Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

XAMPP for Linux

Często zdarza się tak, że potrzebuje przetestować jakiś system zarządzania treścią nie tylko pod systemem Windows, ale także pod Linuksem. Dlatego właśnie niedawno musiałem zainstalować sobie darmowy serwer-XAMPP for Linux. Dokładniej jest to pakiet, który zawiera wszystkie potrzebne narzędzia do obsługi serwera WWW, czyli w skrócie są to: MySQL, serwer Apache, PHP oraz Perl.

To by było tyle, jeśli chodzi o wstęp. Teraz chciałbym pokazać jak wygląda sama instalacja programu pod Linuksem. A wygląda moim zdaniem bardzo łatwo. Jedyne, co musimy zrobić to pobrać archiwum xampp-linux-1.7.7.tar.gz ze strony projektu, a następnie wpisać w konsoli polecenie oczywiście jako administrator:

su
tar xvfz xampp-linux-1.7.7.tar.gz -C /opt

I w tak właśnie sposób został zainstalowany nasz darmowy serwer WWW pod systemem Linux. Dokładny opis tejże instalacji krok po kroku oraz uruchomienia programu znajdziemy także na stronie projektu.

Uruchomienie serwera w konsoli wygląda w następujący sposób:
[mariusz@ZEN ~]$ su
Password:
[root@ZEN mariusz]#/opt/lampp/lampp start
Starting XAMPP for Linux 1.7.7...
XAMPP: Starting Apache with SSL (and PHP5)...
XAMPP: Starting MySQL...
XAMPP: Starting ProFTPD...
XAMPP for Linux started.

Zatrzymanie serwera:

[root@ZEN mariusz]#/opt/lampp/lampp stop
Stopping XAMPP for Linux 1.7.7...
XAMPP: Stopping Apache with SSL...
XAMPP: Stopping MySQL...
XAMPP: Stopping ProFTPD...
XAMPP stopped.
[root@ZEN mariusz]#

Tak więc gdy serwer XAMPP został uruchomiony, wówczas pozostaje nam wpisać tylko adres w przeglądarce internetowej: http://localhost, żeby mieć dostęp wszystkich opcji programu.

W tym miejscu chciałbym napisać o problemie, na jaki się natknąłem, gdy chciałem uruchomić z poziomu przeglądarki internetowej zakładkę phpMyAdmin, która służy do zarządzania bazą danych. A był to następujący komunikat, cytuję "Cannot start session without errors, please check errors given in your PHP and/or webserver log file and configure your PHP installation properly". W wyniku, czego musiałem troszeczkę poszukać w wyszukiwarce Google i zastosować takie coś -Xampp phpMyAdmin Problem. W skrócie po naszemu polegało to na dokonaniu drobnych zmian w pliku php.ini znajdującym się w katalogu xampp/etc/.

Błąd został naprawiony, więc mogłem się w końcu zabrać za testowanie systemów zarządzania treścią. Dla przykładu pokaże jak to zrobiłem z najnowszym CMS-em PHP-Fusion 7.02.04. W którym znajduje się katalog files i całą zawartość tego katalogu kopiujemy do utworzonego wcześniej katalogu np. php, czyli dokładniej będzie wyglądać to tak - ścieżka do katalogu systemowego: opt/lampp/htdocs/php. Następnie uruchamiamy naszą przeglądarkę internetową i wpisujemy adres http://localhost/php i możemy się zabierać za instalowanie wyżej wymienionego systemu zarządzania treścią lub innej usługi wymagającej bazy danych oraz skryptów PHP. Nie będę tutaj dokładnie pisał jak się instaluje danego CMS-a, ponieważ każdego instaluje się inaczej lub po prostu nie wymaga bazy danych czy też innych opcji.

Pozdrawiam. 

Komentarze

0 nowych
czytacz   4 #1 23.11.2011 09:35

...tego typu pytanie padało już w innych miejscach, ale co tam:
Skoro mamy już linuksa to czy nie prościej zrobić czegoś w stylu:
#sudo apt-get install apache2 php5 mysql-server phpmyadmin ?

Przecież wtedy mamy dokładnie to samo, we w miarę najnowszej wersji (zależnie od dystrybucji) i mamy pewność, że będzie nam to działać out of the box.

skandyn   10 #2 23.11.2011 10:32

Moim zdaniem tak jest lepiej, czyli all in one.

Pozdrawiam.

Igloczek   8 #3 23.11.2011 14:35

Po zainstalowaniu samych programów, trzeba by je jeszcze z konfigurować. A tutaj dostajemy w pełni działający pakiet, za pomocą jednej komendy (albo kliknięcia pod W).

Ale osobiście wole testować takie rzeczy na zewnętrzem serwerze :)

B.Andy   4 #4 23.11.2011 20:06

XAMPP (aka lampp) jest fajny, ale można jakoś przenieść katalog htdocs w inne miejsce?

molexor   7 #5 23.11.2011 21:39

B.Andy tak samo jak w domyślnym apache-u w configu.
Co fajne instalacje xampa możemy przenosić. jest skrypt aktualizujący ścieżki w plikach konfiguracyjnych.
Należałoby zaznaczyć,że xampp nie jest zalecany jako serwer produkcyjny - wiele rzeczy jest domyślnie włączonych. Xampp nie jest secure by default.
B.Andy - apt get install. Potem patrzymy w init.d i mamy apache itd. zanim uruchomimy cokolwiek musielibyśmy to skonfigurować . Xampp- a mamy out of the box.

  #6 24.11.2011 07:31

@B.Andy

xamp to inny projekt niż lamp/wamp/mamp
Mam obydwie instalacje na windowsie, korzystam z wamp'a, który zdecydowanie jest przyjaźniejszy użytkownikowi.

  #7 24.11.2011 14:30

@link-expert
xamp to wlasnie jest lamp,wamp,mamp. Ma dostarczac w prosty sposob zestaw amp + p, x stosowany jest tu w znaczeniu cross-platform aka multi-platform.

PS ja tam wole npp (Nginx, PostgreSQL, Python) mysql i php bywaja denerwujace

  #8 24.11.2011 16:26

@B.Andy

"można jakoś przenieść katalog htdocs w inne miejsce?"


>>>Hosting files outside the htdocs directory
Alias /test /home/web

AllowOverride FileInfo Limit Options Indexes
Order allow,deny
Allow from all


...
...


You also have to change the permissions. You can use your own username, and leave the group setting alone. In that case, any folder where you have access will work. Another way is to leave the user setting, and change the group to something else which your user is part of (for when you want to restrict a folder to be group-writable only). Yet another way is to just change both user and group to 'http', which should already exist. In this case, all folders you want to allow for processing must belong to at least the 'http' group.

User http
Group http

Now do not forget to restart apache:
# /opt/lampp/lampp restart
This will allow you to host files from your home directory (or any other directory) with XAMPP.
In the above example, you can access the files by pointing your web browser to localhost/test.

źródło: https://wiki.archlinux.org/index.php/Xampp

  #9 24.11.2011 16:54

Coś się nie do końca skopiowało w moim poprzednim wpisie.

Ogólnie, aby xampp odczytywał inny katalog niż htdocs należy edytować plik: httpd.conf (umieszczony w /opt/lampp/etc/ ).
W tym pliku należy znaleźć sekcję Alias i dodać wpis:

Alias /test /home/web

AllowOverride FileInfo Limit Options Indexes
Order allow,deny
Allow from all

...


W powyższym przykładzie katalog, który będzie zawierać pliku użytkownika to web (ścieżka: /home/web), a dostęp do plików z przeglądarki będzie po wpisaniu localhost/test.
A następnie zminić uprawnienia jak podano w w/w źródle wpisując nazwę użytkownika bądź grupę lub podając jako użytkownika i grupę http.
Następnie trzeba zrestartować xampp-a:
/opt/lampp/lampp restart