Modern UI na laptopie Dell XPS 15 Touch

Wiele osób narzeka na aplikacje Modern UI, które występują w systemach Windows 8 i Windows 8.1. Twierdzą, że są one niewygodne i nie przynoszą większych korzyści podczas korzystania z komputera. Mając do dyspozycji dotykowego laptopa Dell XPS 15 Touch postaram się sprawdzić, czy Modern UI jest rzeczywiście "nieznośny", a także przetestuję podstawowe dotykowe funkcje Windows 8.1.

Pogoda

Dotykowo obsługiwana aplikacja Pogoda w Windows 8.1 jest bardzo wygodna. Można przeglądać temperatury i opady przesuwając ekran między kierunkami prawo - lewo.

Wykonując gest zmniejszania przechodzimy do menu.

Nie będę wyrażał opinii na temat jakości dostarczanych danych do aplikacji, ponieważ nie jestem w stanie do końca tego skontrolować.

Mapy

Mapy zbliżamy i oddalamy dwoma gestami - odpowiednio rozsuwaniem dwóch palców i ich zbliżaniem do siebie.

Korzystanie na ekranie dotykowym z takiej mapy jest bardzo wygodne.

Fresh Paint

Za pomocą dotyku możemy także malować, rysować i wykonywać piękne prace artystyczne. Nie potrzebujemy do tego żadnych przyborów - wystarczy jedna bezpłatna aplikacja.

Jest jeszcze wiele aplikacji, które umożliwiają pełne wykorzystanie ekranu dotykowego.

Przejdźmy teraz do paska Charms. Wysuwa się on z boku ekranu. Według wielu osów jest on zupełnie nieprzydatny.

Pasek Charms wysuwamy łapiąc za prawą krawędź ekranu i przesuwając ją w lewą stronę.

Kolejną ciekawostką jest pasek otwartych aplikacji (Pulpit jest zaliczany jako aplikacja). W tym celu łapiemy za lewą krawędź ekranu, przesuwamy ją w prawą stronę i cofamy palec w lewą stronę.

W większości aplikacji Modern UI, menu otwieramy łapiąc za dolną lub górną krawędź ekranu i przesuwając ją ku środkowi monitora.

Według mnie aplikacje Modern UI są bardzo przydatne dla osób posiadających ekrany dotykowe. Jednakże osobom korzystającym z myszki także mogą się przydać niektóre z nich.