemną oprawą graficzną, w którą najzwyczajniej chce się zagrać. Zresztą co tu dużo pisać, wystarczy popatrzyć na przykładowe zrzuty ekranu - tutaj.

Dlaczego jest to Diablo podobna gra? Ponieważ ma podobną fabułę, osadzoną w klimacie mrocznego świata fantasy. Polegająca na wcieleniu się w rolę gracza (action role-playing) i zbieraniu niezbędnego ekwipunku, zdobywaniu nowych poziomów doświadczenia, eliminowaniu wrogich jednostek, itp. Na domiar tego posiadająca wszystko, czego potrzebuje dobrze zrobiona gra akcji.

Tak jak pisałem na wstępie, że gra jest dostępna w Centrum Oprogramowania Ubuntu tylko w dystrybucji 12.04. Pozostałe systemy spod znaku pingwina mogą sobie pobrać grę - tutaj.

Symulator wyścigów rajdowych

Stunt Rally po prostu jest ostrą jazdą samochodami na różnorodnych torach wyścigowych. Poza za trasami do wyboru, których jest bardzo wiele (70 torów) do wyboru mamy także kilka szpanerskich fur. Wskutek czego nie pozostaje na nic innego, jak tylko usiąść za kółkiem i spróbować swoich sił w symulatorze wyścigowych autek. Co więcej to możemy również ścigać się po sieci, czyli dokładniej chodzi o funkcję multiplayer. Dużym plusem dla niektórych będzie to, że gra jest nawet porządnie spolszczona. Na zakończenie warto wspomnieć o możliwości tworzenia własnych tras, za pomocą dostępnego edytora (plik sr-editor).

Jeśli chcemy zagrać właśnie w tą grę, to pobieramy odpowiednie archiwum dla dystrybucji 32 lub 64-bitowej - tutaj. Ażeby odpalić gierkę wystarczy oczywiście rozpakować pakiet bez konieczności instalacji w systemie.

Podsumowując mój ciężko strawny tekścik, to z pełną odpowiedzialnością trzeba napisać, że również pod Linuksem znajdzie się kilka fajnych gierek, w które obowiązkowo trzeba zagrać.

Pozdrawiam.