Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

WebSite X5 Evolution 10 - czy warto używać kreatora www?

Wśród wielu metod projektowania stron internetowych, najprostszym sposobem jest użycie kreatora. Takie narzędzia dzielimy na dwie grupy:

 • programowe - działające na komputerze klienta;
 • webowe - dostępne przez przeglądarkę, działające na serwerze usługodawcy.

Kluczowa różnica

Gdy używamy kreatora webowego, nie ważne z jakiego systemu korzystamy - czy to Linuks, czy Windows, rozwiązanie będzie działało. Jednakże nie mamy kontroli nad oprogramowaniem - aktualizacja może je drastycznie zmienić i nie mamy na to wpływu.

Gdy korzystamy z odpowiedniego programu, musimy korzystać z przeznaczonej dla niego platformy. Mamy jednak kontrolę nad kodem tworzonym przez program, jak i nad funkcjami oprogramowania. Nie musimy się martwić, że niegotowy projekt wycieknie do Internetu.

WebSite X5 Evolution 10 - szybki test

Postaram się przyjrzeć programowi WebSite X5 Evolution 10, tworzonemu przez firmę Incomedia. Czy posiada odpowiednie funkcje i możliwości? Zaraz się to okaże.

Kryteria punktacji testu:

 • dostępność na różne platformy - 5 pkt;
 • prostota obsługi - 10 pkt;
 • waga programu - 5 pkt;
 • dostępne projekty - 15 pkt;
 • łatwość publikacji witryny - 10 pkt;
 • konfiguracja szczegółów projektu - 15 pkt;
 • inne aspekty użytkowania - 15 pkt.
Razem do zdobycia w teście: 80 punktów.

Dostępność na różne platformy

Program dostępny jest niestety tylko na najpopularniejszy system - Windows. Na pingwinku nie użyjemy go (chyba, że poprzez WIne).Ocena: 4/5 punktów

Prostota obsługi

Obsługa programu jest bardzo prosta - wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami kreatora. Każdy powinien sobie poradzić z jego obsługą.Ocena: 9,5/10 punktów

Waga programu

Instalator programu waży 340 MB. To dość dużo, jednakże zawiera też bardzo dużą ilość gotowych szablonów. Podczas użytkowania program zużywa ok. 60 MB pamięci RAM.Ocena: 4/5 punktów

Dostępne projekty

Ilość dostępnych szblonów jest bardzo duża. Na tyle, iż trzeba chwilę poczekać na wczytanie wszystkich miniatur.
Z takiej ilości szablonów wynika jeden problem - cieżko się zdecydować, który wybrać ;)Ocena: 15/15 punktów

Łatwość publikacji

Opublikowanie witryny jest bardzo łatwe. Wystarczy wybrać miejsce zapisu, podać parametry dostępu, a program wyśle pliki przez FTP.
Ocena: 9/10 punktów

Konfiguracja szczegółowa projektu

Mamy bardzo dużo dostępnych elementów do dodania na naszą stronę. Od mapy zaczynając, na widżecie sieci społecznościowych kończąc.
Bardzo prosto możemy edytować nagłówek i stopkę strony. Ogranicza się to do kilku kliknięć.
Można też edytować menu strony i inne szczegóły.
Ocena: 14/15 punktów

Inne aspekty użytkowania

Postaram się ocenić pozostałę aspekty programu:
 • przejrzyste menu - 3 pkt;
 • możliwość zarządzania reklamami na stronie - 3 pkt;
 • kanał RSS - 3 pkt;
 • możliwość prowadzenia strony internetowj jako bloga - 3 pkt.
 • ogromna ilość szablonów - 2 punkty bonusowe.
 • Ocena: 14/15 punktów
 • Łączna ocena i kilka uwag

  Program WebSite X5 Evolution 10 w moim teście zdobył 67 punktów na 75 możliwych. Są pewne niedociągnięcia, ale program jest na pewno wart uwagi.

  Jestem jednakże zawiedziony jedym - iż Incomedia nie zdecydowała się na udostępnienie narzędzia analizy witryny, które posiada wyższa wersja Professional, w wersji Evolution. Brakuje tu także możliwości tworzenia własnych szablonów. Mimo takiej różnorodności projektów, może zdarzyć się, iż nie znajdziemy odpowiedniego, gdy nasza strona będzie poruszała specyficzną tematykę.

  Brakuje także integracji z systemami dostarczania treści. Popularny WordPress pozwalał (za pomocą odpowiedniej wtyczki) na filtrowanie adresów IP gości za pomocą bazy danych jednej z sieci CDN. Tutaj czegoś takiego nie doświadczymy.

  Przykładowe witryny, wykonane tym narzędziem, można zobaczyć na stronie producenta

  windows oprogramowanie internet

  Komentarze

  0 nowych
  januszek   22 #1 28.01.2014 11:49

  Zabrakło jakiś przykładów stron wykonanych tym narzędziem :)

  tomeeek64   11 #2 28.01.2014 11:57

  @januszek, przykładowe witryny: http://www.websitex5.com/pl/przyk-adowe-witryny.html Już uzupełniam wpis :)

  pablito24   10 #3 28.01.2014 11:59

  Nom, mógłbyś dodać jakąś stronkę na darmowy hosting

  pablo_nowakowski   2 #4 28.01.2014 12:49

  Choc sam ostani raz jako edytora/kreatora stron uzywalem Netscape Composera nie neguje takich rozwiazan - dla pewnych zasgtosowan sa tak samo dobre jak platformy blogerskie a pozwalaja ludziom stworzyc calkiem funkcjonalne witryny bez uczenia sie kodu - w koncu zeby wystawiac zdjecia ubran czy prezentowac postepy w pielegnacji ogrodu na prawde nie ma sensu uczyc sie HTML itp. Fajny pomysl na wpis.

  cyryllo   18 #5 28.01.2014 15:05

  Lepszy jest Artisteer :)

  jaredj   11 #6 28.01.2014 16:25

  A jak radzi sobie z ogonkami? Jakie ma wsparcie dla php i obsługi baz danych? Czy to już za wiele aby wymagać od kreatora?
  O ogonki pytam bo nawet polski pajączek nie radzi sobie z ogonkami w plikach php, jeśli się go dodatkowo nie skonfiguruje. Czyli ergo - radzi sobie, ale nie prosto z półki.

  tomeeek64   11 #7 28.01.2014 16:46

  @jaredj, z ogonkami bardzo dobrze sobie radzi. Wersi 10 używam od miesiąca i nie zauważyłem z tym żadnych problemów. Wcześniej używałem 9 (bezpłatnej edycji) i też nie było z tym problemów.
  Co do baz danych i PHP to obydwa standardy są wspierane. W przypadku bazy danych jest to MySQL (i oczywiście kompatybilna z nią MariaDB).
  @cyryllo, w Artisteerze można utworzyć jedynie szablon, a tu tworzy się ggotową stronę www (nie wymagany dodatkowy CMS).

  tomeeek64   11 #8 29.01.2014 15:12

  @teton. Już poprawiam :)
  Co do stopki, jest drugi screen od dołu, ale o menu faktycznie nie wspomniałem.

  tomeeek64   11 #9 29.01.2014 15:14

  A co do dostępności na różne platformy, to zabranie 2,5 pkt jest według mnie słusznym rozwiązaniem. Zauważ, iż Windows ma więcej niż 75% udziału w rynku systemów desktopowych.

  tomeeek64   11 #10 29.01.2014 15:23

  @teton, poprawione :)

  Szern   10 #11 03.02.2014 00:28

  Dla mnie wpis jest bezwartościowy. Zgadam się z tomeeek64, że praktycznie nie zawiera on treści. Poza tym wygląda na nachalną i bardzo prymitywna kryptoreklamę, a nie na żaden test.
  Tak na marginesie - każdy kreator jest mniej lub bardziej "badziewny", ponieważ z reguły generuje ciężki, totalnie zaśmiecony i zawierający błędy składni kod, który raczej rzadko bywa lubiany przez wyszukiwarki, a co za tym idzie widoczność takich stron jest w najlepszym razie mocno ograniczona.
  Przykład? Pierwsza lepsza witryna na tym kodzie: 3 błędy, dwa ostrzeżenia http://validator.w3.org/check?verbose=1&uri=http%3A%2F%2Fwww.arkline.com.co%2F
  Pytanie: jeśli dostępność szablonów oceniłeś na 15 punków na 15 możliwych to jak oceniłbyś np. Woordpressa (wiem, to nie jest kreator, ale jakie leszcze dziś używają jeszcze kreatorów)? Na 15 milionów?
  Generalnie daj sobie spokój z pseudotestami, napisz lepiej jakiś fajny felieton. ;)

    #12 18.10.2014 17:05

  nie działa menu rozwijane w tej wersji :(

    #13 12.11.2015 22:47

  dla mnie to badziew testowalem u kumpla i googlebot nie idneksuje wszytskiego