Co zrobić kiedy na nowym Windowsie nie chcą ruszyć stare gry?

Korzystam z tego rozwiązania od dawna, jednak teraz dopiero stwierdziłem, że warto podzielić się tymże cudeńkiem. Otóż chcę sobie pograć w Wolfenstein 3D, Chaos Overlords, SimCity 2000. Niech to! Mam Windows 7 i za Chińską Republikę Ludową gry ruszyć nie chcą. Tryby zgodności nie pomagają, pomimo tego, że posiadam wersję Ultimate. Co by tu zrobić... Wszystkie te gry są na DOS'a. W Windows XP działały, ale już później nie. Instalowanie DOS'a lub XP na wirtualnej maszynie - bez sensu. Chciałbym też uruchamiać asemblerowe programy, gdyż nie chcą mi poprawnie działać na 64 bitowym Windowsie 7 (skompilowane NASM'em do *.com). I wtedy Google nadeszły z pomocą. I znalazłem go - dzielnego rycerza na srebrnym rumaku (albo srebrnego rycerza na dzielnym rumaku) - DOSBox. Moje pierwsze słowa podczas korzystania z tego programu:

Dys is emejzing! Dys is łanderful!

DOSBox - emulator DOS'a

Jest to emulator DOS'a, więc umożliwia uruchamianie programów lub gier, które normalnie by działały tylko pod DOS'em - tak dla mniej domyślnych. Działają w nim gry tworzone pod wszelakie karty graficzne i dźwiękowe. Tak jest, drodzy Państwo! Dźwięk także działa!
Jest to do tego oprogramowanie freeware opensource.

DOSBox - instalacja

Link do pobrania (oficjalna strona)
Pobieramy, dwuklik, dalej, dalej, ..., dalej, czekamy, wciskamy "Zakończ". Przebrnęliśmy przez trudny proces instalacji. Czas na wisienkę na torcie i rozpoczęcie emulacji.

DOSBox - instrukcja obsługi

Po uruchomieniu programu mamy przed sobą okno konsoli:

- Okno po lewej jest oknem, w którym wyświetlane są logi, raporty i inne dziwy. Wyłączenie go poskutkuje wyłączeniem programu.
- Okno po prawej służy do komunikacji z użytkownikiem. Wpisujemy w nim komendy dokładnie tak samo jak w wierszu poleceń. Strzałeczką w górę możemy cofnąć się do polecenia wpisanego poprzednim razem. Obowiązują podobne komendy jak w CMD: cd, dir, cls itd.

Emulacja

Aby rozpocząć korzystanie z jakiejś starej gry (ja spróbuję uruchomić Sim City 2000) należy rozpocząć od umieszczenia jej w jakimś folderze, najlepiej tak, żeby ścieżka do pliku nie zawierała spacji (w przypadku, gdy zawiera (ścieżka lub nazwa), należy całość zamknąć w cudzysłowiu):

- mount x path:
--- funkcja "mount" służy do zamontowania katalogu "path" na wirtualnym dysku "x"
- x:
--- za pomocą tego przełączamy się na nasz wirtualny dysk
- !!
--- złośliwy chochlik je tu wrzucił

W tym momencie możemy za pomocą polecenia "dir" wyświetlić zawartość katalogu. Ja znam nazwę pliku, który muszę uruchomić. Jest to: SC2000.EXE. Wpisuję tę nazwę, tak samo jak się uruchamia programy w CMD. Czyli po prostu wpisuję nazwę pliku.

Gdzie jest gra, gdzie muzyka, gdzie obraz?!

Uruchomiłem grę, słyszę muzykę, ale widzę tylko takie coś. Co się stało? Trzeba pokombinować. Nie widać obrazu... hm... wyłączam DOSBoxa, montuję od nowa, ale tym razem uruchamiam plik INSTALL.EXE - w większości starych gier jest to plik odpowiadający za konfigurację gry. Zmieniam Video card na VESA i uruchamiam grę - wszystko działa:

Jeśli sami nie umiemy wymyślić rozwiązania problemu czegoś niedziałającego warto spróbować poszukać pomocy na stronie:
DOSBox Wiki Np. wpisując nazwę gry w wyszukiwarce.