FlightGear - czyli lot w przestworza

Wiele się mówi o grach linuksowych a raczej o ich niedoborze. W tym małym zbiorze najliczniejszą grupą wśród gier na ten system stanowią tzw. FPP, najmniej za to można spotkać symulatorów różnorakich środków transportu (począwszy od symulatora autobusu skończywszy na lotów). Ja postaram się przedstawić jeden z popularniejszych (jak nie najbardziej popularny ) symulator lotów - FlightGear. Ten symulator jest to rozbudowany program który umożliwia loty różnymi samolotami, na różnych lotniskach, scenerii oraz warunkach pogodowych sprawiając przy tym wrażenie realistycznego które nadaje mu nawet nieźle zrobiona grafika. Pozwala on wybór lotniska, warunków pogodowych, grę multiplayer oraz wiele innych rzeczy znanych z windowsowych symulatorów. No to zaczynamy zabawę z tym symulatorem :

Instalacja

Pierwszym podstawowym krokiem by móc zacząć zabawę symulatorem jest pobranie i zainstalowanie. Pobrać możemy go ze strony http://www.flightgear.org lub jeśli korzystacie z dystrybucji Ubuntu to możecie użyć repozytoriów do pobrania go i zainstalowania lub uruchomić terminal i wpisać :

apt-get install flightgear

Aby ułatwić sobie korzystanie z symulatora (dokładnie możliwości wyboru w trybie graficznym samolotów i lotnisk z których chcemy zacząć latać) należy zainstalować dodatek FGRUN. Podam krótka instrukcje instalacji :

Pobieramy skrypt z http://assistenza.larasrl.net/brisa/fgfs/download_and_compile.sh lub http://wiki.flightgear.org/index.php/Scripted_Compilation_on_Linux_Deb...
Otwieramy konsole przechodzimy do folderu w który znajduje się pobrany wcześniej skrypt i uruchamiamy (oczywiście na prawach roota)

sh download_and_compile.sh -p n FGRUN

Następnie czekamy aż program się pobierze odpowiednie pliki i skompiluje.
Aby uruchomić FGRUN wpisujemy w konsoli :

fgrun

Uruchamianie

Po instalacji FlightGear, jeśli korzystacie z Ubuntu powinna pojawić się ikonka na pulpicie dzięki której uruchomimy program. Start za pomocą ikonki na pulpicie ogranicza wybór samolotów i lotnisk ponieważ gdy program tak zostanie uruchmiony automatycznie ukaże nam się domyślne lotnisko czyli Franklin County State Airport (KFSO) oraz domyślny samolot (Cessna 172p). Za pomocą tego dodatku o którym wyżej pisałem możemy uruchomić symulator wybierając sobie samolot do latania i lotnisko z którego zaczniemy lot. Program możemy również uruchomić za pomocą terminala wpisując :

fgfs -- airport=Kod_Lotniska --aircraft=KOD_SAMOLOTU 

Czyli przykładowo:

fgfs -- airport=KFSO --aircraft=c172p 

Latanie

Od tego kroku zaczyna się cała zabawa. Nie będę wgłębiał się w tajniki latania bo nie jestem w tym żadnym specjalistą, przybliżę tylko podstawy jak wystartować, na co zwrócić uwagę podczas lotu ( takie podstawy podstaw) domyślnym samolotem. Po uruchomieniu i załadowaniu programu widzimy to że znajdujemy się na pasie startowym. Mamy już włączony silnik (ponieważ przy każdorazowym starcie aplikacji jest on automatycznie uruchamiany). Aby zwiększyć jego obroty a tym samym rozpędzić samolot należy wciskać przycisk na klawiaturze PageUp aż będziemy widzieli że wskazania na pulpicie samolotu (dokładnie wskaźnik w trzecim rzędzie pozycja pierwsza) dojdzie do końca oznaczonej na zielono tarczy. Wtedy samolot zacznie ruszać z miejsca. Aby utrzymać samolot na pasie, należy balansować przyciskami 0 i enter (na klawiaturze numerycznej). Po nabraniu odpowiedniego rozpędu wzbijamy się w powietrze (za pomocą strzałki w dół lub przycisku 2 na klawiaturze numerycznej ). Następnie zwracamy uwagę na na pozycje ułożenia samolotu, wskazania znajdują się na panelu w pierwszy rzędzie w drugiej pozycji. należy tak operować przyciskami strzałek odpowiednio do wskazań tego przyrządu (lewo-prawo) aby wyrównać lot samolotu. W trakcie lotu należy również spoglądać na wskazania wysokości (znajdują się obok wskazania o układzie samolotu) w miarę potrzeby wyrównywać za pomocą przycisków strzałek (Góra- dół lub 2 -8). Aby wylądować należy zbliżyć się do lotniska(jak najbliżej pasa startowego) zmniejszyć moc silnika, następnie przy odpowiednim ustawieniu pozycji, wysokość. Gdy dotkniecie lotniska należy zwolnić maksymalnie moc silnika i ustawić się odpowiednio na pasie startowym.

Więcej na :

http://flightgear.pl
http://flightgear.org

To tyle z mini poradnika FlightGear, jeśli macie jakieś zastrzeżenia, opinie to tego tekstu zostawicie je w komentarzach. Pozdrawiam.