Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dotyk, czyli wygoda? Porównanie klawiatur w laptopie Dell XPS 15 Touch

Mając do dyspozycji ekran dotykowy, możemy skorzystać z bezpieczniejszej klawiatury ekranowej. Dlaczego bezpieczniejszej? Ponieważ nie ma możliwości przechwytywania wpisywanego tekstu np. przez fizyczne keyloggery.

W testowanym przeze mnie laptopie Dell XPS 15 Touch mamy do wyboru dwie klawiatury:

  • ekranową;
  • fizyczną (podświetlaną).

Dotykowa klawiatura wyświetlana na ekranie laptopa ma jedną znaczącą wadę - nie można wygodnie oprzeć rąk podczas pisania. Po "wyklikaniu" kilku zdań zaczynają boleć nadgarstki.

Natomiast klawiatura klasyczna jest wygodna w użyciu. Niestety, producent w tym modelu laptopa zdecydował się na zmniejszenie wielkości klawiatury i zwiększenie touchpada. Podczas normalnego pisania jest to dla mnie bardzo uciążliwe - jako, że zwykle korzystam z klawiatury Microsoft Wireless 2000, która ma klawisze standardowej wielkości, przy bezwzrokowym pisaniu (nawet dwoma palcami) mam problem w trafienie w odpowiedni klawisz. Klawiatura dodatkowo podświetla się po naciśnięciu dowolnego klawisza (standardowo podświetlenie jest wyłączone).

Postaram się porównać klawiaturę ekranową oraz fizyczną, w którą został wyposażony ten model laptopa. Dla porównania w teście weźmie udział także moja standardowa klawiatura (Microsoft Wireless 2000).

A więc przetestujmy :)

Na początku wykonałem test na klawiaturze Microsoft Wireless 2000. Uzyskałem 32 słowa na minutę, 229 znaków na minutę, ale popełniłem też 5 błędów podczas pisania.

Podczas wykonywania testu na klawiaturze w tym laptopie byłem przekonany, iż zrobiłem więcej błędów. Okazało się, iż wykonałem 3 błędy, i pisałem z szybkością 235 znaków na minutę, co daje 34 słowa na minutę. Wynik ten był więc nawet nieznacznie lepszy od tego, co udało mi się osiągnąć na klawiaturze, z której korzystam prawie każdego dnia.

Ostatnim elementem do przetestowania jest klawiatura ekranowa. Klawisze są dość duże. Mam jednak wrażenie, iż pisze się na niej dość wolno. Pisanie na klawiaturze ekranowej wypadło dużo gorzej niż w pozostałych dwóch przypadkach. Uzyskałem 122 znaki na minutę, 16 słów na minutę i 12 błędów. Po minucie testu zaczęły mnie już boleć nadgarstki i zaczęły mi drętwieć ręce.

Podsumowanie

Klawiatura ekranowa

Jej główną zaletą jest bezpieczeństwo. Tym wyróżnia się wśród innych klawiatur. Jednakże nie nadaje się (według mnie) do używania jako standardowa klawiatura. Po pierwsze podczas jej używania szybko drętwieją ręce. To nie jest jednak największy problem. Gdy z niej korzystamy ekran laptopa drga (jest stosunkowo lekki), co nie pozwala na celne i szybkie trafianie w wyświetlone klawisze. Według mnie klawiatura dotykowa nadaje się głównie na tablety. Gdy z nich korzystamy, najczęściej trzymamy je w obu rękach lub podpieramy nadgarstkiem. Dzięki temu urządzenie jest stabilne i nie ma problemów z korzystaniem z niego.

Fizyczna klawiatura tego laptopa

Fizyczna klawiatura, w którą został wyposażony ten komputer jest bardzo mała. Zdarzają się niecelne naciśnięcie niektórych klawiszy, szczególnie znaków interpunkcyjnych i Caps locka. Podświetlenie sprawia, iż możemy korzystać z laptopa wieczorem. Pisze się na niej dość szybko, jednakże na pewno wymaga przyzwyczajenia. Dodatkowym utrudnieniem podczas testu był fakt, iż laptop posiada układ klawiatury przeznaczony dla Wielkiej Brytanii, a więc nadruki na klawiszach nie zawsze zgadzały się ze znakiem, który faktycznie pojawiał się na komputerze.

Microsoft Wireless 2000 Keyboard

Klawiatura podana w teście tylko w celu porównania. Dość szybko się na niej pisze, a klawisze są lekko profilowane. Oczywiście, jak każde urządzenie bezprzewodowe, jego wadą jest konieczność okresowej wymiany baterii.

Tak więc, czy klawiatura na ekranie dotykowym jest potrzebna? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Nie może ona zastąpić zwykłego, fizycznego urządzenia, ale świetnie sprawdzi się w przypadku tabletów ze stacją dokującą (dopinaną klawiaturą), gdy nie chcemy zawsze zabierać ze sobą klawiatury.

Nie mogę jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest najlepsze. W zależności od naszych przyzwyczajeń różnie korzystamy z klawiatury i piszemy na niej z różną szybkością. Osobie, która wolno pisze na klawiaturze, zbytnio nie będzie przeszkadzało "drżenie" ekranu dotykowego podczas pisania na klawiaturze ekranowej. 

sprzęt porady inne

Komentarze

0 nowych
Vanshei   16 #1 05.03.2014 16:44

Przynajmniej w przypadku zalania normalnej klawiatury zawsze masz ten zapasowy dotyk ;)
A w brytyjskim układzie najlepsza rzecz to "małpka" obok prawego Shift'a

Over   9 #2 05.03.2014 20:43

Mnie najczęściej zdarzało się nacisnąć CAPS LOCK podczas pisania, co mnie bardzo denerwowało....

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #3 05.03.2014 21:05

@Over - a ja myślałem, że to tylko mój problem :) Widzę, że nie jestem sam :)

xomo_pl   24 #4 05.03.2014 21:08

ja tam polubiłem klawiaturę ekranową ale w tablecie- czyli sprzęt leżący na blacie/kolanach. Wtedy pisze się całkiem szybko i wygodnie za sprawą tego, że klawisze są duże. Jedyne co irytuje to w układzie domyślnym brak klawisza alt do wprowadzania znaków narodowych- sposób ich wpisywania przy braku XT9 (wstawiania słów ze słownika) jest po prostu tragiczny... całe szczęście, że teksty po polsku piszę dość rzadko na tej klawiaturze...
Jeśli znów aktywujemy pełny układ na klawiaturze ekranowej to mamy za dużo zbędnych klawiszy...
Tak czy owak nie zgodzę się z tezą, że klawiatura ekranowa jest gorsza/wolniejsza czy mniej wygodna... wszystko zależy od warunków w jakich pracujemy....

AntyHaker   22 #5 05.03.2014 22:54

"Jej główną zaletą jest bezpieczeństwa."

"Mając do dyspozycji ekran dotykowo, możemy skorzystać z bezpieczniejszej klawiatury ekranowej."

Dobry wpis :D

  #6 05.03.2014 22:54

"Jej główną zaletą jest bezpieczeństwa."?

denesmet   4 #7 05.03.2014 23:40

"Jej główną zaletą jest bezpieczeństwa."

"Mając do dyspozycji ekran dotykowo, możemy skorzystać z bezpieczniejszej klawiatury ekranowej."

Systemowa klawiatura ekranowa wcale nie jest bezpieczniejsza

http://searchengines.pl/topic/130922-klawiatura-ekranowa-to-iluzja-bezpieczeństwa/

tomeeek64   11 #8 06.03.2014 16:06

Co do literówek to już poprawiam - wpis pisałem na klawiaturze w laptopie i wyszło jak wyszło ;)