Aktualizacja Androida na smartfonach Samsunga za pomocą Odina

Krótka instrukcja jak zaktualizować oprogramowanie swojego smartfona do najnowszej wersji. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za wszelkie uszkodzenia wynikłe z postępowania według tej instrukcji. Przewiduję, że jakąś wiedzę na temat komputerów posiadasz i rozpakowanie archiwum czy instalacja dodatkowego oprogramowania to dla Ciebie pikuś :)

Po co używać Odina skoro jest Kies? Kupując telefon najczęściej w salonie plusa, playa, orange itp, ma on brandowany soft. Czyli jakieś pierdółki, programy, tapety, dźwięki związane z producentem dorzucone do telefonu. Dodatkowo jeżeli google wypuści aktualizację androida dla Twojego urządzenia, nie będziesz miał możliwości jej zainstalowania. Najpierw dany operator musi tą aktualizację wypchać swoimi gratami i dopiero zostanie ona udostępniona Tobie. Instalując nie brandowany, czysty soft, pozbywasz się śmieci z telefonu, a jednocześnie możesz ewentualnie cieszyć się szybszymi aktualizacjami. Coś w ten deseń ;)

Zaczynamy, potrzebne nam będą:

• bateria w smartfonie naładowana do jakiegoś sensownego poziomu. Powiedzmy dla pewności 90% :)

• sterowniki usb do smartfona. najprościej jest pobrać program Kies prosto od producenta. Uwaga, są dostępne dwie wersje tego oprogramowania, musisz wybrać odpowiednią dla swojego urządzenia, pobrać i zainstalować. Po instalacji podłącz telefon do komputera, aby system zainstalował sobie sterowniki.

• najnowsze firmware dla telefonu dostępne do pobrania z www.sammobile.com. Klikamy kolejno tak jak zaznaczyłem poniżej (oczywiście każdy wybiera model swojego urządzenia). Po pobraniu archiwum należy rozpakować.

• program do flaszowania urządzeń od samsunga - Odin

Przygotowanie:

• najważniejszą rzeczą chyba (na pewno) jest zrobienie kopi zapasowej danych. Kontaktów, zdjęć, filmików, smsów i wszystkiego potrzebnego

• aby aktualizacja przebiegła pomyślnie, bez żadnych przeszkód zalecam przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych, ale nie poprzez ustawienia telefonu, tylko poprzez recovery. W różnych modelach sposób na wejście do tego menu jest inny.

pierwszy sposób : wyłącz telefon - > wciśnij i trzymaj kolejno : VOLUME UP + MENU + POWER, aż do ukazania się menu recovery.

drugi sposób : wyłącz telefon - > wciśnij i trzymaj : VOLUME UP + VOLUME DOWN + MENU + POWER, aż do ukazania się menu recovery.

• wykonaj przywracanie ustawień fabrycznych. używając klawiszy głośności wybierz najpierw WIPE CACHE PARTITION, a następnie WIPE DATA/FACTORY RESET. zatwierdzamy klawiszem POWER. Klawisz MENU służy jako powrót.

• teraz musisz wybrać opcję REBOOT SYSTEM NOW i poczekać, aż system uruchomi się do ekranu powitalnego.

• jeżeli już się telefon włączył musisz go po prostu wyłączyć po to, aby przejść do DOWNLOAD MODE. Trzymając w ręku wyłączony telefon wciśnij i trzymaj kolejno :
VOLUME DOWN + MENU + POWER, aż ujrzysz ekran ostrzegający o niebezpieczeństwach. W tym momencie wciśnij klawisz VOLUME UP i już jesteś w DOWNLOAD MODE.

Aktualizacja

Backup zrobiony, telefon wyczyszczony, czas zabrać się za główną atrakcję.

• upewnij się, że Kies nie jest odpalony gdzieś w tle. Zajrzyj do menadżera zadań (ctrl+alt+del), znajdź procesy z "kies" w nazwie i klikając prawym przyciskiem myszy je zamknij. Przykład poniżej.

• odpal wcześniej pobrany program Odin. W przypadku visty/win7/win8 uruchom jako administrator.

> 1 - będąc w DOWNLOAD MODE podłącz telefon do komputera, a on powinien zostać wykryty

> 2 - upewnij się, że są zaznaczone tylko 2 checkboxy: Auto Reboot i F. Reset Time

> 3 - kliknij PDA i podaj ścieżkę do wcześniej pobranego firmware (program może się na krótką chwilkę zawiesić)

• teraz już tylko wystarczy abyś wcisnął START i proces aktualizacji zostanie rozpoczęty.

• postęp aktualizacji będziesz widział w programie w postaci zielonego paska nad portem pod który jest podpięty telefon oraz na telefonie - niebieska linia.

• gdy proces się zakończy, telefon uruchomi się ponownie, a Ty będziesz mógł się cieszyć zaktualizowanym androidem :)