Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Po instalacji systemu cz. 2...

Ostatnio w części pierwszej zainstalowaliśmy wszystkie sterowniki i aktualizacje do naszego systemu operacyjnego. Dziś zajmiemy się instalacja pozostałych programów, lecz przed tym przydało by się jeszcze odinstalować dema programów, które nam zainstalowano lub które zostały zainstalowane z naszej partycji instalacyjnej (recovery) w przypadku laptopów. Te programy przeważnie są wersji grubo okrojonej lub 30 dniowe, tu wymienię nie które z nich:

Microsoft Office, programy firmy CyberLink, Nero, Norton Internet Security i inne programy firmy Symantec, i programy producenta naszego komputera/laptopa - większość z nich po prostu zaśmieca nam komputer lub po wygaśnięciu licencji 30 dniowej będą nas intrygować rożnymi komunikatami. Nie kiedy przy zakupie komputera dostaniemy pełno wartościowy produkt często jest to właśnie w/w Microsoft Office 2007 (ewentualnie 2010) i go warto zostawić. Po tym czyszczeniu komputera warto by teraz go wyczyścić z "śmieci" mniej widocznych gołym okiem używając programu CCleaner.

Więc teraz już po kolei zaczynamy instalacje programów, zaczynamy od antywirusa i tu polecam Microsoft Security Essentials, są jeszcze inne programy AV takie jak: avast! Free Antivirus lub płatny Kaspersky Anti-Virus 2012.

Gdy już nasz komputer jest chroniony, a wbudowana przeglądarka systemowa Internet Explorer nam nie odpowiada zainstalujmy sobie inną np: Firefox lub Google Chrome i tutaj podam parę przydatnych dodatków do Firefox'a: New Tab Homepage, Adblock Plus, Download Statusbar, FlashGot, ColorfulTabs.
WAŻNY KOMUNIKAT: przy instalacji poniższych programów pamiętajmy by odznaczyć instalacje "dodatkowych programów" oferowanych przez instalatory programów pożądanych są to takie "śmieci" jak: dodatkowe paski narzędzi, programy antywirusowe i programy w wersji demo / trail lub programy co mają niby polepszyć nasz komputer dobrym przykładem jest "Przyspiesz Komputer", który jest polecany przy instalacji cdburnerxp.

Teraz zainstalujemy dodatki i dodatkowe biblioteki oraz kodeki do naszego systemu:
- Java SE 7 Runtime Environment (JRE)- .NET Framework 4;
- GTK+ 2.6.10 Runtime Environment;
- Adobe Flash Player - tu przyda się zainstalować wersje dla IE jak i dla innej przeglądarki;
- Adobe Air;
- Adobe Shockwave Player;
- FFDShow;
- Silverlight;

Jeżeli nasza nagrywarka płyt obsługuje technologia tworzenia etykiet poprzez wypalanie ich bezpośrednio na powierzchni płyty to zainstalujemy: LightScribe System Software, jak nie korzystamy z tej funkcji nagrywarki to nie instalujemy tego, bo zgodnie z zasadą poco nam coś czego nie używamy...

A na pewno będziemy używać menadżera plików no i tu jest bezkonkurencyjny Total Commander jedyną wadą jaką ma to iż jest płatny lecz gdy chcemy coś darmowego to są odpowiedniki: Master Commander, Q-Dir lub NexusFile. Gdy już możemy pracować na plikach to przydał by się program do ich kompresji i dekompresji, czyli Winrar lub WinZip lub darmowy 7-Zip. Jedyną operacje którą wykonujemy na plikach, a nie mamy do niego programu jest pobieranie ich z sieci idealnie do tego nadaje się Orbit Downloader.

Teraz możemy zainstalować wirtualny napęd BD/DvD/CD jak owaki będziemy używać, a w tym pomoże nam program DAEMON Tools Lite.

Mianowicie przydało by się znowu uruchomić usługę "Windows Update" i zaktualizować system.

Teraz możemy przejść do dalszej instalacji oprogramowania, więc przydał by się pakiet biurowy ja polecam płatny pakiet Microsoft Office Home and Student 2010, dlaczego w tej wersji bo jest w rozsądnej cenie, a brak Access'a i Publisher'a można wybaczyć w tej cenie - choć Access powinien być bo w końcu w szkołach uczymy się o bazach danych i pracy właśnie w tym programie. A jeżeli nie posiadamy tyle gotówki by zakupić w/w program to śmiało można zainstalować darmowy pakiet biurowy LibreOffice, który godnie zastąpi produkt Microsoft'u i nie dosyć że jest darmowy to posiada odpowiednik Access'a, który nosi nazwę Base oraz inne ciekawe funkcjonalne programy. Ach tu przyda się instalacja czytnika pdf"ów czyli Adobe Reader X, dla tych co chcą coś innego polecam Foxit Reader.

Następnym programem, który zainstalujemy będzie to odtwarzacz multimedialny o nazwie GOM Player. Polecam do niego skórkę 11 Inspirat by CrystalXp.Net, tu muszę zaznaczyć że ściągnięty plik nosi nazwę "11" i brak mu rozszerzenia dlatego trzeba je dodać tak by cała nazwa pliku przedstawiała się następująco: "11.gps". Alternatywą dla tego programu może być: The KMPlayer, VLC media player lub polski produkt ALLPlayer. Jak już sprawę filmów mamy za sobą trzeba wziąść się za stronę muzyczną, ja tu polecam: AIMP, który moim skromnym zdaniem jest dużo lepszy niż stary poczciwy Winamp.

Gdy jesteśmy już przy multimediach to nie można zapomnieć o fotografiach gdyż na pewno każdy z nas je posiada. Zaczniemy od albumów, ja używam i polecam płatny program Adobe Photoshop Elements 10 PL, gdyż jego edytor to po prostu Photoshop w okrojonej wersji, lecz kogo stać na pełną wersje tego programu. A jak ktoś nie lubi wydawać ani grosza proponuje by zainstalował sobie Picasa, jest to bardzo fajny album który można połączyć z swoim kontem na "Google Gmail" i wtedy otrzymujemy 1GB na tworzenie albumu internetowego lub po zalogowaniu się na nowym portalu społecznościowym "Google+" , dzielić się swoimi fotografiami z znajomymi z tego portalu. Do naszych fotografii przydadzą się jeszcze: bardzo dobra przeglądarka FastStone Image Viewer lub XnView i ciekawy program do edycji ich jest Photoscape. A do pełnej edycji przyda się GIMP. A do grafiki wektorowej dobrym rozwiazaniem jest program Inkscape. Prawdę mówiąc ja mam zainstalowane wszystkie te programy gdyż każdy z nich ma unikalne funkcje.. . Ach nie wspominałem o "Galeria fotografii" w usłudze "Windows Live", dla miłośników produktów Microsoft'u i nie tylko jest to też dobre rozwiązanie.

Gdy mamy już naszę fotografie skatalogowane nieraz z nich robimy prezentacje nie tylko w "PowerPoint'cie", lecz możemy użyć innego programu i jak dla mnie najlepszy z płatnych programów w tej kategorii jest: ProShow Gold. A programu darmowe które można tu polecić to, tak tak "Windows Movie Maker", i w/w program "Picasa". W tych programach mamy też funkcję nagrywania gotowego filmu na płytę BD/DVD/CD lecz gdybyśmy z jakiś powodów chcieli nagrać naszą prezentacje innym programem to ja polecam program do nagrywania płyt CDBurnerXP, tym programem nagramy na nasze płyty nie tylko w/w prezentacje lecz pozostałe dane które w ten sposób zabezpieczymy przed przypadkowym skasowaniem.

Następną grupą programów, które będziemy instalować będą komunikatory i na pewno większość z Was używa Skype i Gadu-Gadu i tu niema się czego czepiać, prócz jak dla mnie wyglądu i tego co z dobrego GG stało się czyli reklamy w Gadu-Gadu są wszechstronne i dlatego gdy mamy już konto w GG to polecam WTW - jest to dynamicznie rozwijający się komunikator i już nie długo będzie obsługiwał w pełni protokół Skype bo na razie bez video rozmów.

No gdy jesteśmy przy komunikacji można zainstalować sobie klienta pocztowego np: Thunderbird'a lub The Bat! ewentualnie skorzystać z wbudowanego w system, a raczej w usługę Live klienta poczty o nazwie "Poczta systemu Windows".

Teraz przejdziemy do grupy programów które jak, nie którzy mówią zaśmiecają nas system lecz ja powiem usprawniają go gdyż jak wiadomo Windows nie jest idealny:
Zaczniemy od uporządkowania ikon i tu przyda się dodatkowy pasek płatny ObjectDock lub darmowy RocketDock na skróty naszych programów. A kto jest posiadaczem siódemki to niech sobie zainstaluje Bins i choć jest to wersja rozwojowa ja używam już go długi czas i nie zauważyłem efektów ubocznych.
Przydał by się jeszcze jakiś terminaż i tu polecam Rainlendar Lite lub Kalendarz XP- choć ten podobno nie działa w pełni pod siódemką. A gdy chcemy naprawdę zmienić wygląd naszych okienek możemy wydać stówkę lub dwie i zakupić WindowBlinds, producent tego programu oferuje również program do zmiany naszego monotonnego pulpitu w ruchomy obraz poprzez program Deskscapes, a gdy dodamy jeszcze do niego dodatek tak zwany "Dreams" o nazwie Desktop Collage to nasz pulpit będzie fajną ramką multimedialna wyświetlającą nasze fotografie. Można by jeszcze zainstalować program do zmiany naszego kursora o nazwie CursorFX, program który zwiększa możliwości funkcji Windws Aero Peek i Aero Shake nosi nazwę WindowFX.

Myślę, że tak przyszykowany komputer będzie nam służył dobrze i nie będzie sytuacja iż nie będziemy mogli otworzyć jakiegoś pliku lub czegoś zrobić. Wszystko zależy teraz jak każdy z w/w programów dopasujemy do swoich indywidualnych potrzeb lub przykładowy program zastąpimy innym. Bo nie zawszę płatny program jest lepszy od tego darmowego.

Na koniec powiem tylko iż każdy z nas ma swoje ulubione programy i każdy program można zastąpić innym. 

windows porady

Komentarze

0 nowych
  #1 18.12.2011 08:58

jak Ci poszedł próbny test pogimnazjalny?

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #2 18.12.2011 10:06

Rozszerz pamięć do 32GB, zmień procesor na 8 rdzeniowy by uciągnął cały ten kram.

Stary , po co usuwać crapware z lapka skoro chcesz go załadować masą innego śmiecia ?? Klasyczny przykład czego nie wolno robić z komputerem.

4lpha   10 #3 18.12.2011 10:12

Do tego polecam jeszcze najnowsze Nero, Gadu-Gadu, Fences, Photoshopa (pirackiego, a jak!) oraz After Effects. Wszystko dodaj do autostartu.

Windows po takim zabiegu zauważalnie mi przyspieszył, RLY.

  #4 18.12.2011 10:15

ło matko!!! Po co Ci tyle softu? Nie ma to, jak minimalizm i prostota.

Mantarak   3 #5 18.12.2011 10:53

Autorze, czy pisząc ten tekst zastanowiłeś się do kogo go kierujesz. Zaawansowany user raczej nie potrzebuje powyższych rad. Początkujący niewiele zrozumie i szybko sie zniechęci, gdyż w Twoim wpisie jest taki sam bałagan jak w nowym laptopie. Masz sporą wiedzę ale nie potrafisz jej przekazać w jasny i zrozumiały sposób. Dodatkowo popracuj nad formułowaniem zdań. Pamiętaj, że to co ujdzie w mowie potocznej nie wygląda dobrze w formie tekstu. Np. to zdanie " Wszystko zależy teraz jak każdy z w/w programów...."raczej niewiele ma wspólnego z naszym pięknym językiem. Odnoszę wrażenie, że tekst został napisany pod presją czasu. Efektem tego są krytyczne komentarze. Przemyśl to sobie, poczytaj inne wpisy, wyciągnij wnioski a ręczę, że efekty będą pozytywne.

michal_93   6 #6 18.12.2011 11:04

Ale z tym Windowsem problemy! Nie dość, że płace kilka stów za system, to jeszcze muszę spędzić dni i noce na szukaniu jakiś service pack'ów, instalek programów, ton komercyjnego softu, który w każdej chwili próbuje mnie złapać na błąd i próbuje zainstalować mi jakiś syf typu "przyśpiesz komputer". Muszę każdy sterownik zainstalować/zaktualizować sam, i na koniec skombinować firewalla i antywirusa (i najlepiej za niego zapłacić żeby był dobry). Podsumowywując: masa wydanej kasy, masa straconego czasu i często nerwów.

floyd   15 #7 18.12.2011 11:12

Kompletnie nie rozumiem tych co narzekają na prezentowany tu zestaw programów, no może jedynie poza tzw. upiększaczami, ale są tacy co je lubią i nikomu nic do tego. Interesujące które programy uważacie za zbyteczne dla przeciętnego użytkownika komputera (poza upiększaczami), chyba,że ktoś używa komputera tylko jako przeglądarkę internetową, ale to już inna kwestia. Ja jeszcze bym dorzucił parę programów, ale może lepiej się tu nie wychylać bo zmyją głowę. :) Oczywiście należy wyrzucić z autostartu wszystko co zbyteczne, czyli prawie wszystko wtedy mowa o obciążeniu komputera jest zwykłym naciąganiem.

michal_93   6 #8 18.12.2011 11:17

Autor po po prostu widać, że naczytał się pisemek typu "Komputer Świat"

walker13150   4 #9 18.12.2011 11:34

O jasny gwint, 50GB crapu :O, programów nie instalujemy ŻADNYCH, dopiero gdy są nam potrzebne ich szukamy, moja filozofia.

video   10 #10 18.12.2011 11:50

Hehe sporo tego. Ja dodał bym instalacje wszystkich przeglądarek, bo każda ma coś za uszami... I obowiązkowo jDownloadera. Z playerów Bestplayera i Foobara(obydwa są lekkie a w muzycznym jeśli mamy lepsze głośniki powinniśmy usłyszeć różnicę).
I najważniejszy program Ad-Muncher, który usuwa reklamy wszelakie(nie tylko z przeglądarek). Dla graczy i torrentowców(oczywiście nie tylko) cfosspeed. Z moich ulubionych Teamviewer, by mieć dostęp do reszty moich komputerów i serwisować innym bez odrywania się od zimnego kubka z kawą ;).
I koniecznie wyciągną skrót do Temp na pulpit, potrafią się tam zachomikować dziesiątki GB.

xomo_pl   24 #11 18.12.2011 13:18

niezły crap z tego wychodzi :P

Przecież, gdy to wszystko zainstalujesz to komputer będzie mułem jednym wielkim...
silverlight- zbędny: pare stron tylko to wspiera a te strony to głównie nic specjalnego więc można się obyć
FFDShow - na co to ZU?
TotalCommander? po co to komu? explorer dla 99% ludzi starczy aż nadto
- Adobe Air / Adobe Shockwave Player; zbędne dla ZU
Adobe Flash player: jeśli nie używamy IE nie instalujmy Flasha dla niego- większe bezpieczeństwo systemu
- GTK+ 2.6.10 Runtime Environment; - zbędne , jak jamkiś program w przyszłości zechce to sam sobie do instaluje
Java SE 7 Runtime Environment (JRE) - java jest zbędna ZU, zmniejsza bezpieczeństwo i zamula pc 2ma usługami
- .NET Framework 4; jak jakiś program potrzebuje - sam wgra

itd itp
do kogo jest ten wpis? dla ZU [zwykły user]? bo chyba nie dla "znawców", ci tego nie potrzebują.

Viperoo   8 #12 18.12.2011 13:32

Ja mam pytanie ile zajęło/zajmuje ci zainstalowanie tych wszystkich programów ?

aa.bb   8 #13 18.12.2011 14:08

wszystko jest instalowane "na wszelki wypadek".... bzduraaa........
gdybyś jeszcze to rozwinał - np w każdej kategorii podał najlżejszy i "najładniejszy", najcięższy czy najpopularniejszy odpowiednik... po programach które sugerujesz można się domyślić że nie za wiele znasz

Frankfurterium   10 #14 18.12.2011 14:47

FFDShow to uniwersalny zbiór dekoderów i filtrów, dzięki któremu odtworzymy prawie każdy plik muzyczny czy filmowy - naprawdę się przydaje, ale... żaden z proponowanych przez autora playerów filmowych z niego nie korzysta, bo każdy ma paczkę własnych (często przestarzałych) kodeków.

tores1977   11 #15 18.12.2011 14:51

A co to notatnik pod tytułem: "żebym nie zapomniał co mam sobie zainstalować". Współczuję osobom które z tego skorzystają. Ja po postawieniu systemu instaluje 3 (słownie trzy) programy, reszta w zależności od potrzeb.

sla17   7 #16 18.12.2011 14:57

Po co, sam mam zainstalowane kilkanaście programów bez których mógłbym się obyć - potrzebny mi jedynie antywirus, czytajka PDF'ów, Office, AQQ, coś do filmów i to w sumie zestaw, z którego używam na co dzień ;D

underface   14 #17 18.12.2011 15:26

nie chce być złośliwym
ale

ciężko się czyta ze względu na totalny brak nagłówków;p
po drugie na końcu brakuje odnośnika do części 1, w której informujesz co zrobić gdy... no właśnie polecam przeczytanie 1 części gdy ktoś zastosuje się do tego co jest w 2;p

T-B   3 #18 18.12.2011 16:25

Używasz tych programów, czy tylko piszesz jakie znasz, bo chcesz być bardziej PRO?

greg81   3 #19 18.12.2011 16:43

Totalne bzdury.

  #20 18.12.2011 17:01

Czepiacie się trochę. Programy użytkowe są bardzo indywidualną kwestią każdego zaawansowanego usera. Sam przyznaję, że większości tych programów nie zainstalowałbym nawet na VM a część jest po prostu zbędna (np. Adobe Air, Adobe Shockwave Player, Silverlight czy GTK+). Ten wpis traktuję jako przedstawienie przez autora programów, z których korzysta i jest zadowolony nie zaś jako najbardziej optymalną konfigurację. Każdy z nas mógłby napisać podobną listę i zawsze można by się do czegoś doczepić.

BTW
FFDShow w zupełności wystarczy do dekodowania najpopularniejszych formatów audio i wideo. Po co zaśmiecać sobie system kolejnymi kodekami, które wraz z decoderem zawierają często encoder, z którego większość ludzi i tak nie korzysta. Niektóre programy (np. KMPlayer, PotPlayer czy VLC) pomimo, że domyślnie korzystają ze swoich decoderów dają również możliwość zmiany na decodery zarejestrowane w systemie (np. FFDShow, CoreAVC itp.).

ste-fan   12 #21 18.12.2011 17:09

dziękuje za komentarze, są bardzo... lecz się takich spodziewałem i tylko przyznam racje tym co piszą iż polonistą nie jestem i daleko mi do takiej osoby jak widać..:)

Chciałbym widzieć jak pracują na komputerze te osoby co nic nie instalują na kompie prócz Windows'a, albo grają tylko w gry lub siedzą w przeglądarce to takim radze zakup konsoli i TV z dostępem do sieci będzie wygodniej:)

są takie osoby co nie lubią zmieniać nawet tapety w Windows'ie, ale są też tacy jak JA co lubią coś innego niż klasyczne okienko:)

no i system startuje mi w 34 sekundy, i mam zainstalowane w/w programy (po jednym z kategorii) i jeszcze parę innych (steam, origin, ivone reader, alcohol 120% i... i...) nie będę się tu chwalił - choć tak wyszło:(

no i się znowu posypie...

sla17   7 #22 18.12.2011 17:44

Zmienianie - podmiana uxtheme.dll i deviantart stoi otworem :) Jak komuś się nie podoba defaultowy Start Button, to może zrobić podmiankę za pomocą Start Button Changer (czy jak to tam się zwie), Nie potrzeba żadnych syfiastych programów do tego ;)

Program do poczty też można ominąć, można wszystkie skrzynki podłączyć do gmail, sam tak zrobiłem i jestem zadowolony - kolejny program odpada, chyba że ktoś naprawdę potrzebuje jakiś opcji zawartych tam (ale co więcej potrzebne jest do czytania i segregowania poczty/)

Do przeglądania zdjęć używam tego, co Microsoft dodaje do 7-demki - o ile w XP standardowa czytajka byłą syfiasta, to w 7-demce świetnie spełnia zadanie - przegląda zdjęcia. Kataloguję ręcznie (raz się wystarczyło poświęcić, teraz tylko na bieżąco porządek), a Paint.NET do przycięcia albo poprawy kolorów :)

Kaspersky chroni, ale zamula komputer, avast! darmowy i nawet szybki, ale osobiście wolę anglojęzyczną Avirę.

Opera spokojnie mi starczy, mam tutaj coś do torrentów (Linuxa można zassać), Total Commander miałem, ale zrezygnowałem bo niezbędnym mi nie jest.

Daemon Tools - po co, skoro można ISO wypakować WinRAR-em i ręcznie odpalić, kolejny programik zjadający zasoby można wyrzucić ;)

AIMP - wole f2k, interface podchodzi mi o wiele lepiej.

GG/Skype - warto w tym miejscu wspomnieć o AQQ, które się też prężnie rozwija. WTW jest fajne, a świetne będzie wtedy, gdy będzie pełne wsparcie dla Skype.

Kalendarz - albo Google Calendar, albo papierkowy, zwykły - wolę ten drugi.

RocketDock - docki zrobiły się IMO niemodne, za dużo osób je ma, zero bycia niezależnym i oryginalnym - sam muszę coś zrobić, bo zwykły pulpit ze zmienioną skórką za bardzo nie jest oryginalny :D

Jak widać, można sobie poradzić. Coraz więcej jest dostępne przez internet, przez co można wyeliminować software. Chyba, że się ktoś boi że ktoś go będzie podglądał albo ma kijowego dostawcę i cały czas awarie - współczuję.

sla17   7 #23 18.12.2011 17:45

Znowu to samo - w okienku edycji komentarzy wszystko wygląda świetnie, a po wysłaniu wszystko się rozjeżdża. Kiedy to zostanie naprawione ;)?
Heh..

Viperoo   8 #24 18.12.2011 18:33

"Chciałbym widzieć jak pracują na komputerze te osoby co nic nie instalują na kompie prócz Windows'a, albo grają tylko w gry lub siedzą w przeglądarce to takim radze zakup konsoli i TV z dostępem do sieci będzie wygodniej:) "

Na konsoli nie da się grać w Starcrafta :)
Na ps3 przeglądarka internetowa to nie taki kombajn jak np. Firefox, Opera. Na xboxie nie ma przeglądarki :)
Nie którzy instalują Ubuntu i wszystko co im potrzeba mają wraz z systemem.

ste-fan   12 #25 18.12.2011 19:20

Panowie i Panie jak widać z waszych komentarzy mam totalnie źle przygotowany komputer do pracy, więc się pytam co powinienem mieć zainstalowane prócz Windows 7 x64 Ult. ? ...instalować w ogóle sterowniki czy wystarczą te systemowe... Pytam poważnie!

proszę wymienić po przecinku...

drobok   14 #26 18.12.2011 19:34

Wiele sterowników dołączanych do windows7 wystarcza. Wystarczy skorzystać z kreatora dodawania dowego sprzętu. W7 Ultimate to przerost formy nad treścią, I tak pewnie nie wiesz jakie są różnice między prof a tą, którą masz. A nawet jak wiesz to i tak z nich nie korzystasz. Oszczędzasz tyle kasy by mieć np na tego office 2010.

Ogólnie wpis typu w/w pisemka :)

Wg mnie wszystko sprowadza się do zainstalowania systemu, zainstalowania sterowników do urządzeń nierozpoznanych przez system, zainstalowania chrome (ew ff, jednak chrome się szybciej włącza), wyłączenia zbędnych usług + instalacji antywirusa (tutaj zaproponuję CIS). I na tym kończy się przygotowanie systemu do pracy, po czym robi się obraz systemu.

Później jak już naprawdę czegoś potrzebujemy to to instalujemy. Jak już zaczyna przymulać przywracamy obraz :)

xomo_pl   24 #27 18.12.2011 19:36

@sebt: używam VLC w edycji portable więc nie instalowanej i żadnych dodatkowych kodeków nie wgrywałem - VLC otwiera wszystko praktycznie
"nie masz racji.. te programy nie ingerują w autostart"
mam rację :P
Sony "uszczęśliwiło" mnie java razem z laptopowym Windows i na starcie ładowała 2 usługi. Wyleciała jako pierwsza bo praktycznie nie odwiedzam witryn z java do tego te 2 usługi oraz niższe bezpieczeństwo.
Silverlight dla mnie bez użyteczny bo nie działa z operą (dawno nie sprawdzałem czy się coś zmieniło ale wątpię).

@ ste-fan "Chciałbym widzieć jak pracują na komputerze te osoby co nic nie instalują na kompie prócz Windows'a, albo grają tylko w gry lub siedzą w przeglądarce to takim radze zakup konsoli i TV z dostępem do sieci będzie wygodniej:)"

nie mówię, że nie mam nic wgrane ale twoja propozycja to istny koszmar dla komputera i spowoduje, że będzie potrzebny kolejny format albo właściciel dostanie "szału" i sprzęt nie doczeka :P
Do gier mam konsolę podłączoną do tv, do prac biurowych/neta laptopa, którego nie zapchałem 60 programami "na wszelki wypadek". Mam tylko to co używam, do tego większość w edycjach portable, żeby nie zaśmiecać i tak już lekko zapchanego przez SONY systemu (wywaliłem oczywiście większość crapu ale wydajność to nie dało takiej jak na czystym OS).
Moja lista programów wygląda tak:
Windows live photo gallery
Opera
7zip
miranda IM do gg
Skype
VLC
Screamer radio
sumatra pdf reader
z czego tylko 3 pierwsze nie są portable
do tego trzeba dodać kilka narzędzi od SONY, które są potrzebne do pełnego używania kamerki i innych sprzętów ale żadne z tych nie startują wraz z Windows więc system chodzi w miarę wydajnie i trzyma na baterii dość długo (jak Ci postartuje z 60 programów wraz zWin to bateria szybciej pada).
Oczywiście poza tym jest trochę jeszcze sterowników (grafika, wifi, itd) ale nie ma tego dużo.

Programu do poczty nie używam-> wygodniej przez WWW bo opera ma świetny manager haseł i wystarczy ctrl+ enter i jestem zalogowany.
office-> od jakiegoś czasu Web Apps od MS mi starcza a do tego mam dostęp do dokumentów w każdym miejscu po zalogowaniu

Proponujesz przeglądanie neta przez konsolę- chyba nie wiesz o czym piszesz- to jest wygodne na 1 albo 2 strony raz na ruski rok na ps3 a xbox360 nie ma browsera w ogóle.


drobok   14 #28 18.12.2011 19:39

nowego //literówka

Co do wstawania systemu, zależy od sprzętu. Instalacja systemu po mojemu (jak pewnie i wg większości użytkowników) poprawiło by czas wstawania o ponad połowę.
Tak czy siak 40s z taką ilością syfu jest imponujące :)

  #29 18.12.2011 19:41

Wymienianie co powinno się instalować na nowym komputerze to kwestia indywidualna. Nie ma jednego zestawu każdy potrzebuje co innego. Przykład. Jeden użytkownik zajmuje się edycją zdjęć, drugi edycją filmów a trzeci wyliczana dane korzystając z Excela. Czy każda z tych osób potrzebuje tych samych aplikacji? Moim zdaniem nie.
Z całym szacunkiem ale jeśli przeciętny użytkownik zainstaluje większość z programów z twojej listy to i tak na codzień nie wykorzysta choćby połowy z nich. A po co instalować coś z czego się nie korzysta.

sla17   7 #30 18.12.2011 20:17

Nikt Ci nie będzie narzucał co masz używać - używasz to OK, możesz zainstalować więcej i nam nic do tego :P Możemy jedynie to skomentować i opisać, jak to u nas działa ;) Obowiązkowymi u mnie programami to Office, Opera, AQQ, MPCHPx64+codecpack, f2k (chociaż na siłę to i z niego mógłbym zrezygnować, ale po co na siłę się męczyć na WMP12), TeamViewer 6. Skype, Paint.NET, OCCT (testuję często procka czy stabilny jest po różnych kombinacjach) używam sporadycznie a reszta to to, czego nie używam, albo odpalam od święta.

  #31 18.12.2011 22:07

Żeby mieć dobrze zainstalowany system zainstaluj coś z pod znaku pingwina. Polecam XUbuntu. :D

michal_93   6 #32 18.12.2011 22:08

Chcesz mieć dobrze skonfigurowany system zainstaluj pingwina. Polecam XUbuntu 11.10 :D

sla17   7 #33 18.12.2011 22:18

Linux może być dobry, ale dobrze skonfigurowany raczej nie na starcie i na pewno nie Ubuntu ;)

matzu   5 #34 18.12.2011 22:21

@ste-fan
Muszę przyznać, że po przeczytaniu tego wpisu, też odnoszę wrażenie (jak jedna z osób wyżej), że jest bardzo chaotyczny. Gdybym nie wiedział do czego są poszczególne programy, to kompletnie bym się w nim pogubił, np. na wstępie każesz instalować Flash, Silverlight, .NET Framework, itp. bez żadnego wyjaśnienia. Od razu pojawia się pytanie: Po co mam to instalować, co mi to da, czy faktycznie jest mi to potrzebne? Przydałby się jakiś wyraźny podział np. oprogramowanie zabezpieczające, przeglądarki internetowe i wtyczki, odtwarzanie wideo, odtwarzanie audio, przeglądanie i edycja grafiki, nagrywanie płyt, komunikatory itp.. z krótkim opisem każdego programu i ewentualnie Twoją opinią o nim.

Najbardziej jednak razi mnie to co napisałeś o programie antywirusowym, tzn. że gdy się go zainstaluje to (i tu cytat) "nasz komputer jest chroniony". A co z firewall-em, programami typu piaskownica, co z pracą na koncie zwykłego użytkownika? Co z konfiguracją tego oprogramowania oraz prawidłową konfiguracją systemu, np. wyłączeniem autouruchamiania. Generalnie nie wiem dla kogo jest kierowany ten wpis. Jeśli miał on na celu przedstawić tylko to czego używasz, to w sumie czepiać się nie mogę, to Twoja sprawa. Ale jeśli chciałeś poprzez ten wpis kogoś czegoś nauczyć, to niezbędna jest jego rozbudowa i poprawa.

@wszyscy komentujący (no prawie wszyscy)
Zastanawia mnie oburzenie odnośnie ilości programów jakich używa ste-fan (IMO nie jest to duża lista - zakładam, że to tylko podstawowe aplikacje). Przykładowo ktoś tam pisał, że program do poczty można pominąć (takich komentarzy z kosmosu jest więcej tutaj). OK, Ty możesz pominąć, ale może autor potrzebuje dostępu do swoich wiadomości nawet wtedy, gdy nie ma dostępu do sieci? Może wykonuje regularne kopie tych wiadomości? A może robi z nimi jeszcze coś innego?

bart86   10 #35 18.12.2011 23:13

Avast, Kaspersky, Daemon tools, GOM player dalej już tego nawet nie przeglądałem a już nie wspomnę o czytaniu same najgorsze śmieci których bym nikomu nie polecał dalej pewnie było jeszcze gorzej

  #36 19.12.2011 05:11

Dramat. Kompletne nieporozumienie.

1. Antywirus dla przeciętnego użytkownika jest po prostu zbędny. Wystarczy jedna z wiodących przeglądarek + umiejętności gimnazjalisty do trafnego weryfikowania, która strona może nam zaszkodzić. Wirusy nie powstają w komputerze, tylko są przenoszone przez sieć.

2. MS Office, Adobe Reader etc. można spokojnie zastąpić internetowymi wersjami (jeżeli mówimy o minimalizmie).

3. Skype i Gadu-Gadu - możemy sobie darować, bo Gadu-Gadu jest na internecie (web.gadu-gadu), a Skype to kwestia sporna.

4. Java + AIR - kompletne nieporozumienie. Większość z przeciętnych użytkowników tego nie używa. Podobna sytuacja występuje w przypadu Flasha - aktualnie wiele przeglądarek oraz witryn wspiera technologię HTML5.

5. Wszystkie dodatki "wizualne", o których wspomniałeś to po prostu kwestia gustu. Ja od siebie dodam, że większość z nich to właśnie największy syf, jaki możesz sprezentować swojej maszynie.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #37 19.12.2011 09:14

ste-fan
Prosiłeś i masz
http://www.dobreprogramy.pl/Pangrys/Third-Step-czyli-rozpoczynamy-prace,24234.html

Powiedz czego można chcieć więcej ?? Doświadczony user doda co mu potrzebne , dla innych tez zestaw jest wystarczajacy.

ichito   11 #38 19.12.2011 09:38

Pomijam ogrom sugerowanego oprogramowania...instalacja tego wszystkiego bez odpowiedniej konfiguracji (autostart, usługi, zezwolenia na dostęp do sieci) może nam skutecznie obezwładnić system aż do utraty jego stabilności. A tak przy okazji jeszcze dostępu do sieci...brak informacji o zaporze...są różne szkoły w temacie jaką zaporę mieć, ale większość jest zgodna że zapora i jej konfiguracja są podstawami zabezpieczającymi nasz komputer.
@nRave
"Antywirus dla przeciętnego użytkownika jest po prostu zbędny. Wystarczy jedna z wiodących przeglądarek + umiejętności gimnazjalisty do trafnego weryfikowania, która strona może nam zaszkodzić. Wirusy nie powstają w komputerze, tylko są przenoszone przez sieć."
Jestem pod wrażeniem Twoich zdolności rozpoznawania zagrożeń...bo skoro w ten sposób napisałeś, to rozumiem, że je posiadasz. Błogie przeświadczenie niektórych, że AV jest zbędne nie poparte niczym w zamian...restrykcje dla użytkownika, dla programów, wirtualizacje, piaskownice, monitory systemu itp....skutkuje w większości przypadków infekcją i to tym gorszą, że po usadowieniu jej na dysku nie za bardzo dysponuje się mechanizmem, który ją może wykryć, zniwelować lub osłabić jej działanie. Ta sama uwaga dotyczy rozpoznawania fałszywych stron i możliwości różnych ataków za pośrednictwem przeglądarki...rozumiem, że jesteś w stanie "w locie" analizować uruchamiane skrypty, aplety, sterowniki, kodeki i dopuszczać te zaufane...
Odnośnie Javy i Flasha jeszcze...wiele stron wciąż ich wymaga i są to strony np. banków...bez tych wtyczek nie da rady się zalogować.

ichito   11 #39 19.12.2011 09:41

@nRave...jeszcze raz
"Wirusy nie powstają w komputerze, tylko są przenoszone przez sieć."
Owszem tak, ale nie tylko...zobacz po postach na DP i gdzie indziej, jak wiele infekcji miało miejsce przez napędy USB. Jak wtedy sobie poradzisz?

sla17   7 #40 19.12.2011 16:20

"Antywirus dla przeciętnego użytkownika jest po prostu zbędny. Wystarczy jedna z wiodących przeglądarek + umiejętności gimnazjalisty do trafnego weryfikowania, która strona może nam zaszkodzić. Wirusy nie powstają w komputerze, tylko są przenoszone przez sieć."
Bzdura, właśnie to dla przeciętnego użytkownika antywirus jest niezbędny, ludzie bardziej obyci i dbający o to, co gdzie i jak klikają mogą sobie antywirusa wyrzucić. Mi od prawie już dwóch lat nie weszła żadna poważniejsza infekcja (chyba, że sam celowo sprowokowałem) - pojedyncze jakieś wirusy, które stanowią zerowe zagrożenie :)

Viperoo   8 #41 19.12.2011 17:18

"Panowie i Panie jak widać z waszych komentarzy mam totalnie źle przygotowany komputer do pracy, więc się pytam co powinienem mieć zainstalowane prócz Windows 7 x64 Ult. ? ...instalować w ogóle sterowniki czy wystarczą te systemowe... Pytam poważnie!

proszę wymienić po przecinku..."

Arch+xfce, chromium, bluefish, exaile, filezilla ew. Lamp. To moje minimum do pracy. W domu dokładam vlc, kadu,flasha,opere,gnapi,firefoxa,gqwiew.


Viperoo   8 #42 19.12.2011 17:18

"Panowie i Panie jak widać z waszych komentarzy mam totalnie źle przygotowany komputer do pracy, więc się pytam co powinienem mieć zainstalowane prócz Windows 7 x64 Ult. ? ...instalować w ogóle sterowniki czy wystarczą te systemowe... Pytam poważnie!

proszę wymienić po przecinku..."

Arch+xfce, chromium, bluefish, exaile, filezilla ew. Lamp. To moje minimum do pracy. W domu dokładam vlc, kadu,flasha,opere,gnapi,firefoxa,gqwiew.


matzu   5 #43 19.12.2011 18:31

@sla17
"Bzdura, właśnie to dla przeciętnego użytkownika antywirus jest niezbędny, ludzie bardziej obyci i dbający o to, co gdzie i jak klikają mogą sobie antywirusa wyrzucić."
Jestem pod wrażeniem Twojego przekonania o swojej nieomylności. Zdarza Ci się dostawać wiadomości e-mail z załącznikami? Masz może uruchomiony na swoim komputerze serwer ftp, żeby np. znajomi mogli Ci wygodnie przesyłać pliki? Czy jesteś zawsze 100% pewien, że każdy z otrzymanych plików jest czysty?

dzialaszek   3 #44 19.12.2011 19:10

Moja lista programów wygląda następująco:

1. Comodo Internet Security
2. Malwarebytes Anti-Malware
3. Emsisoft Emergency Kit (portable)

4. Google Chrome (+ zintegrowany Flash)
5. AQQ
6. Picasa
7. AIMP
8. VLC Media Player (portable)
9. PDF-XChange Viewer (portable)
10. 7-Zip
11. CCleaner + Defraggler (oba w wersji portable)
12. Steam

Zamiast Offica używam Google Docs. Domyślnym czytnikiem pdf jest wbudowany czytnik w Google Chrome (ze względu na szybkość).

sla17   7 #45 19.12.2011 19:40

@matzu - Dostaję wiadomości z załącznikami - od nieznajomych nawet nie otwieram i wyrzucam. Ze znajomymi wymieniam się plikami z pomocą Dropboxa. Nigdy nie mam 100% pewności, ale przez dwa lata nie dostałem ani jednego zawirusowanego pliku od znajomych, a trochę jednak się powymieniałem. Zdjęcia, jakieś nagrania, prace w Wordzie albo jakieś proste gierki znalezione na internecie, żeby nie szukać tego po sieci do rara/zipa i sru ;)

dzialaszek   3 #46 19.12.2011 20:09

Do tego jeszcze Skype :)