Replikacja konfiguracji pomiędzy serwerami IIS – wstęp do budowy farmy serwerów

W dzisiejszym wpisie chciałbym rozpocząć moją małą serię artykułów omawiających wdrażanie oraz konfigurację farmy serwerów w oparciu o IIS 8. Jest to mój pierwszy wpis także proszę o wyrozumiałość dla nowicjusza ;). Wszelkie uwagi są jak najbardziej widziane :).

Na początku chciałbym wytłumaczyć czym jest farma serwerów. W dzisiejszym świecie dla średniego serwisu internetowego jeden serwer WWW nie byłby w stanie obsłużyć żądań od użytkowników. Z tego powodu wymagane są pewne zabiegi aby zapewnić użytkownikom dostęp do ich ulubionej strony. I właśnie w takim celu buduje się farmy serwerów czyli połączone ze sobą serwery (w tym wypadku serwery WWW) mające zapewnić wystarczające zasoby do obsługi klientów. Każdy z serwerów posiada tą samą konfigurację oraz strony. Za pomocą specjalnego rozdzielacza ruch przychodzący od klientów kierowany jest do konkretnego serwera.

Poniżej zostanie opisana konfiguracja replikacji ustawień serwera IIS, jednakże nie jest omówione zagadnienie replikacji plików stron www pomiędzy serwerami. Można to wykonać w analogiczny sposób ustawiając dodatkowo folder ze stronami do replikacji.

Instalacja modułu replikacji

Przed przystąpieniem do konfiguracji farmy należy dodać komputery do domeny Active Directory oraz musi już być zainstalowana rola serwera IIS. Tematy te zostały już wcześniej opisane przez innych użytkowników tak więc ominę te kroki. Tak więc po dołączeniu komputerów do domeny pierwszym z etapów budowy własnej farmy jest konfiguracja automatycznej replikacji ustawień pomiędzy serwerami. W celu tym warto wykorzystać moduł Distribution File System Replication będący częścią roli File and Storage Services w Windows Server 2012. Pozwoli to na automatyczną i błyskawiczną replikację plików konfiguracyjnych pomiędzy różnymi serwerami. Moduł ten powinien być zainstalowany na każdym komputerze który będzie częścią farmy. Aby zainstalować moduł należy wybrać moduł pokazany na slajdzie, wyrazić zgodę na doinstalowanie wymaganych „ficzerów” i rozpocząć instalację tego dodatku.

Konfiguracja replikacji

Po zainstalowaniu modułu należy dokonać podstawowej konfiguracji. W tym celu musimy otworzyć konsolę DFS Managment. Z menu po lewej stronie kliknąć PPM na Replication i wybrać opcję „New Replication Group”.

W nowym oknie pozostawiamy opcje domyślną, w kolejnym podajemy wybraną przez nas nazwę dla grupy. Kolejne okno pozwala nam wybrać komputery, pomiędzy którymi replikacja będzie miała miejsce. W tym miejscu musimy kliknąć ADD i podać nazwy komputerów które będą elementami naszej farmy.

W kolejnych dwóch oknach klikamy Next , w następnym oknie zostaniemy poproszeni o wybranie głównego komputera z którego na początku zostaną zreplikowane pliki do pozostałych komputerów.

Następny krok to podanie folderu w którym przechowywana będzie konfiguracja serwera. U mnie jest to folder C:\inetpub\IISSharedConfig. Folder taki należy utworzyć na każdym serwerze będącym częścią naszej farmy.

Kreator w kolejnym oknie poprosi nas o zdefiniowanie ścieżki do folderu replikacji na pozostałych komputerach które wcześniej dodaliśmy do naszej grupy replikacji. Klikając na nazwę serwera w nowym oknie podajemy ścieżkę do takiego samego folderu jak wcześniej.

Po zrobieniu tego w kolejnym oknie klikamy Create po czym zostaniemy poinformowani o poprawnym utworzeniu nowej grupy replikacji oraz wyświetlony zostanie informacja, że może minąć trochę czasu zanim dane będą się replikowały pomiędzy serwerami.

Ustawienia IIS

Najtrudniejszy etap za nami ;) teraz pora przejść do konfiguracji IIS’a. Konfiguracja polega na eksporcie ustawień IIS do katalogu który wcześniej podaliśmy do replikacji pomiędzy serwerami. Dokonuje się tego w oknie głównym IIS’a wybierając opcję Shared Configuration.

Z menu po prawej stronie należy wybrać opcję „Export Configuration”, w kolejnym oknie musimy podać ścieżkę do folderu replikacji ( w naszym przypadku C:\inetpub\IISSharedConfig) oraz hasło szyfrujące.

Następnie w oknie Shared Configuration trzeba zaznaczyć opcję „Enable shared confiuration” oraz podać ścieżkę do której przed chwilą wyeksportowaliśmy nasze pliki ustawień. Nie musimy przejmować się polami User name oraz Password, miały by one znaczenie gdybyśmy podali ścieżkę sieciową do plików (w postaci \\NAZWASERWERA\FolderZPlikami) , jednak że podaliśmy ścieżkę lokalną nie są one wymagane. Po tych zabiegach wymagany jest restart serwera IIS.

Ostatni etap to ustawienie pozostałych serwerów do korzystania z plików które znajdują się w folderze replikacji.

Należy połączyć się z każdym serwerem, włączyć opcję „Enable shared Configuration”,wskazać ścieżkę do plików ustawień czyli C:\inetpub\IISSharedConfig. W tym momencie zostaniemy poproszeni o podanie hasła które to ustawiliśmy podczas eksportu ustawień na pierwszym serwerze.

Na koniec musimy zrestartować serwer IIS.

(Szczęśliwe?) Zakończenie ;)

Po tych zabiegach wszystkie serwery będące elementami naszej farmy będą posiadały taką samą konfigurację. Mam nadzieje że udało Wam się dotrzeć do końca bez żadnych problemów. Jak już wspomniałem wszelkie uwagi mile widziane, w razie jakichkolwiek pytań - piszcie komentarze, postaram się wyjaśnić wszelkie niejasności.
W kolejnym części tej mini przedstawię narzędzia Microsoftu pełniące rolę rozdzielacza obsługującego żądania klientów i rozdzielającego ruch pomiędzy serwery będące częścią naszej farmy (zaznaczone na 1 rysunku jako ARR).