Po instalacji systemu cz. 2...

Ostatnio w części pierwszej zainstalowaliśmy wszystkie sterowniki i aktualizacje do naszego systemu operacyjnego. Dziś zajmiemy się instalacja pozostałych programów, lecz przed tym przydało by się jeszcze odinstalować dema programów, które nam zainstalowano lub które zostały zainstalowane z naszej partycji instalacyjnej (recovery) w przypadku laptopów. Te programy przeważnie są wersji grubo okrojonej lub 30 dniowe, tu wymienię nie które z nich:

Microsoft Office, programy firmy CyberLink, Nero, Norton Internet Security i inne programy firmy Symantec, i programy producenta naszego komputera/laptopa - większość z nich po prostu zaśmieca nam komputer lub po wygaśnięciu licencji 30 dniowej będą nas intrygować rożnymi komunikatami. Nie kiedy przy zakupie komputera dostaniemy pełno wartościowy produkt często jest to właśnie w/w Microsoft Office 2007 (ewentualnie 2010) i go warto zostawić. Po tym czyszczeniu komputera warto by teraz go wyczyścić z "śmieci" mniej widocznych gołym okiem używając programu CCleaner.

Więc teraz już po kolei zaczynamy instalacje programów, zaczynamy od antywirusa i tu polecam Microsoft Security Essentials, są jeszcze inne programy AV takie jak: avast! Free Antivirus lub płatny Kaspersky Anti-Virus 2012.

Gdy już nasz komputer jest chroniony, a wbudowana przeglądarka systemowa Internet Explorer nam nie odpowiada zainstalujmy sobie inną np: Firefox lub Google Chrome i tutaj podam parę przydatnych dodatków do Firefox'a: New Tab Homepage, Adblock Plus, Download Statusbar, FlashGot, ColorfulTabs.
WAŻNY KOMUNIKAT: przy instalacji poniższych programów pamiętajmy by odznaczyć instalacje "dodatkowych programów" oferowanych przez instalatory programów pożądanych są to takie "śmieci" jak: dodatkowe paski narzędzi, programy antywirusowe i programy w wersji demo / trail lub programy co mają niby polepszyć nasz komputer dobrym przykładem jest "Przyspiesz Komputer", który jest polecany przy instalacji cdburnerxp.

Teraz zainstalujemy dodatki i dodatkowe biblioteki oraz kodeki do naszego systemu:
- Java SE 7 Runtime Environment (JRE)
- .NET Framework 4 ;
- GTK+ 2.6.10 Runtime Environment ;
- Adobe Flash Player - tu przyda się zainstalować wersje dla IE jak i dla innej przeglądarki;
- Adobe Air ;
- Adobe Shockwave Player ;
- FFDShow ;
- Silverlight ;

Jeżeli nasza nagrywarka płyt obsługuje technologia tworzenia etykiet poprzez wypalanie ich bezpośrednio na powierzchni płyty to zainstalujemy: LightScribe System Software, jak nie korzystamy z tej funkcji nagrywarki to nie instalujemy tego, bo zgodnie z zasadą poco nam coś czego nie używamy...

A na pewno będziemy używać menadżera plików no i tu jest bezkonkurencyjny Total Commander jedyną wadą jaką ma to iż jest płatny lecz gdy chcemy coś darmowego to są odpowiedniki: Master Commander, Q-Dir lub NexusFile. Gdy już możemy pracować na plikach to przydał by się program do ich kompresji i dekompresji, czyli Winrar lub WinZip lub darmowy 7-Zip. Jedyną operacje którą wykonujemy na plikach, a nie mamy do niego programu jest pobieranie ich z sieci idealnie do tego nadaje się Orbit Downloader.

Teraz możemy zainstalować wirtualny napęd BD/DvD/CD jak owaki będziemy używać, a w tym pomoże nam program DAEMON Tools Lite.

Mianowicie przydało by się znowu uruchomić usługę "Windows Update" i zaktualizować system.

Teraz możemy przejść do dalszej instalacji oprogramowania, więc przydał by się pakiet biurowy ja polecam płatny pakiet Microsoft Office Home and Student 2010, dlaczego w tej wersji bo jest w rozsądnej cenie, a brak Access'a i Publisher'a można wybaczyć w tej cenie - choć Access powinien być bo w końcu w szkołach uczymy się o bazach danych i pracy właśnie w tym programie. A jeżeli nie posiadamy tyle gotówki by zakupić w/w program to śmiało można zainstalować darmowy pakiet biurowy LibreOffice, który godnie zastąpi produkt Microsoft'u i nie dosyć że jest darmowy to posiada odpowiednik Access'a, który nosi nazwę Base oraz inne ciekawe funkcjonalne programy. Ach tu przyda się instalacja czytnika pdf"ów czyli Adobe Reader X, dla tych co chcą coś innego polecam Foxit Reader.

Następnym programem, który zainstalujemy będzie to odtwarzacz multimedialny o nazwie GOM Player. Polecam do niego skórkę 11 Inspirat by CrystalXp.Net, tu muszę zaznaczyć że ściągnięty plik nosi nazwę "11" i brak mu rozszerzenia dlatego trzeba je dodać tak by cała nazwa pliku przedstawiała się następująco: "11.gps". Alternatywą dla tego programu może być: The KMPlayer, VLC media player lub polski produkt ALLPlayer. Jak już sprawę filmów mamy za sobą trzeba wziąść się za stronę muzyczną, ja tu polecam: AIMP, który moim skromnym zdaniem jest dużo lepszy niż stary poczciwy Winamp.

Gdy jesteśmy już przy multimediach to nie można zapomnieć o fotografiach gdyż na pewno każdy z nas je posiada. Zaczniemy od albumów, ja używam i polecam płatny program Adobe Photoshop Elements 10 PL, gdyż jego edytor to po prostu Photoshop w okrojonej wersji, lecz kogo stać na pełną wersje tego programu. A jak ktoś nie lubi wydawać ani grosza proponuje by zainstalował sobie Picasa, jest to bardzo fajny album który można połączyć z swoim kontem na "Google Gmail" i wtedy otrzymujemy 1GB na tworzenie albumu internetowego lub po zalogowaniu się na nowym portalu społecznościowym "Google+" , dzielić się swoimi fotografiami z znajomymi z tego portalu. Do naszych fotografii przydadzą się jeszcze: bardzo dobra przeglądarka FastStone Image Viewer lub XnView i ciekawy program do edycji ich jest Photoscape. A do pełnej edycji przyda się GIMP. A do grafiki wektorowej dobrym rozwiazaniem jest program Inkscape. Prawdę mówiąc ja mam zainstalowane wszystkie te programy gdyż każdy z nich ma unikalne funkcje.. . Ach nie wspominałem o "Galeria fotografii" w usłudze "Windows Live", dla miłośników produktów Microsoft'u i nie tylko jest to też dobre rozwiązanie.

Gdy mamy już naszę fotografie skatalogowane nieraz z nich robimy prezentacje nie tylko w "PowerPoint'cie", lecz możemy użyć innego programu i jak dla mnie najlepszy z płatnych programów w tej kategorii jest: ProShow Gold. A programu darmowe które można tu polecić to, tak tak "Windows Movie Maker", i w/w program "Picasa". W tych programach mamy też funkcję nagrywania gotowego filmu na płytę BD/DVD/CD lecz gdybyśmy z jakiś powodów chcieli nagrać naszą prezentacje innym programem to ja polecam program do nagrywania płyt CDBurnerXP, tym programem nagramy na nasze płyty nie tylko w/w prezentacje lecz pozostałe dane które w ten sposób zabezpieczymy przed przypadkowym skasowaniem.

Następną grupą programów, które będziemy instalować będą komunikatory i na pewno większość z Was używa Skype i Gadu-Gadu i tu niema się czego czepiać, prócz jak dla mnie wyglądu i tego co z dobrego GG stało się czyli reklamy w Gadu-Gadu są wszechstronne i dlatego gdy mamy już konto w GG to polecam WTW - jest to dynamicznie rozwijający się komunikator i już nie długo będzie obsługiwał w pełni protokół Skype bo na razie bez video rozmów.

No gdy jesteśmy przy komunikacji można zainstalować sobie klienta pocztowego np: Thunderbird'a lub The Bat! ewentualnie skorzystać z wbudowanego w system, a raczej w usługę Live klienta poczty o nazwie "Poczta systemu Windows".

Teraz przejdziemy do grupy programów które jak, nie którzy mówią zaśmiecają nas system lecz ja powiem usprawniają go gdyż jak wiadomo Windows nie jest idealny:
Zaczniemy od uporządkowania ikon i tu przyda się dodatkowy pasek płatny ObjectDock lub darmowy RocketDock na skróty naszych programów. A kto jest posiadaczem siódemki to niech sobie zainstaluje Bins i choć jest to wersja rozwojowa ja używam już go długi czas i nie zauważyłem efektów ubocznych.
Przydał by się jeszcze jakiś terminaż i tu polecam Rainlendar Lite lub Kalendarz XP - choć ten podobno nie działa w pełni pod siódemką. A gdy chcemy naprawdę zmienić wygląd naszych okienek możemy wydać stówkę lub dwie i zakupić WindowBlinds, producent tego programu oferuje również program do zmiany naszego monotonnego pulpitu w ruchomy obraz poprzez program Deskscapes, a gdy dodamy jeszcze do niego dodatek tak zwany "Dreams" o nazwie Desktop Collage to nasz pulpit będzie fajną ramką multimedialna wyświetlającą nasze fotografie. Można by jeszcze zainstalować program do zmiany naszego kursora o nazwie CursorFX, program który zwiększa możliwości funkcji Windws Aero Peek i Aero Shake nosi nazwę WindowFX.

Myślę, że tak przyszykowany komputer będzie nam służył dobrze i nie będzie sytuacja iż nie będziemy mogli otworzyć jakiegoś pliku lub czegoś zrobić. Wszystko zależy teraz jak każdy z w/w programów dopasujemy do swoich indywidualnych potrzeb lub przykładowy program zastąpimy innym. Bo nie zawszę płatny program jest lepszy od tego darmowego.

Na koniec powiem tylko iż każdy z nas ma swoje ulubione programy i każdy program można zastąpić innym.