Jak oglądacie telewizję za granicą? Mamy odpowiedzi ponad tysiąca czytelników

Jak oglądacie telewizję za granicą? Mamy odpowiedzi ponad tysiąca czytelników

Jak oglądacie telewizję zza granicy? Znamy statystyki
Jak oglądacie telewizję zza granicy? Znamy statystyki
Oskar Ziomek
19.06.2019 13:30, aktualizacja: 21.06.2019 16:31

Dłuższy pobyt lub stałe zamieszkanie za granicą nie muszą się wiązać z odcięciem od rodzimych mediów. Zainteresowani sposobami naszych czytelników na czerpanie informacji o wydarzeniach w Polsce podczas pobytu poza granicami kraju, na początku roku zapytaliśmy o sprawdzone sposoby oglądania telewizji i pozyskiwania świeżych informacji z Polski.

Od tamtego czasu zgromadziliśmy ponad 1000 odpowiedzi. Dzisiaj chcemy się z wami podzielić interesującymi wynikami przeprowadzonej ankiety. Jak się okazuje, dla 72 procent ankietowanych głównym źródłem informacji o Polsce jest internet. Dla 24 procent z was taką rolę pełni telewizja, zaś prasa – tylko dla 4 procent.

W naszym badaniu skupiliśmy się na waszych preferencjach dotyczących oglądania telewizji. Jak wiadomo, jednym ze sposobów jest dostęp do niekodowanych kanałów na przykład drogą satelitarną. Jak się okazuje, najwięcej osób (bo aż 30 procent) ogląda za granicą TVN, Polsat (12 procent), TVN24 (12 procent) oraz TVP1 (7 procent).

Ciekawie prezentują się także statystyki związane ze sposobem odbierania polskich kanałów telewizyjnych. 72 procent z was ogląda polskie programy przez internet, 24 procent za pośrednictwem telewizji satelitarnej, a tylko 4 procent dzięki ofercie operatora kablowego. W ankiecie pytaliśmy was również, czy korzystacie z oferty NC+ lub Cyfrowego Polsatu. Wyniki to odpowiednio 19 i 13 procent wszystkich odpowiedzi.

Na koniec ciekawostka związana z miejscem przebywania naszych ankietowanych. Najwięcej odpowiedzi otrzymaliśmy z Wielkiej Brytanii (21 procent) oraz Niemiec (21 procent). Pozostałe głosy pochodziły między innymi z Belgii, Irlandii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Nie zabrakło także mniej popularnych lokalizacji, takich jak Rumunia, Chiny czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nasze sposoby na telewizję za granicą

Teraz wiemy już zatem jakie są wasze sposoby na oglądanie polskich treści podczas pobytu za granicą. Nie należy zapominać, że metod jest wiele. Poniżej przypominamy nasze propozycje:

Telewizja satelitarna

Wartą uwagi opcją jest oczywiście odbiór telewizji satelitarnej. Przebywając za ranicą, na terenie Europy, można odbierać 20 niekodowanych kanałów dostępnych na satelicie Eutelsat HOTBIRD. Na liście dostępnych kanałów znaleźć można między innymi TVP Info, TVP Polonia, Stars.TV, TVS czy Polo TV.

Jednym ze sposobów na oglądanie polskich kanałów telewizyjnych za granicą jest skorzystanie z oferty satelitarnej wykorzystującej satelitę Eutelsat HOTBIRD.
Jednym ze sposobów na oglądanie polskich kanałów telewizyjnych za granicą jest skorzystanie z oferty satelitarnej wykorzystującej satelitę Eutelsat HOTBIRD.

Odbiór tych kanałów jest bezpłatny, co jest niekwestionowanym atutem dla wszystkich, którzy poszukują darmowego źródła informacji o Polsce podczas zagranicznego pobytu.

Telewizja satelitarna ma także inną zaletę nad poniższymi, kolejnymi propozycjami – w jej przypadku nie trzeba się martwić o szybkie i stabilne połączenie z internetem, którego dostępność może być uzależniona od lokalizacji.

WP Pilot

To ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy szukają taniego rozwiązania. Z usługi WP Pilot można korzystać za darmo, a w ofercie znajduje się wiele polskich kanałów, takich jak TVP, Polsat, TVN oraz Telewizja WP.

Podstawowy plan daje dostęp do 27 kanałów. Za dodatkową opłatą można otrzymać dostęp nawet do 83 kanałów. Telewizję za pośrednictwem WP Pliot można oglądać na: komputerze, smartfonie, a także na telewizorze z Android TV.

Obraz

Warto wiedzieć, że dostęp do usługi możliwy jest dla użytkowników ze zweryfikowanym miejscem zamieszkania na terytorium Polski, którzy są tylko czasowo obecni w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Ipla.tv

Inna propozycja to pakiet Polonia w usłudze Ipla.tv. Pozwala on oglądać wybrane polskojęzyczne kanały: Polsat News HD, Superstacja, Polsat 1, Disco Polo Music, FilmBox Arthouse, Fightbox oraz Docubox.

Obraz

Ponadto dostępna jest tu także możliwość obejrzenia seriali znanych z telewizji Polsat i transmisji sportowych. Nie zabrakło filmów, ale są to głównie mniej znane produkcje. Cała oferta skierowana jest dla osób mieszkających za granicą, a nie tylko osób przebywających poza terenem Polski przez krótki okres.

Player

Player to usługa, w której znaleźć można produkcje TVN-u. Dostępne są tu filmy, seriale, ale także programy informacyjne czy rozrywkowe. Po wykupieniu droższych pakietów, możliwe jest oglądanie bez reklam i wybranych kanałów telewizyjnych – TVN 24, TVN Turbo, TVN Style czy także Canal+ i HBO.

Obraz

Z oferty player można korzystać na terenie Unii Europejskiej tylko tymczasowo, więc tylko podczas krótszych wyjazdów. Usługa wymaga potwierdzenia zamieszkania w Polsce. Można tego dokonać za pomocą zdjęcia dowodu osobistego z adresem zameldowania, rachunku za media publiczne lub okazania umowy o usługi dostępu do internetu lub świadczenie usług telefonicznych.

Player dostępny jest z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze. Wydana została mobilna aplikacja na iOS-a i Androida, a także na wybrane modele telewizorów Samsung z Tizen OS i LG z system WebOS.

HBO GO

W przypadku HBO GO z wykupionego pakietu można korzystać za granicą, nawet jeśli poza Polską przebywamy przez dłuży okres. Trzeba mieć jednak na uwadze, że obowiązuje to wyłącznie w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Obraz

Pierwszy miesiąc korzystania jest bezpłatny. Za wybraniem usługi przemawia dostępność dobrych seriali, w tym także polskich produkcji (Wataha i Ślepnąc od świateł). Większość filmów dostępna jest z opcją lektora. HBO GO można oglądać na przystawkach TV (Apple TV i Android TV), telewizorach smart TV (Android TV), komputerach (wystarczy przeglądarka internetowa) i urządzeniach mobilnych (aplikacja na Androida i iOS-a).

Netflix

Netflix to jedna z najbardziej rozpoznawalnych usług wideo na życzenie. Serwis dostępny jest w niemal 200 krajach, ale przed podróżą należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Mogą bowiem pojawić się problemy z dostępnością wybranych materiałów – niektóre treści są geoblokowane. Nie dotyczy to jednak terenu Unii Europejskiej – serwis zapewnia ograniczoną czasowo dostępność do identycznego katalogu.

Obraz

Zmiany pojawią się po przeprowadzce do innego kraju. Wówczas należy pamiętać, że opłata miesięczna, waluta rozliczeń i dostępne metody płatności mogą się różnić w zależności od kraju. Aby opłaty były naliczane w walucie "nowego" kraju zamieszkania, wystarczy, anulować swoje konto, zaczekać do końca miesiąca, a następnie odnowić je w nowym kraju.

Z usługi można korzystać na komputerze (przeglądarka internetowa), urządzeniach mobilnych (aplikacja na Androida i iOS-a), przystawkach TV (Apple TV i Android TV) czy konsolach (PlayStation i Xbox).

Więcej szczegółów o proponowanych przez nas powyżej sposobach na oglądanie polskich materiałów podczas zagranicznego pobytu pisaliśmy w poprzedniej publikacji, do lektury której serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)