Perełki Xbox Live Arcade część 1

Xbox live, to sieć łącząca użytkowników konsoli Xbox 360, jak i usługi Games for Windows Live. Usługa od zeszłego roku usługa dostępna jest również w Polsce. Xbox live oferuje dwa konta, darmowe silver oraz płatne gold. Płatna subskrypcja pozwala grać w trybie multiplayer, daje dostęp do komunikacji głosowej dla 8 graczy oraz konferencje video. Dodatkowo dla tej opcji co tydzień dostępne są promocje. Usługa XBL to głównie rynek gier, gdzie użytkownicy mogą zakupić pełne wersje tytułów na żądanie, ściągać zwiastuny oraz filmy związane z interesującą nas pozycją, dema oraz dodatki. Jedną z ważniejszych kategorii w tym dziale są gry arcade. Są, to zazwyczaj klasyczne produkcje, w których została dodana obsługa rozdzielczości HD, kooperacja albo standardowy tryb wieloosobowy. Większość gier dostępna jest do ściągnięcia w trybie czasowo ograniczonego dema, dzięki temu każdy może sprawdzić w praktyce dany tytuł. Wszystkie gry z tego działu dodają 12 osiągnięć i 200 punktów gracza, dodatki rozszerzające daną pozycję wprowadzają maksymalnie 50 punktów. Xbox live arcade to idealna platforma dla ambitnych, pomysłowych, lecz małych deweloperów by zaistnieć na rynku gier. Najlepsze tytuły potrafią być kupowane przez ogromna liczbę użytkowników konsoli. Jedyne ograniczenie jakie się tu trafia to rozmiar gry do 2GB. Prezentowany dzisiaj Trials HD oraz Castle crashers osiągnęły razem ponad 4mln sprzedanych kopii gry. Dlatego też w krótkiej serii blogów przedstawię, moim zdaniem najlepsze tytuły jakie warto zakupić.

BRAID

Głównym bohaterem Braid, którego losami przyjdzie nam pokierować jest Tim. Pozornie trywialna i niezbyt nośna opowiastka staje się podstawą filozoficznego, niemal studium miłości, relacji między dwojgiem ludzi, ich racji i potrzeb. Tim pragnie odnaleźć Księżniczkę, kobietę, którą kiedyś z wzajemnością pokochał, lecz, na skutek popełnionego błędu zranił i bezpowrotnie utracił. Trudne pytania, jakie gra stawia zmuszają do refleksji, do szerszego spojrzenia. Braid dostarcza sporo rozrywki i wrażeń estetycznych. Oprawa graficzna to, jak dla mnie mistrzostwo, plastyczne tła, wyglądające jak olejne obrazy, wypełnione ciepłymi barwami. Charakteryzuje je niezwykle miękka kreska. Melancholia, smutek, pewnego rodzaju przygnębienie, potęguje niezwykle celnie dobrana muzyka. I, choć jest ich, zaledwie kilka, to, potrafią urzec i do cna przeszyć. Smaku całości dodaje fakt, że zarówno bodźce wizualne, jak i muzyka podlegają zniekształceniom, na skutek naszych manipulacji czasem. A ten jest naszym podstawowym narzędziem, sprzymierzeńcem oraz przeciwnikiem.

Kolejne światy wprowadzają coraz większy zamęt w naszej dotychczasowej wiedzy o czasie. Dalej robi się jeszcze ciekawiej, oto, bowiem okazuje się, że w niektórych światach upływ czasu zależy tylko i wyłącznie od tego, czy i w jakim kierunku się poruszamy. Gdy idziemy w lewo – czas cofa się, gdy w prawo – podąża normalnym biegiem, gdy staniemy – zatrzymuje się i wszystko dookoła. W końcówce gry mamy okazję zobaczyć koegzystujące dwie czasoprzestrzenie. Jeśli wykonamy jakąś akcję, a następnie cofniemy czas, nasz cień ponownie wykona pierwszą akcję niezależnie od nas.
Elementy zręcznościowe i logiczne, artystyczna oprawa oraz głębia przedstawianych w grze problemów stanowią niezwykłą mieszankę, od, której piekielnie trudno się oderwać. Logiczny aspekt gry według mnie stawia wysoko poprzeczkę, by zebrać wszystkie puzzle należy wykazać się również sporą zręcznością. Jedyną wadą gry, jaką jestem w stanie wymienić, to uczucie niedosytu po przejściu ostatniego świata.

Cena:800MSP
Rozmiar pliku: 145MB
Kooperacja: Nie
Multiplayer: Nie

CASTLE CRASHERS

1200 Microsoft Points, 20 bohaterów, 40 rodzajów broni, kooperacja i rywalizacja w sieci, komiksowa oprawa graficzna, setki przeciwników i szlachetne ostrza, którymi rozniesiemy kilka zamków. Tak w skrócie prezentuje się gra Castle crashers. Jest, to typowo oldschoolowy tytuł z modnym 2.5D z przewijanym w prawo ekranem. W grze wcielamy się w jednego z czterech rycerzy, których można z łatwością rozpoznać po charakterystycznych barwach - niebieskiej, czerwonej, pomarańczowej i zielonej. Pozostałych 16 odblokujemy wykonując odpowiednie akcje przewidziane przez twórców. Początek gry prezentuje złodzieja kradnącego figurkę z zamku. Jako rycerz wyruszamy na poszukiwania, niszcząc wszystko, co napotkamy na naszej drodze. Do dyspozycji mamy dwa ataki, każdy z bohaterów ma także unikalny czar do rzucania. Możemy zdobyć również pocieszne zwierzaki, które kupimy w sklepie lub zdobędziemy w walce. Zwierzaki te warto pozyskiwać ze względu na bonusy jakimi dysponują. Za pokonanych wrogów zgarniamy kasę i doświadczenie. Zwiększamy kilka podstawowych statystyk, kupujemy lepsze bronie i kontynuujemy naszą podróż. Na końcu każdego poziomu czeka na nas boss, zbieramy skarby i ruszamy w dalszą drogę. Prawda, że to proste i przyjemne? To co jest najlepsze, to absurdalne poczucie humoru, świetnie narysowane poziomy, stylem przypominające filmy animowane oraz niezwykła prostota rozgrywki. Castle crashers, to gra, która nie irytuje, nie nudzi i nie denerwuje (nawet po przegranym pojedynku). Może i tłuczenie się po czerepach nie brzmi zbyt ambitnie, ale kanapowe granie w kooperacji daje sporo frajdy, a przecież chyba o to chodzi, by gry, po prostu bawiły.

Cena:1200MSP
Rozmiar pliku: 140MB
Kooperacja: 2-4 (także offline)
Multiplayer: 2-4

Trials HD

Trials HD, to do minimum uproszczona zabawa w motocyklowy trial. Grafika została tu sprowadzona do 2D, a jedyny cel to dojechać jak najszybciej do mety. W podstawowej wersji gra oferuje ponad 50 skrupulatnie przygotowanych tras. Twórcy gry przygotowali również edytor tras, którymi możemy się dzielić wraz ze społecznością gry, jak i samemu pobierać nieograniczoną liczbę darmowych torów. Możliwe jest także wpłynięcie na wygląd kontrolowanego motocyklisty. Oprócz tego Trials HD oferuje rankingi najlepszych graczy, a najlepsi z nich mogą w każdej chwili odblokować dodatkowe motory cechujące się lepszymi parametrami. Bardziej wymagające trasy dokładnie przetestują nasze umiejętności, ale przede wszystkim cierpliwość. Sklasyfikowano je w kilku grupach, w zależności od stopnia trudności. Każdy z poziomów poprzedzony jest samouczkiem, przedstawiającym metody pokonywania przeszkód. Sterowanie w grze ogranicza się do dwóch spustów odpowiadających za gaz i hamulec. Za wychylenia zawodnika w przód i w tył odpowiada lewa gałka. Nasz motor wraz z kierowcą podlegają oczywiście w prawom fizyki, motocykl reaguje na najdrobniejsze dodanie gazu, przeszkodę, czy wychylenia środka ciężkości. Pokonywanie kolejnych przeszkód wymaga od nas nierzadko ogromnej precyzji, często, jednak podczas lotu można jeszcze korygować naszym motocyklistą tor natarcia. Należy na to zwracać uwagę, by podczas lądowania motor był zwrócony pod odpowiednim kątem do zeskoku. Trials HD jest z pewnością tytułem bardzo wymagającym, często należy kilkukrotnie powtarzać wyścig, by ostatecznie zdobyć medal, choćby brązowy. Podium zapewni nam odblokowanie kolejnych poziomów trudności i motocykli. Mimo wszystko dotarcie do mety daje mnóstwo frajdy, a każdy nasz wynik możemy porównać z wynikami naszych znajomych. Twórcy przygotowali kilka ciekawych trybów, gdyby zwykła jazda nam się znudziła. Skoki moto-narciarskie, poluzowana śruba w przednim kole, przewożenie bomb na jak najdalszą odległość, łamanie kości motocyklisty, czy utrzymywanie dużej prędkości w celu uniknięcia wybuchu. Graficznie Trials HD prezentuje się bardzo dobrze, mimo iż akcja dzieje się tylko w dwóch wymiarach. Ciągle coś się dzieje - są wybuchy, walące się elementy planszy. Wszystko to komponuje się w niezwykle wciągający tytuł, dający sporo satysfakcji. Nie jest to jedna z tych gier, co się sama przejdzie. Gorąco polecam.

Gdyby ktoś stwierdził, że wciąż mu mało, to deweloper wypuścił dwa dodatki z trasami do gry. Oba kosztują po 400MSP i dodają 35 i 40 tras.

Cena:1200MSP
Rozmiar pliku: 207MB
Kooperacja: nie
Multiplayer: jedynie rankingi najlepszych.