Dysk SATA na IDE czy AHCI ?

Po zapoznaniu sie z artykułem redakcji dobreprogramy pod tytułem "Technologie dysków SSD w ogniu pytań"

Zauważyłem coś dla mnie interesującego na filmiku otóż Panowanie z Kingstona testowali swoje dyski w trybie AHCI ? - a przeciętny Kowalski ma tryb IDE (bo ten tryb jest domyślmy w bios i raczej nikt tego nie przestawia)
Porównywali tradycyjnego twardziela HDD 5400 rpm, który uzyskał z PCMark05 w teście HDD 4674 punktów z dyskiem Kingston SSDNow Series M G1, który uzyskał 27690 punktów jak widać prawie 6x dysk SSD jest szybszy od HDD.
Po zauważeniu tego szczegółu przypomniało mi się iż ja także mam tryb IDE ustawiony w bios i tak sobie pomyślałem iż jak Panowie z Kingstona testują w tym trybie nie dlatego iż on jest tylko nowszy lecz też szybszy bo chcieli pokazać jaki to jest ich dysk SSD szybki !

Wiec nie czekając długo zrobiłem testy moich dysków w trybie SATA IDE ,a później w trybie SATA AHCI i oto rezultaty:

dysk C - Kingston SSD SNV225-S2/128GB

dysk D - 1TB WD10EARS Caviar 64MB cache (po 500GB na partycje)

Przed zmiana trybu w Bios'ie zrobiłem modyfikacje rejestru bo jakoś system Windows 7 się resetował podczas uruchamiania... i zainstalowałem najnowsze sterowniki AHCI ze strony producenta płyty głównej bo te zainstalowane domyślnie przez system powodowały iż nie było widać dysku optycznego.

Ja tam zostaje przy trybie AHCI bo wyniki testu który przeprowadziłem wkazują na szyszy zapis i odczyt zarówno w dysku SSD jak i w tradycyjnym dysku HDD.