Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Upiększanie i przyspieszanie Ubuntu 12.04

Robi się coraz bardziej wakacyjnie, a także słoneczko nam dość miło przypieka, ale to nie znaczy, że trzeba się tylko wylegiwać nad wodą i nigdzie się nie udzielać społecznie. Dlatego dobrze by było, gdybym coś w końcu naskrobał w miarę sensownego. Tym razem będzie to pewien poradnik, który niedawno z nudów rzucił mi się na głowę i po prostu chciałbym o nim napisać. Dokładniej mowa tu będzie o tym, jak można przyozdobić różnymi efektownymi bajerami, a także sprawić, ażeby nasz ulubiony system miał jeszcze lepsze kopyto niż dotychczas. W moim przypadku chcę pokazać (rzecz jasna), jak należy to robić z dobrze znaną dystrybucją Ubuntu 12.04 Pangolin Precise, która to dystrybucja najzwyczajniej lubi, żeby ją cały czas dopieszczać jak kobietę.

Picowanie

Tak więc, zaczynając od programów i wtyczek, za pomocą których sprawimy, że nasz pulpit oraz interfejs Unity 3D będzie prezentował się jeszcze lepiej.

Wallch to aplikacja do automatycznej zmiany tapety pulpitu, która bardzo fajnie integruje się ze wspomnianym wyżej interfejsem Unity. Pokazująca nam na swojej ikonce pasek postępu, ile czasu pozostało do kolejnego obrazka. Co więcej, oferujący nam poza automatyczną zamianą tła, również ręczną, czyli poprzez menu kontekstowe. W menu tym możemy także ustawić na stałe lub tylko sobie podejrzeć naszą ziemię, jak wygląda w danej chwili z kosmosu (opcja - Live Earth Wallpapers). Jeśli chodzi o zdjęcie satelitarne to w kwestii wyjaśnienia jest aktualizowane co 30 minut.

Ponadto warto wspomnieć o bardzo przydatnych opcjach programu, w których możemy ustawić m.in. uruchomianie programu wraz ze startem systemu, częstotliwością zmiany obrazków, ustawienie powiadomienia dźwiękowego, gdy tapeta się zmienia, itp. Na domiar tego dobrego na stronie projektu możemy pobrać pakiet darmowych obrazków w okrągłej ilości 1000 sztuk. Jest to kolekcja tapet podzielonych tematycznie: Abstract, Animals, Anime, Cars, Dark, Games i wiele, wiele innych, czyli dla każdego coś miłego.

Programik znajdziemy w Centrum Oprogramowani Ubuntu lub możemy go zainstalować w konsoli poleceniem: sudo apt-get install wallch

Kolejny rzeczą, którą warto zainstalować w nowym wydaniu Ubuntu jest bardzo przydatna wtyczka: Minimize/Unminimize Window - czyli w wolnym tłumaczeniu jest to minimalizacja oraz ponowne otwarcie danego okna poprzez kliknięcie na ikonkę umieszczoną w bocznym pasku, czyli na tzw. interfejsie Unity 3D.

Najlepszym przykładem działania tegoż dodatku na bocznym pasku jest film, który naturalnie znalazłem na YouTube:

Aby zainstalować taki właśnie efektowny i przydatny bajer w Ubuntu, otwieramy terminal i wpisujemy następujące polecenia:

sudo apt-add-repository ppa:ikarosdev/unity-revamped sudo apt-get update sudo apt-get dist-upgrade

Następnie trzeba się wylogować i naturalnie zalogować ponownie, ażeby aktywować nasz nowy dodatek.

Unityfox to taka sobie mała rzecz, ale jednak chłopskie oko cieszy. Jak sama nazwa wskazuje jest to rozszerzenie do przeglądarki Firefox. Integrujące się oczywiście z interfejsem Unity i wyświetlające nam na ikonce paseczek postępu tylko wtedy, gdy coś sobie pobieramy.

Odchudzanie

Ostatnią sprawą, którą postaram się wyjaśnić jest pewien trik, który sprawi, że wyświetlą się mam wszystkie programy umieszczone w autostarcie, a które domyślnie nie są widoczne w Preferencjach programów startowych. Wystarczy w konsoli wpisać następujące polecenie: sudo sed -i ‘s/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g’ /etc/xdg/autostart/*.desktop

W wyniku tego działania możemy wyłączyć (odfajkować) niepotrzebne nam usługi i przez co odzyskać troszeczkę wolnej pamięci RAM. Cechować się to będzie jeszcze szybszym startem Ubuntu oraz ogólnie lepszą pracą całego systemu. W szczególności zabieg polecany jest tym wszystkim, którzy cierpią na niedomiar pamięci operacyjnej.

Pozdrawiam.

 

linux porady hobby

Komentarze

0 nowych
Chemical Attack   4 #1 21.05.2012 16:42

Skandyn jak zawsze krótko, na temat, ale bardzo konkretnie. Korzystam z programów które opisałeś i jedyna rzecz, która mi nie odpowiada, to to iż po naciśnięciu x w okienku wallch zamyka się na dobre.. przydałoby się żeby był po prostu zrzucany na pasek. Być może to tylko moje głupie przyzwyczajenie w Windy, ale tak już mam:D

  #2 21.05.2012 17:33

przyspieszanie, nie przyŚpieszanie

skandyn   10 #3 21.05.2012 17:48

@le mumeum (niezalogowany)

Ale wpadka i to już na wstępie.
Oczywiście dziękuję za zwrócenie uwagi.

Pozdrawiam.

budda86   9 #4 22.05.2012 09:24

Ciekawe programy, ale do Unity i tak mnie nie przekonały - wolę zostać przy czystym gnome :) Zresztą, do cyklicznych zmian tapety Unity nie jest potrzebne.

A co do przyśpieszania - oczywiście obydwie formy są poprawne: http://sjp.pwn.pl/slownik/2512724/przyspieszyc

jajecpl   10 #5 22.05.2012 09:54

No to zaszalałeś z tym upiększaniem :), w skrócie "możemy sobie zmienić tapetę" - ale unity już tak ma :)

Banan   10 #6 22.05.2012 10:55

@skandyn

Czy znasz program dzięki któremu na Ubuntu osiągne taki efekt http://banan.hapex.com.pl/zielono.png chodzi mi o kolor okienek.

skandyn   10 #7 22.05.2012 12:36

@Banan

Motywy można zmieniać za pomocą np. programu: Ubuntu Tweak, ale czy kolory okien tam również można zmieniać tego dokładnie nie wiem. Ponieważ nie używam żadnych programów do konfiguracji systemu, bo po prostu domyślny wygląd Ubuntu mi pasuje. Oczywiście oprócz tych, które opisałem, ale raczej to są tylko dodatki.

Pozdrawiam.

Druedain   14 #8 22.05.2012 13:35

@le mumeum (niezalogowany) zaliczył FAIL, a ty @skandyn dałeś się wkręcić. Obie formy są poprawne!
'śpieszenie się' pochodzi od słowa 'pośpiech'
'spieszenie się' pochodzi o chodzenia 'pieszo'.

Sorki, że na temat nie mam już nic do dodania, ale… wiesz, KDE ;)

  #9 24.05.2012 14:57

Żebyście z wiedzy ogólnej i tej,którą studjujecie byli tak dobrzy jak z ortografii.Chłopak sie produkuje,żeby coś pomóc płaczkom,którzy jęczą,że Unity jest niekonfigurowalne,a ci mu wytykaja ortografię.Nalać na ortografię.Polska gramatyka i ortografia nie ma żadnego sensu.O tym co wiecie i potraficie można poogladać na "Matura to bzdura".Moje pokolenie tylko dzięki książkom i ówczesnym mediom wiedziało i wie więcej niż wy z internetem,kablówka i innymi mediami teraz.Są umysły ścisłe i humanistyczne.Jak dobrze idzie ci ortografia,garamatyka to daj spokój komputerom i informatyce.

  #10 25.05.2012 08:41

@Singiel
Śmiem się nie zgodzić, nic nie zwalnia ze znajomości i stosowania się do reguł języka polskiego. Pisanie niepoprawne budzi politowanie u odbiorcy, wyobrażasz sobie pisanie CV z błędami ortograficznymi? "Sprawna opsługa porgramuw kompóterowych takich jak..."
Podział na umysły humanistyczne i ścisłe w twoim rozumieniu jest sztuczny, dobrze radzę sobie z ortografią i gramatyką, a jakoś komputerom spokoju nie mam zamiaru dawać.

macierzx   2 #11 25.05.2012 15:11

@Linux156 Śmiem twierdzić, że się czepiasz, każdy zrozumiał o co chodzi, przekaz był jasny:) Nie każdy musi być alfą i omegą z reguł języka polskiego. Dobrze, że radzisz sobie z ortografią i gramatyką, trzeba się tylko cieszyć, ale nie musisz się czepiać drobnostek.

  #12 28.05.2012 00:21

@Linux156
Kiedyź kciauo mnie sie dyzgutowadź z noeanalfabetamy, ale mnie odejszło.
Bo ni qta - nie prźypie***liż - nie wytumaczyż...

  #13 28.05.2012 07:21

Żałosne, nic nie zwalnia od znajomości języka polskiego.
Według SJP PWN: przyspieszenie - zob. przyśpieszenie. Czyli obie formy są dopuszczalne i oznaczają przyrost prędkości. Kretynki w telewizorze z wylewną szczerością wyznają, że są humanistkami i dlatego nie wiedzą ile to jest 2+2, i mimo tego kalectwa zarabiają krocie. Na forach niedouki "muwiom", że i tak wszyscy "rozumiejom", to o co ten rejwach? Żeby chociaż siedzieli cicho i udawali, że to nie o nich chodzi!.
A artykuł ciekawy, nie zawsze wiadomo, że coś da się zmienić.

marcon37   4 #14 28.05.2012 10:56

A, tak coś se chlapnę jak reszta. Też jestem tak zajęty i zapracowany, że nie mam czasu przeczytać jednego zdania, które sam nasmarowałem. A, że wyjdę na tłuka co nie umie posługiwać się własnym językiem, to drobiazg, nie ma o co kopii kruszyć.
W jednym miejscu, krótko i jasno opisane wszystko co się może przydać wielu użytkownikom Unity, mnie się marzy coś takiego, na temat gnome shella.

  #15 02.08.2012 16:54

co trzeba wpisać w konsoli aby się wylogować?
Tak tylko z ciekawosci się pytam. Czy wogule jest jakieś polecenie?

  #16 22.08.2012 20:14

Mam mini notebooka, zainstalowałem ubuntu 12.04 ale ni w ząb nie mogę znaleźć porad jak optymalizować pod mini laptop. <szok

  #17 21.11.2012 09:43

Skandyn, nie ma za co przepraszać dla le mumeum.Obie pisownie wyrazu przyspieszenie i przyŚpieszenie są poprawne. Rada dla le mumeum: przed kolejnym zwróceniem uwagi proszę zajrzeć do lektury prof. Bralczyka, pt. Słownik 100 tysięcy potrzebnych słów". Wyd. PWN 2007, str. 677 i 678. Pozdrawiam

  #18 29.11.2012 12:41

Strasznie mądrzy jesteście, powinniście być moderatorami na Ubuntu.pl, gdzie nie kładzie się nacisku na udzielenie porady a na gramatykę, a słowo PROBLEM jest na cenzurowanym. Mam w dupie takie Forum a głównie Moderatorów, bo ludzie tam są w porządku.

  #19 01.12.2012 04:51

Witam mam problem z jednym trikiem i proszę o pomoc Unityfox nie używam ponieważ mam tylko operę od początku używania Linux jest najlepsza ale tak mam problem z tym :
[Ostatnią sprawą, którą postaram się wyjaśnić jest pewien trik, który sprawi, że wyświetlą się mam wszystkie programy umieszczone w autostarcie]
sudo sed -i ‘s/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g’ /etc/xdg/autostart/*.desktop
sed: -e wyrażenie #1, znak 1: nieznane polecenie: `?'
w czym tkwi problem ?

  #20 12.01.2013 22:52

Ja też mam z tym problem.

  #21 29.01.2013 16:00

'sovtware' i 'opty' wasz problem to po prostu zła interpretacja kodu przez przeglądarkę w tekście który przekopiowujecie do terminala.
zmieńcie w terminalu znaki ampersandu na identyczne - przeglądarka je różnicuje na otwierający i zamykający.
jeżeli nie rozumiecie to wyjaśniam prościej:
-- znak rozpoczynający frazę ‘s/NoDisplay= to "pojedynczy cudzysłów" a znak kończący frazę =false/g’ to ten sam znak
-- te dwa znaki powinny być identyczne a wiele przeglądarek je różnicuje
-- ten znak na różnych klawiaturach jest w różnym miejscu - najczęściej po lewej stronie klawisza 1 (nad TAB) lub w okolicy klawisza ENTER, znak ten uzyskuje się zwykle bez klawisza SCHIFT

ROZWIĄZANIE:
po wklejeniu do terminala tego tekstu należy za pomocą klawiszy strzałek przejść kursorem do w/w znaków i zamienić je na identyczne, dla pewności należy zmienić obydwa. Po tych zmianach naciskamy ENTER.

  #22 19.03.2013 03:11

Minimize/Unminimize Window u mnie nie działa, robie wg.instrukcji wyzej. Klikam na ikonke na pasku i nie minimalizuje mi sie. UBUNTU 12.04 LTS PL.

  #23 11.06.2013 19:38

sed: -e wyrażenie #1, znak 1: nieznane polecenie: `?' tyle mi pokazuje w terminalu po wklejeniu tego polecenia.

  #24 19.05.2015 06:40

sudo sed --in-place 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop

  #25 19.05.2015 06:44

sudo sed --in-place 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop