Zaskakujące motywy MIUI 8

Moje wszystkie dotychczasowe artykuły o MIUIw jednym miejscu (PDF) » lub (EPUB) »

-------------------------

W poprzednim poście wspomniałem o zaskakujących motywach MIUI, w których tkwi całkiem spory potencjał nadania Androidowi wyglądu wysoce odpowiadającego Naszym preferencjom. Niejednokrotnie chwaliłem też możliwość nałożenia "ciemnej skórki" na wiele elementów. Dziś chciałbym zilustrować ów kreatywny potencjał w formie krótkiego fotograficznego przeglądu.

Na sam początek chciałbym zaprezentować Tobie Androida w "ciemnej skórce" - co w praktyce robi Mi ogromną różnicę i jest szczególnie ważne w przypadku kluczowych elementów (jak wspomniany telefon, czy androidowe menu). W odniesieniu do Mojego gustu fantastycznie to wygląda - w galerii motywów MIUI (wbudowana aplikacja) znajdziesz niejedną skórkę zapewniającą podobny efekt - z mniejszym lub większym kontrastem, różnym wyglądem przełączników opcji, itp.

Idąc dalej, pokażę Ci z jakich elementów skomponowałem Własny motyw - rozpoczynając od unikatowego ekranu blokady, którego wygląd kojarzy Mi się bardzo artystycznie i elegancko. Jest to jednocześnie dobry przykład na to, iż motywy mogą niejednokrotnie zaskakiwać: przykładowo w tym otrzymujemy dodatkowe skróty aplikacji plus estetycznie wyświetlany (i zanimowany) stopień naładowania akumulatora (od osiągnięcia progu 20% w dół):

Dla przełączników rozwijalnej belki znalazłem niedawno dość wyróżniający się na tle reszty, sympatyczny, nieco "kreskówkowy" wygląd - który świetnie współgra z - również sympatycznymi - zaokrąglonymi ikonkami pulpitu (motywy RedLove i Nora Edo):

Pośród motywów MIUI znalazłem jeszcze kilka co bardziej oryginalnych i charakterystycznych konceptów, które dobrze ilustrują prawdziwy potencjał miui'owych skórek - szczególnie gdy mówimy o ekranach blokady. Zacznijmy od tych, które prezentują godzinę inaczej, niż w konwencjonalnej cyfrowej formie: możemy doszperać się do klasycznego (i płynnie animowanego) zegara analogowego, jak i również bardziej nietypowej prezentacji czasu... w formie słownej:

W temacie ekranu blokady szczególnie interesują Mnie kompozycje prezentujące czas/datę w bardziej graficznej, artystycznej - a jednocześnie mniej czytelnej formie. Jest to podyktowane tym, iż zwykle nie "stempluję" świadomości wiedzą, która jest godzina, czy którego dziś mamy (podobnie w przypadku zegarków fizycznych - są dla Mnie raczej ozdobą, niż praktycznym narzędziem - wybieram takie, po których jak najtrudniej stwierdzić aktualny czas :) ). Stąd początkowo zaciekawił Mnie niniejszy - bardziej niekonwencjonalny i artystyczny - ekran blokady:

Jak widać, wyświetla również esencjonalne info pogodowe - istnieją skórki, które prezentują ich więcej, np. te:

Ten motyw natomiast wnosi więcej funkcjonalności (info o nieodebranych połączeniach i nieprzeczytanych SMSach + inny sposób odblokowania ekranu (w poziomie)):

W klasycznym motywie MIUI możemy ustawić tylko do dwóch skrótów aplikacji na ekranie blokady - istnieją schematy, które umożliwiają większą ich ilość - oraz inną prezentację:

Co szczególnie zaskakujące, niektóre motywy posiadają własną konfigurację - gdzie możemy nieco dostosować ich wygląd, nie ograniczając się do jednego, przygotowanego "na sztywno" wariantu (przykładowo możemy wybrać ulubiony gest odblokowywania):

Miłym akcentem personalizacji jest możliwość wyświetlenia dowolnego cytatu - jak np. tutaj:

Poniższy motyw jest świetnym przykładem na to, ile tak naprawdę można zrobić z ekranem blokady - mamy tu również własną konfigurację, z tym że o wiele ładniej zaprezentowaną oraz z nowymi funkcjami: awatarem użytkownika oraz kilkoma wariantami kolorystycznymi tapety. Do tego możliwość ustawienia własnego cytatu oraz kilku skrótów do najpotrzebniejszych aplikacji (które pojawią się na dedykowanym sidebarze). Subtelne animacje dodają smaku całości :) .

Na koniec coś dla entuzjastów Apple: smak jabłuszka w Androidzie - włącznie z charakterystycznym ekranem odblokowywania na hasło; ładne i estetyczne, póki co niestety tylko w wersji chińskiej (a więc konfiguracja to wolna amerykanka ;) - choć widziałem screeny tego motywu sprawiające wrażenie anglojęzycznego, nie mam pojęcia gdzie przestawić język chińskiej wersji, o ile to w ogóle możliwe):