Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Samowystarczalna Rosja

Po krymskich wydarzeniach Rosja i Zachód pogrążyły się w sankcjach. Niemal co dnia słychać od różnej maści urzędników i deputowanych z Rosji o stworzeniu swego internetu lub o zakazie używania elektroniki amerykańskich firm.

Oto zestaw rosyjskich odpowiedników zachodnich serwisów i gadżetów.

Rosyjski iPhone

Pod koniec 2013 roku szef Rostechu Sergej Czemiezow przedstawił premierowi Miedwiediewu "rosyjski iPhone" - smartfon z dwoma wyświetlaczami od firmy Yota, który był już od 3 lat na etapie projektowania. Czemiezow w ten dzień podkreślił, że urządzenie jest stuprocentowo rosyjskim wynalazkiem, ale zmontowane z części zagranicznych.

Tak zwany "yotaphone" długo koczował po różnego typu wystawach, a na czas premiery był na tyle nieaktualny, że marniał przy porównaniu z flagowcami 2013 roku, co już mówić o Samsung Galaxy S5 i HTC One M8.

Urządzenie szybko się zagubiło w morzu taniej chińszczyzny, mając jedynie fajny pomysł, nie przetrwało, a Yota pogrzebała go ostatecznie, oznajmiając o wersji drugiej, mającej ujrzeć świat jesienią 2014 roku.

W 2012 roku "rosyjskim iPhonem" nazywano także

Rosyjskie procesory wchodzą do produkcji seryjnej

Rosyjska firma MCST, która zajmuje się projektowaniem uniwersalnych mikroprocesorów, mikrokontrolerów oraz zespołów obliczeniowych, oznajmiła o pomyślnym zakończeniu testów nowego procesora "Elbrus-4S" (Elbrus-2S).

Elbrus-4S - najnowocześniejszy 64-bitowy uniwersalny mikroprocesor, który ma firma w swym portfolio. Dla produkcji 4-rdzeniowego procesora wykorzystano technologię 65 nanometrów. Każdy rdzeń pracuje na częstotliwości 800 MHz, a sam CPU ma wsparcie dla 3 kanałów pamięci DDR3-1600. Przewiduje się, że procesor będzie wykorzystywany w serwerach i w systemach, w których trzeba będzie zapewnić autonomiczność i sekretność.

Jest wsparcie dla połączenia do 4 chipów w system wieloprocesorowy ze wspólną pamięcią . Średnie zużycie energii wynosi 45 W, maksymalne 60 W Za każdy takt każde jądro procesora może wykonać 23 operacje. Procesor ma rozbudowane wsparcie dla operacji zmiennoprzecinkowych, a ogólną moc obliczeniową szacuje się na 50 gigaflopsów pojedynczej precyzji i 25 gigaflopsów podwójnej precyzji.