Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dysk SATA na IDE czy AHCI ?

Po zapoznaniu sie z artykułem redakcji dobreprogramy pod tytułem "Technologie dysków SSD w ogniu pytań"

Zauważyłem coś dla mnie interesującego na filmiku otóż Panowanie z Kingstona testowali swoje dyski w trybie AHCI ? - a przeciętny Kowalski ma tryb IDE (bo ten tryb jest domyślmy w bios i raczej nikt tego nie przestawia)
Porównywali tradycyjnego twardziela HDD 5400 rpm, który uzyskał z PCMark05 w teście HDD 4674 punktów z dyskiem Kingston SSDNow Series M G1, który uzyskał 27690 punktów jak widać prawie 6x dysk SSD jest szybszy od HDD.
Po zauważeniu tego szczegółu przypomniało mi się iż ja także mam tryb IDE ustawiony w bios i tak sobie pomyślałem iż jak Panowie z Kingstona testują w tym trybie nie dlatego iż on jest tylko nowszy lecz też szybszy bo chcieli pokazać jaki to jest ich dysk SSD szybki !

Wiec nie czekając długo zrobiłem testy moich dysków w trybie SATA IDE ,a później w trybie SATA AHCI i oto rezultaty:

dysk C - Kingston SSD SNV225-S2/128GB

dysk D - 1TB WD10EARS Caviar 64MB cache (po 500GB na partycje)

Przed zmiana trybu w Bios'ie zrobiłem modyfikacje rejestru bo jakoś system Windows 7 się resetował podczas uruchamiania... i zainstalowałem najnowsze sterowniki AHCI ze strony producenta płyty głównej bo te zainstalowane domyślnie przez system powodowały iż nie było widać dysku optycznego.

Ja tam zostaje przy trybie AHCI bo wyniki testu który przeprowadziłem wkazują na szyszy zapis i odczyt zarówno w dysku SSD jak i w tradycyjnym dysku HDD.

 

Komentarze

0 nowych
Fanboj O   9 #1 04.08.2010 18:19

"a przeciętny Kowalski ma tryb IDE (bo ten tryb jest domyślmy w bios i raczej nikt tego nie przestawia)"
I tak, i nie. W laptopach SATA jest domyślne w BIOS od czasów Visty i o ile Kowalskiemu nie przyjdzie do głowy wgrać XP "po najmniejszej linii oporu" (bez integrowania iaahci.inf nLite do instalki XP), to zdanie jest dość daleko posuniętym uproszczeniem. Zwłaszcza, że laptopów coraz więcej w domach.

timarth   3 #2 04.08.2010 20:36

O, nie słyszałem jeszcze o trybie AHCI. Zawsze myślałem, że jest tylko RAID i emulacja jako IDE.
Przepraszam, że może po najmniejszej lini oporu, ale wie ktoś może czy u mnie (płyta ECS K8M800-M2) mogę włączyć AHCI? Szukłam w biosie, jest tylko raid. Google też nic nie mówi.

phanyx   4 #3 04.08.2010 21:06

Tryb IDE jest domyślnym ustawieniem w biosie, bo XP nie wstaje bez zainstalowania sterów do AHCI, tak jak wspomniał Fanboj O. Te można najłatwiej zainstalować z dyskietki podczas instalacji systemu, jednak to wymaga napędu FDD i wiedzy, z czego to drugie jest trudniej dostępne dla domokrążnego informatyka. Poza tym, łatwiej Kowalskiemu pokazać, jak na takim samym sprzęcie Vista działa szybciej niż XP (Vista+ mają stery do nowinek technologicznych zainstalowane domyślnie).

Wzrost wydajności w AHCI wynika przede wszystkim z uaktywnienia technologii NCQ: http://pl.wikipedia.org/wiki/NCQ

kaz12   3 #4 04.08.2010 21:22

a sata II nie ma takich problemów.:))

command-dos   18 #5 04.08.2010 22:12

@kaz12 - nie wiem, co powiedzieć ;) trudno to skomentować, może chciałeś dodać komentarz pod innym wpisem?

Co do wpisu i tych wykresików, to nieźle SSD zagrzmaca...

dragonn   11 #6 04.08.2010 23:11

A znacie może sposób na przełączenie z IDE na AHCI aby zainstalowany system to przeżył (niestety na Viście kończy się to BSOD-em, na Linuksie nie ma tego problemów).

TestamenT   13 #7 05.08.2010 00:34

No udało się zmusić WinXP do pracy z AHCI bez reinstalacji systemu.

ste-fan   12 #8 05.08.2010 00:54

Najpierw instalujesz sterowniki od AHCI znajdziesz je na stronie producenta swojej płyty głównej
następnie w rejestrze
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci
i tutaj w "Start" zmieniłem z 3 na 0 i teraz dopiero zmieniasz w Bios'ie z IDE na AHCI
tak zrobiłem na Windows 7 Ultimate x64 i pomogło...

mystic2   3 #9 05.08.2010 01:00

U mnie na W7:
1. Przełączenie w biosie na ahci.
2. Włączenie kompa, wyszukanie sterów przez system i instalacja
3. Restart i smigamy.
;)

januszek   22 #10 05.08.2010 08:27

Moim zdaniem z przytoczonych wyżej wykresów wynika, że różnica jest prawie żadna ;) A gwałtowny, punktowy spadek wydajności widoczny na wykresie hdtune świadczy, że źle przeprowadzono test ;)

  #11 05.08.2010 09:57

@januszek:
Takie spadki się zdarzają, przecież dysk co chwila dostaje coś do roboty, nie tylko gdy mu mu "rozkażemy" :)

Różnicy w wydajności być nie powinno, nie licząc faktu działania NCQ o którym wspomniał phanyx - warto dla tej technologii włączyć AHCI.
Poza tym, właśnie w tym trybie dostępne jest hot-plug, a więc mogę dodatkowy dysk podłączyć / odłączyć bez wyłączania całego komputera (chodzi o złącze SATA a nie USB).

Co zaś się tyczy zmiany po zainstalowaniu systemu - w przypadku kompów na chipsetach intela najczęściej wystarczy zainstalować Intel Matrix Storage, reboot, no i wtedy przełączamy.

A btw.

"a przeciętny Kowalski ma tryb IDE (bo ten tryb jest domyślmy w bios i raczej nikt tego nie przestawia)"

Na 4 laptopach jakie dłużej użytkowałem w domu w przeciągu ostatniego 1,5 roku WSZYSTKIE miały domyślnie włączone AHCI. Zresztą, gdy miałem stacjonarkę z P35 na pokładzie również tak było.

januszek   22 #12 05.08.2010 10:20

@lukasamd: dokładnie tak dlatego testy trzeba przeprowadzać w takiej konfiguracji testowej aby "ekstra robota" zlecona przez system nie nakładała się na właśnie wykonywany test.
Potwierdzam to co napisałeś o laptopach - ja też w dwóch w miarę nowych miałem domyślnie włączone AHCI :)

Dimatheus   23 #13 05.08.2010 14:32

Hej,

@ lukasamd i januszek - też potwierdzam. W czasie ostatnich dwóch lat konfigurowałem dla rodziny jakieś 6 laptopów - w każdym z nich domyślnie ustawiony był tryb pracy kontrolera AHCI.

Co do testu - różnice wydajności to głównie - wspomniane przez niektórych - NCQ. Można też powiedzieć inaczej - tradycyjne HDD nie są mocno ograniczane przez starszą generację transferu (zgodną z ATA), natomiast dyskom SSD przełączonym w tryb natywny podcinane są skrzydła, przez co nie mogą dać maksymalnej wydajności. To natomiast potwierdza tezę, że dyski tego typu są po prostu wydajniejsze - i to o wiele bardziej niż HDD.

W teście nie napisałeś też jednego - czy pomiary były robione na tych samych systemach?? Czy był przenoszony obraz jednego dysku na drugi i dopiero wtedy wykonywane testy?? Z drugiej strony testy syntetyczne - a takim jest HD Tune i ATTO - nie pokażą, jak dysk sprawuje się w akcji. By to porównać, najlepszym sposobem jest uruchomienie tego samego procesu na identycznych komputerach różniących się tylko dyskami - tak jak to miało miejsce w prezentacji.

Pozdrawiam,
Dimatheus

  #14 09.08.2010 19:54

@ phanyx

Nie zgadzam się że AHCI poprawia prędkość dysków SSD przez włączenie obsługi NCQ, bo NCQ nie ma racji bytu w dyskach SSD, tylko PATA/IDE. Dyski Flashowe nie mają głowic a czas dostępu do danych w dowolnym obszarze dysku jest prawie zerowy.

  #15 06.03.2011 14:15

Wzrostu wydajnosci nie ma
Na IDE - mamy ATA TCQ, a dla SATA/AHCI NCQ - z tym, że kontrolery i nowe dyski maja NCQ na ATA przez tłumaczenie/emulacje ATA TCQ na NCQ (spadek wydajności do czystego AHCI to mniej niż 1%, a wzrost wydajności do samego ATA TCQ to ponad 20% głownie przez zwolnienie CPU z odpowiedzi na zapytania DMA)

  #16 18.10.2011 00:08

Tutaj macie mój prosty test porównujący nie tylko prędkość odczytu ale również średni czas dostępu:

http://img338.imageshack.us/img338/1027/nowyvjpegfileh.png

Z lewej standardowe IDE, z prawej AHCI z NCQ ( laptopowy dysk SATA ). Maksymalny czas dostępu na IDE wynosił prawie 200ms, a pełną mocą SATA z NCQ maksymalnie dobiło do 75ms, to prawie 3 razy krótszy czas dostępu. Transfery też były lepsze czyli jak się to ma, to grzechem jest z tego nie korzystać!

  #17 09.05.2012 20:59

chlopaki pomozcie , mam hp mini i wyskoczyl ten problem na pol ekranu :
A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.

If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps:Check for viruses on your computer. Remove any newly installed hard drives or hard drive controllers. Check your hard drive to make sure it is properly configured and terminated. Run CHKDSK /F to check for hard drive corruption, and then restart your computer.

---------------------------------------------------------------------------------------

nie wiem jak zmienic tryby kontrolerow w BIOSIE hp mini 210 aby dokopac sie do instalatora win xp home z dysku cd external oczywiscie , jezeli to o kontrolery chodzi bo juz nie wiem . problem ten wyskakuje przy wgrywaniu setupu xp z plyty instalacyjnej . dziekuje za rade.

  #18 10.05.2012 22:11

CINO-KOMPUTEROWIEC - Opisujesz błąd, który jest najprawdopodobniej związany właśnie z trybem ahci. Piszesz, że chcesz zainstalować WinXP ( który nie obsługuje standartowo trybu ahci) na tym HP-ku, a tam na bank był wcześniej Win7. Oznacza to, że domyślnym trybem w Twoim BIOS-ie jest właśnie AHCI. Zanim zainstalujesz WinXP musisz ustawić dla dysku tryb IDE. Tak myślę, jeżeli się mylę - niech mnie ktoś poprawi. Ja wiem, że ten komputerek jest za słaby dla win7, i pewnie z tego pomwodu zdecydowałeś się na XPka. Po ściągnięciu sterów ahci dla WinXP, najlepiej ze strony producenta i zainstalowaniu ich - zrestartuj kompa i w biosie ustaw ponownie tryb ahci - WinXP powinien zadziałać poprawnie.

  #19 14.07.2013 16:09

sata II nie obsługuje AHCI więc jak ktoś nie ma tej opci na SATA II to jest ok!

  #20 07.05.2016 11:10

Do mike2222,Sata 2 obsluguje ahci,nie Pisza bzdur

  #21 24.08.2016 18:03

@mystic2: też tak wykonałem i śmiga ino kurz...