Samsung wprowadza SI do radiologii – diagnozy początkujących lekarzy będą trafniejsze

Samsung wprowadza SI do radiologii – diagnozy początkujących lekarzy będą trafniejsze

Samsung wprowadza SI do urządzeń RTG (depositphotos)
Samsung wprowadza SI do urządzeń RTG (depositphotos)
Oskar Ziomek
26.11.2018 07:15

Zastosowanie sztucznej inteligencji nie jest nowością w medycynie, ale bez wątpienia jest to obszar wymagający ciągłego rozwoju, który powoli trafia do kolejnych urządzeń stosowanych przede wszystkim w szpitalach. Następny krok w tym zakresie wykonuje Samsung, umieszczając SI w urządzeniach wykorzystywanych w radiologii. Takie podejście ma się przełożyć na lepsze diagnozy, szczególnie te stawiane przez lekarzy z najmniejszym stażem.

Szczegóły zostały przedstawione podczas spotkania Radiological Society of North America, które odbywa się w Chicago. Samsung zapowiedział implementację sztucznej inteligencji, która sprawdzi się w wielu urządzeniach do obrazowania ciała człowieka, w tym w ultrasonografii, podczas prześwietleń RTG, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Już teraz wiadomo, jak zastosowanie SI w każdym z tych obszarów ma pomóc lekarzom w pracy.

Urządzenia Samsunga podczas RSNA 2018, źródło: PR Newswire, Samsung Medison.
Urządzenia Samsunga podczas RSNA 2018, źródło: PR Newswire, Samsung Medison.

W przypadku badań USG, Samsung chwali się oprogramowaniem S-Detect, które wykorzystuje sztuczną inteligencję podczas badań piersi. Jest tu ona wykorzystywana do standaryzacji raportów i klasyfikacji podejrzanych zmian piersi, a jak wynika z opublikowanych badań, przekłada się na zwiększenie dokładności diagnoz. Według raportu, trafność diagnoz lekarzy z małym doświadczeniem zawodowym (do 4 lat) dzięki S-Detect zwiększyła się z 83 do 87 procent.

Zastosowania są już jasno określone także w kontekście pozostałych obszarów. W przypadku RTG, sztuczna inteligencja ma pomóc między innymi w wyraźnym obrazowaniu tkanek płucnych zasłoniętych przez kości, a podczas tomografii mieć swój udział przy generowaniu powiadomień. W przypadku rezonansu magnetycznego, sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do dostarczania nowych informacji, jednak na razie oprogramowanie jest tylko prototypem i nie pojawi się w urządzeniach na żadnym rynku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)