Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ludzie jednoczmy się....

Patrząc na dzisiejszą politykę, oraz na Licencje oprogramowania dochodzę do jednego wniosku - Cały rynek oprogramowania staje się monopolistyczny. Śledząc wasze wpisy i dział aktualności vortalu dobreprogramy.pl widać, że nawet darmowe narzędzia staną się niegdyś płatne.

Wszystko za sprawą naszych monopolistów. To właśnie oni napędzają to błędne koło. Za same narzędzia developerskie pobierają koszmarnie wielkie sumy, co powoduje, że produkt wynikowy jest czasem droższy od narzędzi za pomocą których go wydano.

reklama

Pewnie za moment zaczniecie mnie szykanować, ale już nawet w Linuksie pojawia się Monopolistyczny zarys. W sieci pojawiają się powoli płatne Programy na ten właśnie OS. Za parę lat doprowadzi to do tego, że i za ten system będzie trzeba płacić "symboliczne opłaty" których będzie mrowie.

Jeśli każdy twórca programu w Linuksie zażyczy sobie 2$ od użytkownika, a przeciętny użytkownik korzysta z od kilkunastu do kilkudziesięciu programów, to i tak będzie to swego rodzaju "opłata symboliczna" również stanie się monopolistyczną.

Więc pytam ja się: Po co przekształcać coś co jest tanie i dobre, w płatne i nie koniecznie takiej samej jakości? I drugie pytanie, czy Microsoft również nie mógłby wydawać darmowej wersji Windows, choćby w wersji podstawowej posiadającej mniej Aplikacji lecz przygotowanego do codziennej pracy (Uruchamianie i instalacja programów, korzystanie z internetu, czy też odpalanie gier).

A potem słyszymy nie raz, Pirat zamknięty, Pirat oskarżony o masowe kopiowanie... Nie było by tego, gdyby oprogramowanie było w pełni darmowe.

Jeśli chodzi o samego Linuksa - grać na nim zdecydowanie nie można, gdyż większość gier jest pisana pod Windowsa, zaś te kilka pod Linuksa ma takie ceny że szok...

Ludzie zróbmy coś z tym, bo nasze grube portfele zasilają Monopolistów którzy to właśnie dyktują nam swoje warunki, którym jak te marionetki się poddajemy... 

reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze