Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ubuntu games for you - part 3

Nowe wydanie Ubuntu mamy już za sobą i mam nadzieję, że ogólne podniecenie związane z tą dystrybucją powoli opada. Wskutek czego, możemy teraz na spokojnie pomyśleć o odpowiednim oprogramowaniu, które trzeba będzie zainstalować w naszym świeżutkim i odpicowanym systemie. Nie zapominając również o linuksowych grach, których pomalutku pojawia się coraz więcej. Dlatego w dzisiejszym wpisie będzie o kolejnej śladowej dawce polecanych gier, czyli po prostu będą to krótkie recenzje, naturalnie bez zbędnego nawijania makaronu na uszy. Co więcej, to pewnie niektóre tytuły gier są dobrze znane w świecie Linux, ale tak się składa, że niedawno zostały uaktualnione. Tym bardziej warto o nich choćby napomknąć, ponieważ ktoś może zapomniał o ich istnieniu, a obecnie są to bardziej dopracowane gry.

Widelands

To strategia czasu rzeczywistego w świecie fantasy, która jest wzorowana na bardzo popularnej w swoim czasie grze Settlers II. W skrócie gra polega na tym, że rozpoczynamy na małym skrawku ziemi niczyjej i do dyspozycji mamy tylko kilka niezbędnych surowców. Używając ich odpowiednio wybudujemy sobie potężne imperium, w którym będzie pracować wielu osadników. Ponadto w swojej wędrówce do głównego celu rozgrywki, trzeba będzie wykazać się choćby podstawową wiedzą ekonomiczną i zbudować infrastrukturę gospodarczą. W następstwie tego działania będziemy zmuszeni, co chwila odkrywać nowe horyzonty zamieszkane przez wrogie jednostki barbarzyńców, które po prostu trzeba pokonać.

Moim zdaniem jest to dość przyjemna i wciągająca gierka. Cechująca się może (czasami) nie zbyt dobrą oprawą graficzną, ale po pewnym czasie można ją wręcz pokochać. Tym bardziej, że gra jest całkowicie spolszczona i na domiar tego, całość ładnie opisana, czyli przewodniki wyjaśniające (krok po kroczku) wszystko to, co w dany momencie trzeba zrobić. Poza tym warto również wspomnieć o opcji gry wieloosobowej, w której oczywiście możemy potykać się z kilkoma graczami naraz.

Aby zainstalować grę (z codziennymi aktualizacjami) Widelands w Ubuntu, otwieramy terminal i wpisujemy następujące polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:widelands-dev/widelands-daily sudo apt-get update sudo apt-get install widelands

Unknown Horizons

Nieznane Horyzonty to kolejna ciekawa gra strategiczna z elementami prawdziwej ekonomii gospodarczej. W grze również trzeba budować od podstaw naszą przyszłą osadę, która w przyszłości stanie się silną i bogatą kolonią. Dlatego poza budowaniem poszczególnych budynków, musimy także robić wszystko w taki sposób, ażeby optymalnie rozwijała się gospodarka, poprzez pobieranie podatków i dostarczania naszym mieszkańcom wszystkich niezbędnych towarów.

Jeśli chodzi sam wygląd gry to już na początku prezentuje się całkiem przyzwoicie (grafika dwuwymiarowa), a następne poziomy posiadają jeszcze lepsze budowle. Toteż myślę, że gra nie jednemu przypadnie do gustu, ponieważ możemy zaliczyć ją do prawdziwych rozgrywek strategiczno - ekonomicznych. Nie zapominając o możliwości grania w sieci, po wcześniejszym stworzeniu gry z pewną ilością graczy.

Jedyną rzeczą, którą mogą niektórzy wytknąć będzie to, że gra jest nie do końca spolszczona. Przez co trzeba będzie troszeczkę dialogów przetłumaczyć, ale chyba to nikogo nie zniechęci, bo byłoby to wielka szkoda przerywać taką zabawę.

Grę w Ubuntu instaluje w następujący sposób, czyli w terminalu:

sudo add-apt-repository ppa:christoph-egger/unknown-horizons sudo apt-get update sudo apt-get install unknown-horizons

Speed Dreams

Ostatnią polecaną grą jest bardzo realistyczny symulator wyścigów samochodowych. Dostarczający nam wielu emocji, dlatego że gra jest wizualnie miła dla oka, jak również podczas jazdy samochodem doznajemy prawdziwego realizmu fizyki. Prócz tego możemy wybrać sobie łatwiejszą lub trudniejszą trasę, na których będziemy się ścigać, a jest tam kilka ciekawych tras do wyboru. Przebierać w markach samochodów, a także upiększać je efektownymi, kolorowymi skórkami.

Intuicyjne jest również samo kierowanie naszego sportowego auta. Sprowadza się to tylko do opanowania kilku klawiszy oraz myszki, za pomocą której wskazujemy kierunek jazdy. Może jest to trochę nietypowe, ale właśnie tak steruje się całkiem wygodnie. Warto wspomnieć o automatycznej i ręcznej skrzyni biegów do wyboru oraz o innych detalach gry, które znajdziemy w opcjach gracza.

Według mnie jest to najlepsza wyścigówka wśród natywnych linuksowych gier, w którą warto zagrać, bo w tym przypadku naprawdę można zaszaleć.

Instalacja gry w Ubuntu to kilka prostych komend w konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:speed-dreams/ppa sudo apt-get update sudo apt-get install speed-dreams

Podsumowując całość to jak widać znajdzie się kilka gierek na Linuksa, którymi można się pochwalić i to nie tylko ładnymi zrzutami ekranu, ale także całkiem dobrą grywalnością.

Pozdrawiam.

 

linux gry

Komentarze

0 nowych
ludendorf   7 #1 04.05.2012 19:28

Ładne te strategie :)

Nazir50   4 #2 04.05.2012 21:27

Nowe Ubuntu 12.04 LTS nazwałbym chwilową porażką jak takiego knota wydano.

skandyn   10 #3 04.05.2012 22:34

@Nazir50

Bez przesady.

Pozdrawiam.

  #4 05.05.2012 09:57

@skandyn
Napisałbyś o NAJLEPSZEJ strategi na linuxa, czyli WarZone 2100.

skandyn   10 #5 05.05.2012 10:09

@X.A.N.

Grałem troszeczkę w WarZone 2100, ale jakoś nie przypadła mi do gustu.

Pozdrawiam.

otterSupersonic   2 #6 05.05.2012 10:11

Jak sie zajmujesz grami to dlaczemu nie ma wpisu o EA games na Ubuntu developer summit (pojutrze maja 15 - minutowe wystapienie) i o steamie ani slowa?

skandyn   10 #7 05.05.2012 10:20

@otterSupersonic

Ponieważ o tym niedawno pisał kolega mentorious.

http://www.gry.ubuntu-pomoc.org/ea-zawita-na-ubuntudevsummit/#more-1014

Pozdrawiam.

otterSupersonic   2 #8 05.05.2012 10:26

No pisal tez omgUbuntu, webUpd8 i phoronix, stad o tym wiem, ale na dobrychprogramach bylbys protoplasta :)

oprych   14 #9 05.05.2012 12:33

Cóż spróbujemy te "Nieznane Horyzonty", a dla fanów prawdziwych turówek polecam także freeciv :)

  #10 05.05.2012 14:40

@otterSupersonic

Zatem wchodz na te gry.ubuntu-pomoc.org by miec polskie informacje o grach Linuksowych. dobreprogramy.pl to fajne miejsce ale nie ma sensu az tak zasmiecac go tymi informacjami, od tego sa portale Linuksowe.

revcorey   8 #11 05.05.2012 15:43

I kurcze brak mi takich komercyjnych tytułów 2d. Taki RTS myślę za 20-30 zł był by hitem.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.