Podłączenie dysku USB 2.0 do portu USB 3.0 - czy to coś da?

Witam,

postanowiłem wykonać mini-test podłączając mój zewnętrzny dysk - WD My Passport Essential 320GB USB 2.0 z najnowszym firmware do portu USB 3.0 aby sprawdzić, czy taki zabieg da jakikolwiek wzrost wydajności.

reklama

CrystalDiskMark - narzędzie, które było już używane przez innych np. przy teście OCZ Rally i wersji kolorystycznej diód. Na początek podłączyłem swój dysk do portu USB 2.0 zlokalizowanego na płytce Asus M5A78L-M/USB3. Po kilku minutkach moim oczom ukazał się taki oto wynik :

Wynik jak najbardziej mnie zadowalający, do moich zastosowań wystarczający. Jednak co się stanie, gdy podepnę go pod port USB 3.0?

Wzrost odczytu o ok. 10MB/s, zapisu o ok. 12MB/s - różnica dość duża, przy kopiowaniu plików całkowicie zauważalna.

Nie mam pojęcia, czy to tylko na tym dysku, ale obstawiam, że raczej nie - kiedy kupowałem ten dysk, płyty z USB 3.0 były drogie a urządzeń wykorzystujących port było tyle, że na palcach jednej ręki można było policzyć. Tak więc może ktoś w komentarzach wyjaśnić, dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej? Oczywiście do obydwu testów używałem tego samego kabla USB 2.0, dostarczonego przez producenta.

Pozdrawiam! 

reklama

Komentarze