PowerArchiver - nie tylko "paker"

Czy ktokolwiek, kto używa komputera, nie spotkał się z plikiem o końcówce .zip, .rar? Takie rozszerzenia świadczą, iż ten plik to archiwum zawierające inne pliki lub foldery. Wiele osób korzysta z wbudowanego w system modułu, pozwalającego na rozpakowanie takiego pliku. Istnieją jednak specjalne programy, przeznaczone do zarządzania takimi archiwami i do ich tworzenia. Sprawdźmy, czy PowerArchiver 2013 jest programem wartym uwagi.

Wygląd

Program prezentuje się bardzo czytelnie. Zastosowano w nim dość popularną "wstążkę" - używając poszczególnych funkcji, przemieszczamy się między zakładkami.

Oczywiście istnieje możliwość wyłączenie wstążki:

Mądrości nie brakuje

Program potrafi rozpakować dość dużą ilość formatów archiwów. Oto obsługiwane formaty:

PowerArchiver posiada wbudowany moduł, pozwalający na tworzenie samorozpakowujących się archiwów (SFX). Aby rozpakować takie archiwum nie trzeba mieć na danym komputerze archiwizatora - wystarczy uruchomić archiwum w formacie .exe i postępować zgodnie z poleceniami kreatora.

W archiwizatorze plików nie spodziewałem się dodatkowych funkcji - tutaj jednak spotkało mnie pozytywne zaskoczenie. Ujrzałem klienta FTP. Co ciekawe, można go wykorzystywać nie tylko do przesyłania archiwów, ale też do normalnej wymiany plików.

Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania i tworzenia obrazów .iso bezpośrednio w archiwizatorze. Możliwe jest stworzenie obrazu płyty, po wskazaniu tylko odpowiednich folderów - jeżeli potrzebujemy obrazu .iso, np. do maszyny wirtualnej, nie musimy nagrywać płyty :)

Bezpośrednio z poziomu programu możemy także szyfrować i odszyfrowywać pliki. Po uruchomieniu archiwum z zaszyfrowanymi plikami i po próbie uruchomienia jednego z nich zobaczymy okienko z prośbą o wpisanie hasła.

Ciekawą możliwością jest zautomatyzowane robienie kopii zapasowych lub ich robienie po uruchomieniu specjalnego pliku. Ustawienia kopii zapasowej możemy zmieniać w obszernym kreatorze.

Według mnie PowerArchiver jest przeznaczony nie tylko dla początkujących użytkowników, ale także dla tych, którzy potrzebują zaawansowanego narzędzia. Nazwa programu nie wyjaśnia jego całkowitego zastosowania - robienie kopii zapasowych to tylko ułamek jego możliwości. Mnie osobiście, z dodatkowych funkcji, najbardziej spodobał się moduł FTP :)

Specjalnie dla czytelników

Firma, która tworzy program PowerArchiver - ConeXware Inc. - zaoferowała 10 bezpłatnych, dożywotnich, licencji na program PowerArchiver 2013 w wersji Professional (użyta w teście była wersja Toolbox) z bezpłatnymi dożywotnimi aktualizacjami i 12 miesiącami rozszerzonej pomocy technicznej dla czytelników tego wpisu.

Aby ją zdobyć, proszę odpowiedzieć na dwa pytania:


 • Jaka funkcja w programie PowerArchiver najbardziej Ci się spodobała?
 • Dlaczego to właśnie Ty powinieneś otrzymać licencję?

W komentarzu proszę dopisać "Chcę bezpłatną licencję PowerArchiver." (ułatwi to mi rozróżnienie komentarzy związanych z wpisem od komentarzy konkursowych).

Odpowiedzi można dodawać w komentarzach.Aby wziąć udział w konkursie, trzeba być zalogowanym - niezalogowana osoba nie ma możliwości wysłania mi prywatnej wiadomości na forum. W piątek ogłoszę wyniki - licencje dostaną osoby, które, według mnie, najciekawiej odpowiedziały na dwa pytania.

Zwycięzców proszę o wysłanie imienia, nazwiska i adresu e-mail (informacje potrzebne do licencji) do końca najbliższej niedzieli do mnie poprzez prywatną wiadomość na forum.

Koniec konkursu!

Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:


 • arlid;
 • Wokuo;
 • drobok;
 • masterlord2005;
 • GuiiHz ----- nagroda nieodebrana -----> foreste;
 • matty24;
 • fiesta;
 • Bogdan_G ----- za bardzo kreatywny komentarz.

Zwycięzców powiadomię także poprzez prywatną wiadomość na forum.

Dwie pozostałe licencje otrzymają użytkownicy:


 • Marcin1025;
 • Damiano1x.