Tryb nocny w Anki

Anki, to program do efektywnego, szybkiego i łatwego przyswajania wiedzy. W wersji dla komputerów z systemem Windows posiada jasny wygląd. Jeżeli jesteś jednakowoż zwolennikiem ciemniejszego wyglądu - może zainteresować Cię dodatek do programu, aktywujący w nim tzw. "Night Mode" ("Tryb Nocny").

Dodatek (tzw. "wtyczkę") instaluje się banalnie prosto. W oknie programu Anki wystarczy wybrać z menu "Narzędzia" opcję "Dodatki" - i dalej: "Przeglądaj i zainstaluj...". W polu

Powrót Screamer Radio

Screamer Radio od lat jest Moim ulubionym programem do odtwarzania muzyki przez Internet. Używam go od wielu już lat i wysoce cenię głównie ze względu na to, iż przez tak długi okres czasu nie odnalazłem godnego konkurenta (tak szybkie, lekkie i ergonomiczne - a jednocześnie efektywne programy to rzadkość). Uwielbiałem ten program za to, jak bardzo był praktyczny: umożliwiał nie tylko bardzo łatwe buszowanie po obszernym katalogu stacji (posegregowanych m.in. wg gatunku), jak również i nagrywanie odtwarzanych strumieni bezpośrednio do plików mp3

Chrome: efektywny tryb nocny dla słabowidzących i nie tylko

Tzw. "tryb nocny" wybieram zawsze, gdzie tylko się da - powodowany tak gustem, jak i słabszym wzrokiem. Co ciekawe, z czasem zdałem sobie sprawę, iż istnieją dwie interpretacje tego konceptu: w jednej "trybem nocnym" nazywa się samo przyciemnienie interfejsu, w drugiej zamiana kolorów na ciemniejsze (np. poprzez ich odwrócenie). Osobiście odnajduję tą drugą koncepcję zdecydowanie bardziej efektywną - nie tylko nie rażącą wzroku, ale i nadal wyraźnie czytelną.

Tryb nocny

Skype nie może się połączyć?

Windows Update czasem potrafi mile zaskakiwać. Przykładowo już pod Windows 7 możemy odnaleźć tam... program Skype! Choć zwie się nieco intrygująco "Skype'em dla pulpitu Windows" - nadal mamy do czynienia z klasycznym, dobrze znanym Nam programem. A skoro jest w Windows Update, jego instalacja może być znacząco uproszczona, tj. sprowadzać się do zaakceptowania kolejnej aktualizacji, bez przechodzenia przez poszczególne kroki kreatora instalacji. Miłe i wygodne, aczkolwiek...

...po obecności w Windows Update

Przedziwności Geeka ;)

"To nie może być prawda!" - Geek Komputerowy odnalazł Siebie w środku nocy z tymi słowami na ustach - przebudzony właśnie ze Swojego binarnego snu. "Ależ jakże to być może???" - rzekł Sam do Siebie pełen konsternacji, po czym pogrążył się w głębokiej zadumie. Rozmyślał o niesamowitych, przedziwnych i zaskakujących zjawiskach - o które nigdy nie podejrzewałby niepozornych, otaczających go ludzi. Rozmyślał o Przedziwnościach Geeka.

Windows — co robię świeżo po formacie

Do dziś pamiętam Mój pierwszy format dysku i instalację Windows - oraz towarzyszący tym czynnościom dreszczyk emocji ;) . Było to jeszcze za czasów, gdy Windows 98 był nowością, a format wykonywało się, wpisując odpowiednią komendę w MS-DOSie (format c:).

Dziś od lat instalacja Windows jest już znacząco prostsza, a formatowanie to po prostu jeszcze jedna z opcji okienkowego instalatora.

Ubuntu 10.10 – pierwsze wrażenia

Postanowiłem opublikować kolejny archiwalny tekst, przedstawiający tym razem nieco szerzej Moje "pierwsze wrażenia" dot. Linuksa. Artykuł był napisany w marcu 2011 i dotyczył dystrybucji Ubuntu w wersji 10.10 - "polski remiks" ("Malinowa Mandarynka"). Warto zauważyć, iż w tamtym czasie efekty uzyskane dzięki narzędziom takim, jak Compiz (plus kilka wtyczek), czy Emerald - miały na Mnie spory wpływ w ocenie "intefejsu Ubuntu" oraz wiązałem je wówczas ściśle z Ubuntu, jako pierwszym Linuksem

Nowe źródła ekscytacji: Ubuntu oraz CyanogenMod

Słowem wstępu...

Poniżej zamieszczam tekst z marca 2011 roku, opisujący pokrótce Moje wrażenia z absolutnie pierwszego osobistego kontaktu z Linuksem, a konkretniej systemem Ubuntu oraz odrobina pochwały dla zmodyfikowanej wersji mobilnego systemu Android: CyanogenMod.

P.S.: Przepraszam za lekko "urwany" screen, niestety nie mogę aktualnie wykonać poprawnego.

Mój pierwszy Linuks

Postanowiłem napisać kilka słów z cyklu "Co w trawie piszczy" (a więc: "Co u Mnie słychać"

Witam serdecznie

Od niedawna nosiłem się z zamiarem założenia bloga na łamach tego vortalu, który darzę wielką sympatią od wielu lat (co ciekawe, w nawyk weszło Mi już poszukiwanie konkretnych programów w Google, używając frazy: "nazwa programu dobreprogramy" lub nawet "nazwa programu dobre" :P ). Nie jestem co prawda aktywnym użytkownikiem, jednakowoż na Dobrych Programach wielokrotnie odnajdywałem nie tylko poszukiwane przeze Mnie oprogramowanie, ale i interesujące dyskusje prowadzone przez Was w komentarzach.