Jak (nie za)instalowałem linuxa na tablecie

Być może część czytelników kojarzy, że zostałem szczęśliwie wybrany do testowania urządzeń Samsunga, w tym tabletu S-XE500T1C-2, który wraz z dostarczoną stacją dokującą łatwo i sprawnie zmienia się w poręcznego laptopa. W blogu o pierwszych wrażeniach bardzo pochlebnie się o nim wyrażałem. Dziś, prawie sześć miesięcy później zdania specjalnie nie zmieniam. Po prostu odczułem spadek wydajności, zwłaszcza przy włączaniu, które niebezpiecznie wydłużyło się w kierunku jednej minuty. Dodatkowo zobaczyłem film o ubuntu na tablecie. Postanowiłem, że spróbuje sobie nieco odświeżyć tablet i na próbę zainstalować na nim nowy system od Canonicala. I o tym jak bardzo mi źle poszło możecie przeczytać poniżej.

Przygotowania

Postanowiłem, że zacznę od przygotowania sobie zaplecza na wypadek niepowodzenia. Pod ręką chciałem mięć obraz iso z windows 8. Tak, wiem, że windows 8 sam potrafi przeprowadzić na sobie operację reinstalacji. Potrzebuje do tego jednak partycji recovery, która mogła przepaść przy instalacji innego systemu.Tylko skąd pobrać taki obraz? Oczywiście do tabletu nie był dołączony. Poszperałem po necie i w końcu udało mi się odszukać wiarygodne źródło. Microsoft bowiem wydał programik do zaciągnięcia obrazu. Należało tylko podać klucz, który znajdował się na naklejce...

Na jakiej naklejce? Na tablecie jest owszem naklejka z logo MS, ale nie ma na niej żadnego klucza. Pobrałem z netu aplikację do wyciągania klucza produktu, wkleiłem do aplikacji od MS... ale niestety, klucz niepoprawny. Spróbowałem innej aplikacji, klucz pojawił się inny. Tym razem jednak okazało się, że dla mojego klucza nie mogę pobrać obrazu.

Straciłem na taką zabawę w poszukiwacza jeszcze godzinę. Ostatecznie postanowiłem, że będę uważał na partycje i niech się dzieje co chce.

Próba pierwsza

Widziałem na youtube, że na 700T jest to możliwe. Dlaczego więc nie na moim? - myślałem. Ściągnąłem aktualne ubuntu, robię sobie bootowalny USB, wsadzam do głównego portu i...Pierwszy problem rozwiązałem bardzo szybko. Dostałem się do biosu, patrzę sobie w opcje BootOverride. Brak dysku. A dlaczego mój tablet nie wykrył wsadzonego USB? Warto nadmienić tu, że ilość opcji dostępnych z poziomu biosu jest mała, jak moja radość po wygranym meczu z San Marino. Jedna wyglądała potencjalnie dobrze. Wyłączyłem Secure Boot, restart no i mam. Jest możliwość wybrania USB! Po wybraniu i uruchomieniu komputera bez najmniejszych problemów uruchamia się... windows 8. Czy coś zrobiłem źle?

Przy pierwszej próbie sprawdziłem:


  • 3 różne pendrive`y
  • 3 różne sposoby na tworzenie bootowalnego USB (lili usb creator, diskpart oraz diskimage)
  • testowałem wszystko na innym laptopie (100% powodzenia)
  • kilka różnych dystrybucji (arch, ubuntu i backtrack)
  • każde w różnych wersjach bitowych

Nic z tego.

Próba druga

Tym razem spróbowałem pójść w inną stronę. Przygotowałem sobie pendrive`a z windows 7. Wszystko oczywiście narzędziami od MS, żeby nie było problemów z jakimikolwiek niekompatybilnościami. Kto zgadnie jaki rezultat? Oczywiście - brak najmniejszej reakcji. Wpadłem więc w niejaki szał. Zacząłem ściągać systemy typu livecd, kopiować na pendrive`y... oczywiście. Reakcji brak.

A może... no tak! Jakie to proste! To na pewno wina BIOSu! Może jest jakaś aktualizacja? Aktualizacja, która jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozwiąże mój problem? Odpalam więc niezastąpiony program SW Update. I jest! Jest aktualizacja BIOS! Instaluje, restartuje, potem jeszcze raz, odpalam zaawansowane uruchamianie, wybieram opcje Boot From USB i... i startuje windows 8. Niezniszczalny jak załoga pancernika Potiomkin.

Próba trzecia, ostatnia

Zacząłem więc przekopywać internet w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: "Jak zainstalować jakikolwiek inny system niż windows 8 na moim tablecie?". Szczyt lamerki... ale taka prawda. Znalazłem całe krocie informacji. Taki a taki release biosu pozwalał. Instaluje, nie działa. Taka a taka wersja fedory, pojawił się grub! Sprawdzam, u mnie nie działa. Pendrive w inny port, odpalenie laptopa w trybie rescue (volume up+power on) - nie działa. Wszystko od nowa - wszystko nie działa. DVD via usb? Zakręcił płytą, ale nie zbootował.

Co jest?! Czy na tym sprzęcie naprawdę nie da się nic z pendrive`a odpalić? Ostatnim krokiem, aktem desperacji, popartym niedowierzaniem - skorzystałem z opcji odtwarzania, utworzyłem USB. Odpalił się bez najmniejszych problemów.

Konkluzja

Gotowy jestem przyznać, że na tablecie od Samsunga nie można posadzić innego systemu operacyjnego niż windows 8, bo nie. Dokopałem się do kilku wątków na różnych forach, które tylko potwierdzają ten stan rzeczy. Jeśli tak jest - ogromny minus dla Samsunga. Ja rozumiem czym są zamknięte systemy i sprzęty, rozumiem, dlaczego na mojej starej nokii nie da się zainstalować androida. Ale nie rozumiem jak możliwe może być to, że na sprzęcie mającym ambicje bycia laptopem nie da się przeprowadzić instalacji innego systemu operacyjnego. Ba! Nie da się uruchomić innego systemu operacyjnego w trybie Live.

PS. jeśli ktoś z Was, koleżanki i koledzy, zna sposób by przeprowadzić taką operację na Samsungu - dajcie znać. Ja chętnie potem opisze wrażenia z korzystania z tego sprzętu pod innym systemem.