Kurs jQuery - wybieranie elementów z DOM (cz. 1)

Prostota.

jQuery to jedna z najpopularniejszych bibliotek JS. Jednym (choć nie jedynym) z powodów jej popularności jest prostota z jaką umożliwia wybieranie elementów na naszej stronie, na których chcemy wykonać jakieś operacje. Do dyspozycji mamy mnóstwo selektorów i metod pomocniczych, które powodują, że operacje na elementach DOM stają się szybkie i przyjemne. Dzięki bibliotece zaoszczędzimy wiele linii kodu, który musieli byśmy napisać w czystym JS, aby osiągnąć to samo.

Apache, PHP i wirtualne hosty

Jakiś czas temu napisałem sobie prosty skrypt w PHP. który służy do dodawania wirtualnych hostów w Windowsie do Apacha. Podzielę się, może komuś się przyda. Uprzedzam z góry, że jest to skrypt napisany tylko do osobistych zastosowań, więc i jego struktura jest prosta. Był pisany pod natchnieniem chwili i w kilka chwil, więc może zawierać jakieś mało eleganckie rozwiązania :)

Jak działa

Po graniu plików do katalogu ze stronami dla naszego Apacha, wywołujemy jego adres w przeglądarce (np http://localhost/add_domain/).

Jak się dogadać

O czym ten wpis. Długo zastanawiałem się czy ten blog to miejsce na taki wpis. Ostatecznie postanowiłem go napisać, choć nadal mam sporo wątpliwości. O co chodzi? Zakładam, że spora część czytelników, to informatycy - zawodowo, lub z zamiłowania, albo jak popularnie się tez mówi "komputerowcy". A wiadomo: "komputerowcy", są trochę jakby innego świata, "nie da się z nimi dogadać " :) Wpis ten, będzie traktował o komunikacji interpersonalnej, czyli zupełnie nietechniczny.

AJAX i jQuery (cz. 2)

Witam w drugiej części wpisu o AJAX'ie i jQuery. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zapraszam do lektury części 1. Tym razem, tak jak obiecałem, prześlemy dane w obie strony. Zrobimy to na przykładzie formularza kontaktowego. Po wypełnieniu go przez użytkownika, wyślemy zawartość na serwer, sprawdzimy tam, czy pola zostały poprawnie wypełnione i jeśli tak wyślemy maila, a do przeglądarki odpowiedź o tym czy udało się wysłać maila, czy nie. Jeśli mail zostanie wysłany wyczyścimy formularz.

AJAX i jQuery (cz. 1)

W tym wpisie przedstawię jak załadować dane na stronę internetową bez jej przeładowywania. Wykorzystam w tym celu popularną bibliotekę JS o nazwie jQuery. Upraszcza ona operacje pobierania i wyświetlania danych na stronie i zapewnia działanie we wszystkich popularnych przeglądarkach.

Dzięki zastosowaniu AJAX'a możemy osiągnąć mnóstwo ciekawych rzeczy, ale przede wszystkim możemy przyspieszyć wyświetlanie informacji na stronie.

Zaczynamy

Na początek w sekcji head strony musimy załadować plik z biblioteką jQuery:

Co bym zmienił na blogu DP

Wstęp

Nie mam mocy sprawczej w kwestii funkcjonalności bloga DP, ale przecież pomarzyć mogę :). Na blogu nie piszę od dawna, ale kilka wpisów za sobą już mam. Pisząc wpisy urodziło mi się kilka pomysłów na zmiany funkcjonalne dla piszących. Jestem przekonany, że Redakcja DP cały czas główkuje i pracuje nad rozwojem bloga, w związku z tym podrzucę parę pomysłów. A nóż (widelec) coś się spodoba i zostanie wprowadzone.

Okno wpisu

Ciekawym rozwiązaniem jest poszerzające się okno wpisu. Czym więcej piszemy, tym okno robi się dłuższe.

Obsługa daty i czasu w PHP

Każdy programista PHP zapewne zna funkcje date(), time() itp. Każdy kto ich używał wie też, że często ich użycie jest niewygodne i osiągniecie niektórych rzeczy jest trudne (np. policzenie różnicy w dniach miedzy określonymi datami). Dzisiaj chciałbym Wam przybliżyć wprowadzoną w PHP 5.2 klasę DateTime, która moim zdaniem upraszcza zadanie związane z obsługą czasu.

Konstruktor

Konstruktor klasy DateTime wygląda następująco:

public DateTime::__construct() (])

Narzędzia przydatne webmasterom

Słowo wstępu. W dzisiejszym wpisie przedstawię wam kilka narzędzi, które mogą ułatwić pracę nad stronami i aplikacjami internetowymi. Zaletą (pewnie i wadą jednocześnie) tych narzędzi jest to, że dostępne są online i działają w przeglądarce. Zachęcam każdego zainteresowanego do wypróbowania narzędzi. Część oszczędzi nam sporo czasu, część pozwoli nam tworzyć lepsze aplikacje.

Dobór kolorów

http://www.colorschemer.com/online.html

Prawa Murphy'ego cz III

Dziś kolejny wpis z Prawami Murphy'ego. Miałem założenie, że będą co niedzielę, ale w ostatni weekend była taka pogoda, że szkoda było czasu na siedzenie przed ekranem. Dziś będą prawa różne, z różnych dziedzin. Zapraszam też (jeśli ktoś jeszcze nie czytał) do części I i części II wpisu.Zaczynamy.