Intel Core i7-4702HQ - zabawy z procesorem w laptopie Dell XPS 15 Touch

Mam możliwość przetestowania procesora Intel Core i7 (4 rdzenie/8 wątków). Nie mógłbym takiej okazji zmarnować. Zobaczę więc co potrafi taki mobilny procesor. :)

Testowany przeze mnie procesor ma zegar o częstotliwości 2,2 GHz, który może pracować w trybie Turbo Boost z częstotliwością 3,2 GHz. Posiada on także zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics 4600.

Super PI

Dość popularnym testem (szczególnie na forum dobrychprogramów) jest Super PI. Procesor osiąga wynik 11,716 s podczas testu 1M, co daje mu aktualnie 8 miejsce w forumowym rankingu w kategorii procesorów Intela.

Wyniki wszystkich testów Super PI:

Dla porównania - podkręcony procesor Intel Core i5 2500K (dzięki użytkownikowi Over):

IntelBurnTest

Jak radzi sobie procesor w stresie? Okazuje się, że przy maksymalnym obciążeniu jego temperatura dochodzi do ok. 85 stopni Celsjusza. To sporo. Warto jednak pamiętać, że chłodzenia w laptopie są zawsze mniej efektywne, niż w stacjonarnych komputerach.

Test za pomocą tego programu zużył ponad 12 GB pamięci RAM.

y-cruncher

Test obliczeń liczby Pi przy opcjach 1M, włączonej wielowątkowości i sprawdzeniu poprawności obliczeń potrzebował trochę więcej niż 30 sekund na zakończenie testu.

Podsumowanie

Ten model Intel Core i7 jest, jak na mobilne standardy, bardzo wydajny. Pracuje cicho. Polecam go wszystkim, którzy od swojego laptopa oczekują dużej wydajności i niezawodności.