D-Link EXO AC1900 Smart Mesh DIR-1960 - Recenzja rouetra

Otrzymałem ostatnimi czasy do testów router firmy D-Link model DIR-1960. Zauważyłem od pewnego czasu ogromną rewolucję w podejściu firmy do swoich routerów. Interfejs konfiguracyjny routera, technologia mesh i jeszcze współpraca z McAfee w zakresie zabezpieczenia komputerów użytkownika. 

Ale po kolei. 

Ogólne informacje o urządzeniu

Router przeznaczony jest głównie dla użytkowników domowych, choć klienci SOHO również będą z niego bardzo zadowoleni. 

Urządzenie wyposażone jest w cztery porty LAN o prędkości 1Gb/s oraz portem WAN również. o przepustowości 1Gb/s. 

Posiada również ciekawy wygląd i w przeciwieństwie to swojej konkurencji nie grzeje się zbytnio. Tak przynajmniej zauważyłem w trakcie kilkugodzinnych testów. 

Dzięki zastosowaniu bardzo szybkiego procesora MT7621N/A Dual-core Network oraz szybkiej pamięci DDR3-SDRAM 256MB urządzenie rewelacyjnie spełni oczekiwania nie tylko graczy ale również pasjonatów telewizji 4K i wszelkich multimediów. 

Wygląd

Jak wszystkie obecnie dostępne na rynku routery D-Link charakteryzują się bardzo futurystycznym dizajnem. Wbudowane anteny o wzmocnieniu 5dBi bardzo dobrze komponują się z obudową choć drobnym mankamentem może być fakt iż są one zamontowane do urządzenia na stałe przez co nie ma możliwości ich wymiany. 

Na spodzie urządzenia znajduje się specjalny grill do chłodzenia płyty głównej routera. 

Wspierane technologie WiFi

Router D-Link DIR 1960 obsługuje standard 802.11ac Wave 2 z MU-MIMO dzięki czemu łączna suma transferu może wynosić do 1900 Mbit/s, co oczywiście nie oznacza że takową prędkość osiągniemy. Ma na to wpływ sporo czynników. 

Router ma również zaimplementowaną technologię DUAL-BAND, czyli możliwość działania jednocześnie w dwóch zakresach 2,4 GHz oraz 5 GHz. Dzięki temu komputer czy jakiekolwiek inne urządzenie, które chcemy połączyć za pomocą WiFi zostanie połączone z najlepszym w tym momencie, najmniej obciążonym, pozbawionym zakłóceń i oczywiście kompatybilnym zakresem częstotliwości. 

DIR 1960 posiada również wbudowaną funkcję Mesh Ready. Dzięki tej opcji możemy połączyć z routerem kompatybilne wzmacniacze (w przypadku D-Link będzie to seria DAP-1620). W ten sposób zwiększamy pokrycie pomieszczenia dzięki czemu sygnał WiFi dociera wszędzie tam gdzie normalnie nie mógłby dotrzeć. Dzięki technologii Mesh Ra urządzenia takie jak smartfony, tablety czy laptopy oraz wszystkie inne które łączą się za pomocą WiFi przełączane są automatycznie w sposób niezauważalny na to urządzenie które we danej chwili oferuje najlepsze połączenie zarówno pod względem jakości jak i przepustowości. Jest to bardzo inteligentny system.

Jest również możliwość konfiguracji routera za pomocą głosu, ponieważ DIR-1960 kompatybilny jest z Amazon Alexa i Asystenta Google. Niestety z braku odpowiedniego sprzętu nie byłem w stanie przetestować tej funkcjonalności ale oczywiście wszystko przede mną. 

Bezpieczeństwo

D-Link bardzo poważnie podszedł do aspektu bezpieczeństwa w swoim routerze. Oprócz standardowego firewalla, tworzenia czarnych i białych list komputerów które mają dostęp do sieci oraz możliwości wyznaczania godzin działania WiFi D-Link oferuje również:

5-letnia subskrypcja McAfee Secure Home Platform™ 

Obejmij ochroną wszystkie domowe urządzenia i strzeż prywatności Twojej rodziny online już z poziomu routera.

2-letnia subskrypcja McAfee LiveSafe™ 

Chroń nieograniczoną liczbę urządzeń także wtedy, gdy znajdujesz się poza domem dzięki McAfee LiveSafe™. Blokuje ono wirusy, złośliwe oprogramowanie, ransomware, oprogramowanie szpiegowskie oraz niechciane programy. Zapewnia także ochronę wielu urządzeń eliminując zagrożenia na wszystkich urządzeniach mobilnych.

Dodatkowo jest możliwość:

  • Blokowania nieodpowiednich treści
  • Zaawansowane harmonogramy działania
  • Blokada nieodpowiednich adresów URL

Recenzja routera

Zapraszam wszystkich na obejrzenie mojej recenzji Prezentowanego routera D-Link EXO AC1900 Smart Mesh DIR-1960

Specyfikacja techniczna

Dokumenty do pobrania

Karta produktu

Instrukcja obsługi

Instrukcja instalacji

CE Document