Rosyjskie procesory wchodzą do produkcji seryjnej

Rosyjska firma MCST, która zajmuje się projektowaniem uniwersalnych mikroprocesorów, mikrokontrolerów oraz zespołów obliczeniowych, oznajmiła o pomyślnym zakończeniu testów nowego procesora "Elbrus-4S" (Elbrus-2S).

Elbrus-4S - najnowocześniejszy 64-bitowy uniwersalny mikroprocesor, który ma firma w swym portfolio. Dla produkcji 4-rdzeniowego procesora wykorzystano technologię 65 nanometrów. Każdy rdzeń pracuje na częstotliwości 800 MHz, a sam CPU ma wsparcie dla 3 kanałów pamięci DDR3-1600. Przewiduje się, że procesor będzie wykorzystywany w serwerach i w systemach, w których trzeba będzie zapewnić autonomiczność i sekretność.

Jest wsparcie dla połączenia do 4 chipów w system wieloprocesorowy ze wspólną pamięcią . Średnie zużycie energii wynosi 45 W, maksymalne 60 W Za każdy takt każde jądro procesora może wykonać 23 operacje. Procesor ma rozbudowane wsparcie dla operacji zmiennoprzecinkowych, a ogólną moc obliczeniową szacuje się na 50 gigaflopsów pojedynczej precyzji i 25 gigaflopsów podwójnej precyzji. Jak twierdzi MCST, nie patrząc na niewysoką moc obliczeniową, na wielu realnych zadaniach Elbrus zapewnia wydajność porównywalną z prowadzącymi zagranicznymi mikroprocessorami.

Podstawowym systemem ma być OS "Elbrus", zbudowany na jądrze Linuxa wersji 2.6.33.

Testy i porównania


wg Zoom Cnews

Niestety serwer z 4 procesorami 800MHz okazał się zajęty i musiano się zadowolić takim samym, ale z procesorami 700MHz. To wpłynęło na wyniki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przeliczyć je mnożąc lub dzieląc na 8/7, ponieważ wydajność serwera liniowo zależy od częstotliwości. Też trzeba zauważyć, iż wszystkie testy wykonano w trybie jednowątkowym. Dla dobrze zaplanowanych zadań, a to są wszystkie tu wspomniane testy, ze wzrostem liczby działających rdzeni wydajność też będzie wzrastała prawie liniowo. Elbrus został porównany z Intel Core i7-2600, pracującym na częstotliwości 3400MHz.

Intel Core i7-2600

Ilość rdzeni 4

Częstotliwość taktowania, MHz 3400

Cache, MB 8

Liczba procesorów w systemie 1

Ilość pamięci RAM, GB 16

Elbrus 4S 700MHz

Ilość rdzeni 4

Częstotliwość taktowania, MHz 700

Cache, MB 8

Liczba procesorów w systemie 4

Ilość pamięci RAM, GB 64

Pierwszy test jest najgorszy dla demonstracji wydajności Elbrusa. Algorytm 7-zip jest dość skomplikowany i mało podatny na optymalizację, z tego względu ogólna prędkość kompresji, mierzona w Mb/s, jest niemal dokładnie proporcjonalna częstotliwości, która u rosyjskich kryształów jest wiele mniejsza. Przy rozpakowaniu archiwum jest trochę lepiej: jeśli brać pod uwagę częstotliwości obu procesorów, to Elbrus przy częstotliwości takiej, jak u Intela mógł by go zdominować.

Z filtracją sygnału wideo Elbrus sprawdza się znacznie lepiej, gdyż ten obszar był jednym z priorytetowych przy jego projektowaniu. Ale nie należy myśleć, że tu ruszyły w pracę rdzenie wbudowanego DSP, to by było nieuczciwe w stosunku do rywala. Dlatego program wykorzystywał rdzenie użytku ogólnego.

Najlepszy rezultat pokazuje Elbrus podczas testu szyfrowania wg algorytmu GOST. GOST 28147-89 - algorytm szyfrowania odnoszący się do blokowych szyfrów pracujących wg architektury sieci zbilansowanych Feistela, gdzie dwie części wybranego bloku informacji mają równy rozmiar. Algorytm został stworzony w czeluściach 8 działu KGB , który teraz się nazywa FAPSI. Algorytm został standardem szyfrowania Federacji Rosyjskiej jeszcze w 1989 roku.

Intel Core i7-2600

Algorytm archiwizacji 7zip (kompresja), MB / s 3,95

Algorytm archiwizacji 7zip (dekompresja), MB / s 33,437

Cyfrowa filtracja sygnału, s 1,384

Algorytm szyfrowania GOST, s 2,102

Elbrus 4S 700MHz

Algorytm archiwizacji 7zip (kompresja), MB / s 0,665

Algorytm archiwizacji 7zip (dekompresja), MB / s 8,679

Cyfrowa filtracja sygnału, s 2,474

Algorytm szyfrowania GOST, s 1,112

Po raz pierwszy "Elbrus-4S" przedstawiono publiczności w marcu 2014 roku na wystawie "Nowa elektronika - 2014".

Wg Habrahabr i mcst