Aplikacje oferowały szybkie pożyczki – nabrało się ponad 40 tys. osób

Strona główna Aktualności
Dziewięć fałszywych aplikacji oferowało szybki zastrzyk gotówki. (depositphotos)
Dziewięć fałszywych aplikacji oferowało szybki zastrzyk gotówki. (depositphotos)

O autorze

Korzystając ze Sklepu Play należy być czujnym podczas pobierania mało popularnych aplikacji. Zwłaszcza jeśli oferują one dość nietypową funkcjonalność. Ostrożność należy zachować nawet jeśli ocena i komentarze opisują ją w samych superlatywach. Przekonali się o tym użytkownicy, którzy ściągnęli programy oferujące szybkie pożyczki.

ESET informuje o odkrytych dziewięciu aplikacjach, które obiecywały szybki i łatwy zastrzyk gotówki. Można je było pobrać z oficjalnego sklepu z oprogramowaniem na Androida. Wszystkie pochodziły od tego samego wydawcy i ich nazwa sugerowała możliwość pożyczenia pieniędzy.

Schemat działania we wszystkich przypadkach był podobny. Natomiast celem było zdobycie prywatnych danych od nieświadomych osób. Po pobraniu jednej z dziewięciu aplikacji, użytkownik proszony był o zarejestrowanie się – musiał podać imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu. Następnie, aby otrzymać pożyczkę, musiał wybrać kwotę i okres spłaty. Na zakończenie pojawiał się komunikat o procesie rozpatrywania zgłoszenia, który mógł zostać przyspieszony po poleceniu feralnej aplikacji na WhatsAppie i ocenieniu jej na 5 gwiazdek w Sklepie Play.

Jak już z pewnością się domyśliliście, nie pojawił się żaden zastrzyk gotówki. Poszkodowani udostępnili wyłącznie prywatne dane, które teraz mogą zostać sprzedane. Opisywane oprogramowanie zostało zainstalowane ponad 40 tys. razy przez okres 3 tygodni. Tak, przez prawie miesiąc było ono cały czas dostępne w oficjalnym sklepie. Co więcej, wysokie oceny mogły sugerować, że faktycznie wszystko jest legalne.

Niestety, usunięcie opisywanych dziewięciu aplikacji, nie rozwiązuje w pełni problemu. Wystarczy bowiem wpisać pożyczka w wyszukiwarce Sklepu Play, aby otrzymać długą listę podobnych programów. Niewykluczone, że wśród nich może znaleźć się złośliwe oprogramowanie.

© dobreprogramy
s